Audi A2, A8 a A2H2 oceněny za ekologii

Sériové modely i futuristické prototypy si každoročně dávají dostaveníčko na akci Challenge Bibendum, která dokládá úspěchy konstruktérů automobilů na cestě za ekologicky přijatelnými dopravními prostředky zítřka. Všem vozům, které na soutěži Challenge Bibendum předvádějí své výkony, je společná snaha o maximální úsporu zdrojů energie a podporu ekologické mobility lidstva.

Letošní ročník soutěže Challenge Bibendum se konal v čínské Šanghaji a automobilka Audi si z něj odvezla celou desítku ocenění. Prestižní značku v Číně reprezentovaly tři modely: Audi A2 1.2 TDI, které je jediným pětidveřovým vozem, jež dokáže ujet 100 km se spotřebou pod 3 l/100 km, Audi A8 3.0 TDI, luxusní limuzína s hliníkovým rámem poháněná vznětovým motorem s piezoelektrickými vstřikovači a hybridní prototyp Audi A2H2.

Pohonný systém prototypu A2H2, podporovaný elektrickou energií z akumulátorů napájených vodíkovými palivovými články, dosahuje krátkodobě špičkového výkonu až 115 kW a točivého momentu až 425 Nm. Tyto parametry spolu s nízkou hmotností propůjčují prototypu A2H2 dynamiku sportovního vozu.

Tito tři reprezentanti vybojovali pro značku Audi celkem deset ocenění za inovativní konstrukci, jízdní dynamiku, bezpečnost, nízké emise a hospodárnost.

Význam prezentace sériových modelů Audi i vývojových prototypů má přitom mnohem širší a doslova globální význam: „Masivnější využívání našich TDI motorů by mohlo velmi rychle dramaticky snížit mimořádné zatížení ovzduší Číny kysličníkem uhelnatým,“ říká Dr. Ulrich Hackenberg, šéf oddělení vývoje konceptů automobilky Audi. „A pokud by podíl vznětových automobilů dosáhl podobného podílu jako v Evropě, kde vznětovým modelům patří asi 46 procent, potom by tato země mohla snížit svůj dovoz ropy asi o 20 procent. Palivové články potom představují řešení z pohledu vzdálenější budoucnosti.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Audi A2 TDI, A2H2 a A8 TDI

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 21 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků