Aston Martin začíná testovat své první SUV. Naplno jej ukáže příští rok

Aston Martin oficiálně ukazuje prototyp svého prvního SUV a také o něm již odhaluje řadu zajímavých informací.

Britská automobilka Aston Martin začíná s tvrdým testováním svého prvního SUV. Výrobce již potvrzuje označení DBX, které se objevilo v roce 2015 na konceptu elegantního třídveřového crossoveru s tvary kupé. Novinka podstupující testování však bude plnohodnotným pětidveřovým SUV, které má zastávat pozici jednoho z nejdůležitějších modelů za 105letou historii značky.

Ačkoliv si tedy můžeme ze silně maskovaného vozu odvodit konečné proporce vozu, Aston Martin zdůrazňuje, že se teprve jedná o velice brzký vývojový prototyp. Teprve až na jaře příštího roku začne designové oddělení pracovat na mnohem detailněji zpracovaných exemplářích, přičemž finální produkční DBX máme očekávat na konci roku 2019. Prodeje započnou v roce 2020.

Na počest závodní ikoně. Aston Martin představuje speciální edici modelu DBS

Na počest závodní ikoně. Aston Martin představuje speciální edici modelu DBS

Vzhled vozu se tedy pravděpodobně ještě změní. Například vystouplé zadní blatníky už však naznačují linie, které můžeme zahlédnout i u dnešních modelů Aston Martin, zatímco strmě svažující se záď připomíná křivky starého konceptu DBX. Příď vozu bude nejspíš odvozena od masky uvedené na novém Vantage.

SUV bude využívat zcela novou hliníkovou platformu zajišťující co nejnižší hmotnost. Samozřejmostí bude systém pohonu všech kol a Aston Martin určitě nabídne řidiči i řadu jízdních režimů pro jízdu mimo zpevněné silnice.  

Pod kapotou prototypu se nyní nachází dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec, původem od AMG, jenž dnes využívají Vantage i DB11 V8. Předpokládá se ovšem, že klasickou spalovací motorizaci později doplní i hybridní varianta. Aston Martin si již dříve stanovil cíl nabízet elektrifikované varianty vozů napříč celou modelovou řadou do roku 2025.

Aston Martin začne své první SUV vyrábět na konci příštího roku. V nové fabrice

Aston Martin začne své první SUV vyrábět na konci příštího roku. V nové fabrice

DBX bude prvním vozem, který započne produkci ve zbrusu nové továrně v St. Anthanu v jižním Walesu. Nová fabrika o rozloze 60.000 metrů čtverečních vyšla Aston Martin na 250 milionů liber (asi 7,5 miliard korun).

Od SUV si tedy automobilka slibuje velmi hodně a samozřejmě očekává pozitivní navýšení prodejních čísel. Konkurent Bentaygy od Bentley či Lamborghini Urus se bude pohybovat v ceně okolo 140.000 liber, tedy asi 4,2 milionu korun.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Astra 1.4 Turbo CVT: Tříválec + CVT = Drahá poukázka na průšvih?

Opel Astra 1.4 Turbo CVT

Kompaktní Opel se při aktuálním faceliftu velmi výrazně změnil, jakkoli to tak na první pohled nevypadá. Všechny motory jsou nyní výhradně tříválcové a ten nejsilnější se pojí s převodovkou CVT. Zní to vám to jako zaručený recept na mizérii na kolech?

22.  10.  2019 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik | 1 příspěvek