Audi A6 Avant a Hybrid: první jízdní dojmy

Nová generace Audi A6 přišla na trh začátkem roku a už tehdy představitelé automobilky horlivě slibovali další verze. Po sedanu následuje praktičtější Avant a také na ekologii zaměřený A6 Hybrid. Současně se rozšiřuje nabídka motorizací o nový naftový třílitr s parametry 313 k a 350 Nm.

Model Audi A6 svým příchodem udělal hodně vrásek na čele především svých německých konkurentů. Lehká karoserie využívající ve velké míře hliník, oproti předchůdci větší rozvor, podstatně lepší podvozek, mezinápravový diferenciál původem z modelu RS5 nebo aktivní zadní diferenciál, to všechno má za následek jediné. Naprosto výborné jízdní vlastnosti. K tomu připočítejme precizní zpracování a obrovskou paletu patřičně oceněných příplatkových prvků. Audi dalo jasně najevo, že míří k těm nejvyšším cílům a že se chce stát v tomto segmentu leaderem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naftové biturbo přichází

Své snažení podpořilo dalšími novinkami. Ať je Audi A6 výborné, jak chce, jednou věcí ho BMW stále poráželo. Mělo totiž výrazně výkonnější vrcholný naftový šestiválec. Jenže to už teď neplatí. Zákazníci budou moci už brzo sáhnout po jednotce 3.0 TDI BiT, která disponuje dvojicí turbodmychadel a která dává řidiči k dispozici velmi zajímavé parametry. Maximální výkon totiž činí 313 koní. Vrchol točivého momentu dosahuje na 650 Nm, a to už od 1450 ot./min až po 2800 ot./min.

Vzhledem k tomu, o jak výkonnou jednotku jde, není divu, že velké kombi akceleruje z nuly na 100 km/h za 5,3 sekund. Maximální rychlost je omezena na obligátních 250 km/h. Podle tabulkových údajů by si měla verze s vrcholným dieselem vystačit v kombinovaném provozu s přídělem 6,4 l/100 km. Na rozdíl od svých slabších sourozenců nevyužívá sedmistupňový S tronic (ten by nezvládl přenést takový příděl točivého momentu), ale osmistupňovou převodovku ZF 8HP a stejně jako 3.0 TFSI je standardně vybavena pohonem všech kol quattro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naftovou novinku jsme zkoušeli ve spojení s karosářským provedením Avant a naše dojmy jsou jednoznačně pozitivní. Tento automobil je dálniční expres první třídy (ostatně Audi nevybralo prezentaci nedaleko německých dálnic náhodou). Vůz zrychluje velmi intenzivně až do rychlosti 220 km/h, kde zátah motoru začne pomalu slábnout. O tom, že jedete daleko přes 200 km/h vás informuje leda tak tachometr. „Á-šestka“ svou rychlost maskuje velmi důsledně. Velkou pochvalu si zaslouží odhlučnění interiéru, které je jednoduše precizní.

Po projetí krátké testovací trasy ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu necelých dvanáct litrů. Může za to především dálniční úsek a naše zkouška toho, co motor s velkým kombi opravdu dovede. Jezdit pod deset nebude v praxi problém, nicméně tabulková spotřeba 6,4 l/100 km v kombinovaném provozu je přeci jen přehnaná.

Audi A6 Avant: v základu 565 litrů

Dost důležitou novinkou je rozšíření modelové řady A6 o praktičtější verzi Avant. Ta je oproti sedanu delší o 11 milimetrů, rozvor zůstal nezměněn (2912 mm). Zavazadelník pojme ve svém základním uspořádání 565 litrů, maximálně do něj naložíte 1680 l. Zadní sedačky lze jednoduše sklopit pomocí páček umístěných po straně zavazadelníku, nicméně se nesklopí do úplné roviny. Šířka mezi podběhy činí 1050 mm, naložit můžete předmět dlouhý maximálně 1966 mm a nakládací hrana se nachází ve výšce 632 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Audi pro své zákazníky připravilo jednu zajímavost. Víko zavazadelníku je možné otevřít tím, že strčíte nohu do příslušných míst pod zadní nárazník (do prostoru, který je snímán čidly). Samozřejmě musíte mít u sebe klíček. Jde o poměrně praktickou „vychytávku“, která se ale představila už v novém Volkswagenu Passat. Možnost takto otevřít víko zavazadelníku je jen zlomek toho, co Audi k modelu A6 nabízí. Pokud budete mít dostatek peněz, není problém pořídit si něco jako plnohodnotnou, ale trochu menší vlajkovou loď A8. Nechybí prémiová kůže, ozvučení Bang & Olufsen, masážní sedačky nebo Wi-Fi hotspot. Ten se ale během naší projížďky neukázal jako zrovna dvakrát spolehlivý. Kromě toho internet běží dost pomalu a s připojením čehokoli jiného s výjimkou iPodu nebo iPhonu to je dost problematické.

Jízdně je Audi A6 Avant dokonce o chloupek lepší než sedan. Může za to lepší rozložení hmotnosti na nápravách. Kombík má menší tendenci k nedotáčivosti a nechá se provést zatáčkou rychlostmi, které vaší rodině zaručeně neudělají dobře. Pro ještě lepší jízdní vlastnosti je pak připraven paket S-Line. Ten znamená kromě vylepšeného designu a unikátních kol, také sportovní řízení, které je tužší a citlivější. Rozdíl je dost podstatný.

Nejdostupnější A6 Avant s manuální převodovkou a motorem 2.0 TFSI začíná na sumě 1 009 700 Kč. Za dvoulitrové TDI si připlatíte bezmála padesát tisíc korun. Vrcholný naftový šestiválec s osmistupňovou převodovkou a pohonem všech kol přijde na podzim. Cena byla stanovena na 1 496 600 Kč.

Audi A6 Hybrid: v průměru za 9 l/100 km

Zatímco Audi A6 Avant se už prodává, hybridní provedení je stále ještě otázkou budoucnosti. Mluví se o tom, že by se mělo objevit v showroomech značky někdy začátkem příštího roku. Kdy přesně to bude, to se zatím neví, stejně tak jako se neví, kolik bude stát.

Hybridní „á-šestka“ používá podobnou techniku jako hybridní SUV Q5 s tím rozdílem, že je poháněna pouze přední náprava. O pohon se stará dvoulitrový motor TFSI naladěný na maximální výkon 211 koní a 350 Nm. Do osmistupňové automatické převodovky je integrován elektromotor s parametry 54 k a 210 Nm. Výrobce udává, že celkově systém vyprodukuje 245 koní a 480 Nm. Tak jako v případě téměř jakéhokoliv hybridu se také Audi chlubí tím, že nabízí pohonnou jednotku se silou šestiválce, ale se spotřebou čtyřválce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V průměru by si měl hybrid říci o méně než 6,4 l/100 km. Světe, div se, tohle číslo je při klidné jízdě v městském provozu skutečně reálné. Jakmile vyjedete na okresky nebo dokonce na dálnice, spotřeba jde rychle nahoru. Nám stoupla z počátečních (a velmi slibných) šesti litrů o tři litry výše. Audi A6 Hybrid je takzvaný full-hybrid. Dokáže se tedy pohybovat pouze s použitím elektromotoru. Papírové údaje hovoří o dojezdu až tři kilometry rychlostí cca 60 km/h, což je poněkud optimistické. Více bych se přikláněl ke klasické dvoukilometrové hranici. Nový hybrid má ovšem oproti konkurenci navrch v tom, že dokáže jet s elektromotorem až 100 km/h. Je otázkou, k čemu to je dobré, protože v takovém případě se akumulátory (lithium-iontové) vybijí prakticky okamžitě.

Hybridní sedan od toho klasického se spalovacím motorem na první pohled nerozeznáte. Kromě speciálního stříbrno-modrého laku a nápisů „hybrid“ jej prozradí pouze sedmnácti nebo osmnáctipalcové dvoubarevné disky tvarované s ohledem na aerodynamiku. V interiéru je nejvýraznější přepracovaný přístrojový štít, kde byl otáčkoměr nahrazen ukazatelem ekonomiky provozu. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že vypadá na poměry automobilky Audi poněkud lacině, ale účel splní. Řidič sleduje využití výkonu hnacího ústrojí, případně intenzitu nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Akumulátory, ač jsou velmi kompaktní a lehké, zabírají v zavazadlovém prostoru poměrně dost místa. Z původní kapacity ubraly 26 litrů, takže zbývá objem 375 litrů, ale kvůli výraznému schodu je polovina zavazadelníku víceméně nepoužitelná (o prostoru vzniklém po sklopení zadních opěradel ani nemluvě). Největší devízou Audi A6 Hybrid je maximálně tichý provoz a sympatická spotřeba. Velkou neznámou naopak zůstává cena. Jak to ale už u Audi chodí, malá určitě nebude.

Audi A6 Avant (rozměry)

Délka: 4926 mm
Rozvor: 2912 mm
Šířka: 1874 mm
Výška: 1461 mm
Objem zavazadelníku: 565 l / 1680 l

 

Audi A6 Hybrid 2.0 
Spalovací motor
řadový přeplňovaný čtyřválec
Objem
1984 ccm
Výkon
155 kW (211 k) při 4300 - 6000  ot./min.
Točivý moment
350 Nm při 1500 - 4200 ot./min.
Elektromotor 
synchronní integrovaný do převodovky
Výkon
40 kW (54 k)
Točivý moment
210 Nm
Maximální rychlost
238 km/h
Zrychlení
7,3 s
Převodovka
8mi stupňová automatická
Spotřeba komb.
6,4 l/100 km
Spotřeba během testu
9,0 l/100 km
Baterie
Lithium-iontové
Hmotnost
1770 kg
Zav. prostor min/max
375 / 850 l

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků
Minitest VW T-Roc 1.5 TSI a 2.0 TSI: Dvakrát podstatně jinak

VW T-Roc 1.5 TSI vs 2.0 TSI (minitest)

Vyzkoušeli jsme dvě zážehové zážehové verze Volkswagenu T-Roc. Významně se liší i výbavou.

7.  6.  2018 | Milan Lažanský | 36 příspěvků