Audi A6: facelift ve znamení trendů

Audi zveřejnilo ještě před oficiálním představením v Paříži první fotografie faceliftované A6 i všechny podstatné informace.

Po boku čtyřdvéřového provedení Audi RS6, jež jsme vám stručně představili zde, si na podzimním autosalonu v Paříži odbude svoji premiéru také modernizované Audi A6. To nepochybně patří mezi nejdůležitější modely z portfolia této prestižní značky, a tak se samozřejmě i tento model musí přizpůsobit nejnovějším trendům. Na omlazení „šestky“ se čekalo opravdu dlouho, nicméně několik indicií, jak bude vůz vypadat, jsme měli již dříve z různých špionážních fotografií. Teď tu máme vše pěkně oficiálně a můžeme říci, že omlazení přineslo většinu očekávaných prvků.

Stylistické změny a modernější charakter

Jako první určitě zaujme pozměněná maska vozu a nárazník, který je nyní zaoblenější a působí určitě dynamičtěji. Další očekávanou změnou je dobře známý blok LED světel pro denní svícení, který se postupně stává výsadou všech vozidel se čtyřmi kruhy na přídi. Blok s diodami se ale nachází na seznamu příplatkové výbavy, a tak si za ně budete muset připlatit, stejně jako za světla Xenon Plus, s nimiž se diody dodávají. Přesuňme se však k zadní části, která je změněná víc, než se původně očekávalo. Zcela nový dojem ze zadní části dodavají zadní LED světla tvarovány po vzoru menšího modelu A4. Záď však díky nim získala o něco masivnější charakter, který ještě podtrhuje i mírně upravený nárazník s imitací difuzoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V interiéru zůstalo téměř vše při starém. Novinkou je jen pět nových barev a materiálů v paletě čalounění a určitě potěší i vnitřní displej s vyšším rozlišením, novou grafikou a živějšími barvami. Uvnitř se mírně změnil přístrojový štít, upraveny byly chromované obklady a k čalounění sedadel je nově k dispozici kůže Valcona. Na závěr části o vnějších změnách by se slušelo ještě zmínit mírně odlišné rozměry omlazené „šestky“. Vnější rozměry 4 930 mm x 1 860 mm a 1 460 mm svědčí o tom, že limuzína narostla do délky o přibližně 15 mm a 5 mm do šířky, přičemž výška zůstává víceméně stejná. Co se týče světlé výšky vozu, ta je nižší při modelu S6 o celých 30 mm.

Nabízené agregáty a systémy

Zřejmě nejvýznamnější je však úprava motorů a aerodynamiky směřující ke snížení spotřeby paliva při zachování dobré dynamiky. V průměru se podařilo u všech verzí snížit spotřebu o nezanedbatelných 15%. Konkrétní kroky přitom vypadají nenápadně, ale jejich skloubení přináší hmatatelné výsledky. Čerpadlo posilovače řízení nyní pracuje pouze v případě skutečné potřeby, alternátor se při brždění chová jako generátor elektrické energie a úpravy se dotkly povrchových dílů karosérie a jejího celkového snížení. K dílčím úpravám patří zavedení nejnovějšího systému aktivního řízení zdvihu a časování sacích ventilů.

Základním benzínovým motorem je přeplňovaný, přímovstřikový „dvoulitr“ TFSI s výkonem 170 koní a na opačné straně spektra stojí osmiválec 4,2 FSI o výkonu 350 koní. Nabídku zážehových jednotek doplňují motory 2,8 FSI s výkonem 190 a 220 koní a zcela nový, přeplňovaný šestiválec 3,0 V6 TFSI, jenž dává 290 koní. Posledně jmenovaný motor je k dostání pouze s pohonem všech kol a automatickou převodovkou, z 0 na 100 km/h zrychlí za 5,9 s, dosáhne omezené rychlosti 250 km/h, ale v kombinovaném režimu spotřebuje přijatelných 9,5 l benzínu na 100 km jízdy.

I milovníci nafty mohou vybírat z široké škály jednotek. Začíná dvoulitrovým čtyřválcem o výkonu 136, resp. 170 koní, pokračuje šestiválcem 2,7 TDI s výkonem 190 koní a vrcholí osvědčeným „třílitrem“, jenž dává 240 koní výkonu a 450 Nm točivého momentu. Naopak nejúspornějším je agregát 2,0 TDIe, jehož spotřeba nafty v kombinovaném provozu dosahuje pouze 5,3 l/100 km. Co se týče převodovek, zákazník si může vybrat mezi manuální, automatickou a CVT převodovkou Multitronic. Pohon všech kol je dostupný pro všechny motory s výkonem 190 koní a vyšším a standardním vybavením těch nejvýkonnějších z nich.

Audi A6 pro modelový rok 2009 dostává nové přední tlumiče s velkým průměrem a upravené pružiny. V nabídce se rovněž objeví tradiční, sportovně střižená řada „S-line“, jež přinese osmnáctipalcové ráfky a světlou výšku sníženou o 30 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Omlazené Audi A6 bude nabízena i s různými novými technologickými prvky, přičemž většína z nich je součástí příplatkové výbavy. Tak například zde najdeme vzduchové odpružení s adaptivními tlumiči, elektronický systém upozorňující na vybočení z jízdního pruhu Audi Lane Assist, couvací kameru a nechybí ani systém Audi Side Assist, který řidiče upozorní na vozy ve vedlejších pruzích. Tato pomůcka může být užitečná zejména v tom případě, že vůz ve vedlejším pruhu se nachází v tzv. mrtvém uhlu.

Faceliftované Audi A6 a S6 se začnou prodávat pár týdnů po říjnovém představení na autosalonu v Paříži, přičemž cenu by si měly udržet stejnou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Audi A6
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Audi A6 Allroad
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Audi S6
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků