Audi A2, A8 a A2H2 oceněny za ekologii

Sériové modely i futuristické prototypy si každoročně dávají dostaveníčko na akci Challenge Bibendum, která dokládá úspěchy konstruktérů automobilů na cestě za ekologicky přijatelnými dopravními prostředky zítřka. Všem vozům, které na soutěži Challenge Bibendum předvádějí své výkony, je společná snaha o maximální úsporu zdrojů energie a podporu ekologické mobility lidstva.

Letošní ročník soutěže Challenge Bibendum se konal v čínské Šanghaji a automobilka Audi si z něj odvezla celou desítku ocenění. Prestižní značku v Číně reprezentovaly tři modely: Audi A2 1.2 TDI, které je jediným pětidveřovým vozem, jež dokáže ujet 100 km se spotřebou pod 3 l/100 km, Audi A8 3.0 TDI, luxusní limuzína s hliníkovým rámem poháněná vznětovým motorem s piezoelektrickými vstřikovači a hybridní prototyp Audi A2H2.

Pohonný systém prototypu A2H2, podporovaný elektrickou energií z akumulátorů napájených vodíkovými palivovými články, dosahuje krátkodobě špičkového výkonu až 115 kW a točivého momentu až 425 Nm. Tyto parametry spolu s nízkou hmotností propůjčují prototypu A2H2 dynamiku sportovního vozu.

Tito tři reprezentanti vybojovali pro značku Audi celkem deset ocenění za inovativní konstrukci, jízdní dynamiku, bezpečnost, nízké emise a hospodárnost.

Význam prezentace sériových modelů Audi i vývojových prototypů má přitom mnohem širší a doslova globální význam: „Masivnější využívání našich TDI motorů by mohlo velmi rychle dramaticky snížit mimořádné zatížení ovzduší Číny kysličníkem uhelnatým,“ říká Dr. Ulrich Hackenberg, šéf oddělení vývoje konceptů automobilky Audi. „A pokud by podíl vznětových automobilů dosáhl podobného podílu jako v Evropě, kde vznětovým modelům patří asi 46 procent, potom by tato země mohla snížit svůj dovoz ropy asi o 20 procent. Palivové články potom představují řešení z pohledu vzdálenější budoucnosti.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Audi A2 TDI, A2H2 a A8 TDI

Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků