Aston Martin začíná testovat své první SUV. Naplno jej ukáže příští rok

Aston Martin oficiálně ukazuje prototyp svého prvního SUV a také o něm již odhaluje řadu zajímavých informací.

Britská automobilka Aston Martin začíná s tvrdým testováním svého prvního SUV. Výrobce již potvrzuje označení DBX, které se objevilo v roce 2015 na konceptu elegantního třídveřového crossoveru s tvary kupé. Novinka podstupující testování však bude plnohodnotným pětidveřovým SUV, které má zastávat pozici jednoho z nejdůležitějších modelů za 105letou historii značky.

Ačkoliv si tedy můžeme ze silně maskovaného vozu odvodit konečné proporce vozu, Aston Martin zdůrazňuje, že se teprve jedná o velice brzký vývojový prototyp. Teprve až na jaře příštího roku začne designové oddělení pracovat na mnohem detailněji zpracovaných exemplářích, přičemž finální produkční DBX máme očekávat na konci roku 2019. Prodeje započnou v roce 2020.

Na počest závodní ikoně. Aston Martin představuje speciální edici modelu DBS

Na počest závodní ikoně. Aston Martin představuje speciální edici modelu DBS

Vzhled vozu se tedy pravděpodobně ještě změní. Například vystouplé zadní blatníky už však naznačují linie, které můžeme zahlédnout i u dnešních modelů Aston Martin, zatímco strmě svažující se záď připomíná křivky starého konceptu DBX. Příď vozu bude nejspíš odvozena od masky uvedené na novém Vantage.

SUV bude využívat zcela novou hliníkovou platformu zajišťující co nejnižší hmotnost. Samozřejmostí bude systém pohonu všech kol a Aston Martin určitě nabídne řidiči i řadu jízdních režimů pro jízdu mimo zpevněné silnice.  

Pod kapotou prototypu se nyní nachází dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec, původem od AMG, jenž dnes využívají Vantage i DB11 V8. Předpokládá se ovšem, že klasickou spalovací motorizaci později doplní i hybridní varianta. Aston Martin si již dříve stanovil cíl nabízet elektrifikované varianty vozů napříč celou modelovou řadou do roku 2025.

Aston Martin začne své první SUV vyrábět na konci příštího roku. V nové fabrice

Aston Martin začne své první SUV vyrábět na konci příštího roku. V nové fabrice

DBX bude prvním vozem, který započne produkci ve zbrusu nové továrně v St. Anthanu v jižním Walesu. Nová fabrika o rozloze 60.000 metrů čtverečních vyšla Aston Martin na 250 milionů liber (asi 7,5 miliard korun).

Od SUV si tedy automobilka slibuje velmi hodně a samozřejmě očekává pozitivní navýšení prodejních čísel. Konkurent Bentaygy od Bentley či Lamborghini Urus se bude pohybovat v ceně okolo 140.000 liber, tedy asi 4,2 milionu korun.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

dnes | Vladimír Kadera
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 63 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků