Audi A2, A8 a A2H2 oceněny za ekologii

Sériové modely i futuristické prototypy si každoročně dávají dostaveníčko na akci Challenge Bibendum, která dokládá úspěchy konstruktérů automobilů na cestě za ekologicky přijatelnými dopravními prostředky zítřka. Všem vozům, které na soutěži Challenge Bibendum předvádějí své výkony, je společná snaha o maximální úsporu zdrojů energie a podporu ekologické mobility lidstva.

Letošní ročník soutěže Challenge Bibendum se konal v čínské Šanghaji a automobilka Audi si z něj odvezla celou desítku ocenění. Prestižní značku v Číně reprezentovaly tři modely: Audi A2 1.2 TDI, které je jediným pětidveřovým vozem, jež dokáže ujet 100 km se spotřebou pod 3 l/100 km, Audi A8 3.0 TDI, luxusní limuzína s hliníkovým rámem poháněná vznětovým motorem s piezoelektrickými vstřikovači a hybridní prototyp Audi A2H2.

Pohonný systém prototypu A2H2, podporovaný elektrickou energií z akumulátorů napájených vodíkovými palivovými články, dosahuje krátkodobě špičkového výkonu až 115 kW a točivého momentu až 425 Nm. Tyto parametry spolu s nízkou hmotností propůjčují prototypu A2H2 dynamiku sportovního vozu.

Tito tři reprezentanti vybojovali pro značku Audi celkem deset ocenění za inovativní konstrukci, jízdní dynamiku, bezpečnost, nízké emise a hospodárnost.

Význam prezentace sériových modelů Audi i vývojových prototypů má přitom mnohem širší a doslova globální význam: „Masivnější využívání našich TDI motorů by mohlo velmi rychle dramaticky snížit mimořádné zatížení ovzduší Číny kysličníkem uhelnatým,“ říká Dr. Ulrich Hackenberg, šéf oddělení vývoje konceptů automobilky Audi. „A pokud by podíl vznětových automobilů dosáhl podobného podílu jako v Evropě, kde vznětovým modelům patří asi 46 procent, potom by tato země mohla snížit svůj dovoz ropy asi o 20 procent. Palivové články potom představují řešení z pohledu vzdálenější budoucnosti.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Audi A2 TDI, A2H2 a A8 TDI

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků