Aston Martin detailně ukázal nový motor V6 turbo. Video je plné krásných detailů

Britská značka představuje nový motor vlastní konstrukce, který bude mít v budoucnosti automobilky silné slovo.

Věděli jsme, že Aston Martin pracuje na novém šestiválcovém motoru pro svůj nadcházející supersport Valhalla a rovněž už víme, že britská značka pomalu mává na rozloučenou nyní využívaným motorům Mercedes-AMG. Zbrusu nový V6 je tedy důležitý dílkem budoucnosti automobilky. Motor vlastní konstrukce značka představuje poprvé po více jak 50 letech.

Nový vidlicový šestiválec TM01 má objem 3,0 litru, přeplňování zajišťuje dvojice turbodmychadel a všemu napomáhá i hybridní systém. Hodnoty výkonu a točivého momentu zatím Aston Martin neuveřejnil, ale počítat bychom měli se zhruba 1000 koní (735 kW). Uprostřed supersportu Valhalla se motor objeví v roce 2022, kdy má novinka plánované uvedení.

Fantastická zvířata uprchla do přírody? Ne, to jen Aston Martin zahájil testování Valkyrie

Fantastická zvířata uprchla do přírody? Ne, to jen Aston Martin zahájil testování Valkyrie

Lze očekávat, že z nové konstrukce bude Aston Martin těžit i pro své další modely. Nedávno totiž od ředitele automobilky Andyho Palmera zaznělo, že značka pomalu chystá náhradu za osmiválce AMG, které dnes najdete v modelech Vantage nebo DB11 V8. Mercedes a především divize AMG se totiž chystá vydat jinou cestou. Vždyť i pro známé C63 AMG prý plánuje hybridní čtyřválec.    

„Mercedes se netají, jakým směrem bude ubírat svou technologii motorizací. A my nasazení čtyřválců do našich Astonů samozřejmě neplánujeme, tudíž se musíme vydat vlastní cestou,“ uvedl dříve Palmer.

Kdo řídí Aston Martin DB5 v nové bondovce? Kaskadér v tom není sám, Craig gumoval

Kdo řídí Aston Martin DB5 v nové bondovce? Kaskadér v tom není sám, Craig gumoval

Motor spoléhá na takzvanou konstrukci „hot V“, takže turbodmychadla jsou umístěna uprostřed „véčka“, tedy v prostoru mezi válci – ostatně stejně jako v případě nyní využívaných čtyřlitrů AMG. O hybridním systému šestiválce Astonu taky dosud nic nevíme, motor má nicméně vážit pod 200 kg.

Co se týče supersportu Valhalla, automobilka vyrobí celkem 500 kusů. Za 875.000 liber (asi 26 milionů korun) dostanou zákazníci model, který využívá poznatků technologické divize stáje Red Bull a na kterém pracoval stejně jako v případě hypersportu Valkyrie známý inženýr Formule 1 Adrian Newey.

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

včera | Jan Mička | 45 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 145 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 25 příspěvků