Audi Cross Coupé: revoluce pod kapotou

Letošní autosalon v Šanghaji se zařadí k těm, které přinesly opravdu velké novinky. Německé Audi představilo zcela nový model.

Plasty hrají stále větší roli v modelové ofenzivě koncernu Volkswagen. Po značkách VW a Škoda jim propadlo i luxusní Audi, které vyšle do lehkého terénu zbrusu nové pseudokupé. Zatím jde jen o studii, ale vzhledem k chystanému BMW X6 nemáme pochyb o tom, že dojde i na produkční verzi, která nebude mít od prezentované studie daleko. První představení se událo na právě probíhajícím Šanghajském autosalonu, což naznačuje, že právě v Asii by se Audi tímto modelem chtělo blýsknout a posílit své tamější prodeje.

Cross Coupé je na každý pád překvapením. Zdálo se totiž, že roli klasického Allroadu, který se posunul ještě blíže k silnicím, převezmou SUV modely a po představení Q5 bude terénní řada Audi kompletní. Ale plány BMW zřejmě donutily ingolstadtské k další aktivitě.

Hledání smyslu Cross Coupé v nabídce automobilky necháme na vás. V Evropě se Cross s délkou 4 380 mm, šířkou 1 820 mm a výškou 1 600 mm uplatní zejména u zhýčkaných zákazníků, kteří se nenašli ani v silničních modelech, ani v SUV. Dvacetipalcová litá kola s nízkoprofilovými pneumatikami naznačují silniční potenciál, který nepřebije ani přizvednutý podvozek.

O pohon se stará zcela nový čtyřválcový řadový naftový agregát 2,0 TDI. Ten disponuje výkonem 150 kW (204 k) a točivým momentem 400 Nm. Motor navíc patří do nové generace se vstřikováním common-rail. Motor má mít navíc kombinovanou spotřebu jen 5,9 l na 100 km. Když k tomu připčítáte systém Bluetec, pak se jedná o jasnou budoucí modlu mezi fandy naftových motorů. 

Design je odvážnější než současné modely Audi a naznačuje snahu o jedinečnost, i když využívá dnes obvyklých designových prvků značky. Ostatně posuďte sami...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Audi Cross Coupé quattro
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků