Aston Martin detailně ukázal nový motor V6 turbo. Video je plné krásných detailů

Britská značka představuje nový motor vlastní konstrukce, který bude mít v budoucnosti automobilky silné slovo.

Věděli jsme, že Aston Martin pracuje na novém šestiválcovém motoru pro svůj nadcházející supersport Valhalla a rovněž už víme, že britská značka pomalu mává na rozloučenou nyní využívaným motorům Mercedes-AMG. Zbrusu nový V6 je tedy důležitý dílkem budoucnosti automobilky. Motor vlastní konstrukce značka představuje poprvé po více jak 50 letech.

Nový vidlicový šestiválec TM01 má objem 3,0 litru, přeplňování zajišťuje dvojice turbodmychadel a všemu napomáhá i hybridní systém. Hodnoty výkonu a točivého momentu zatím Aston Martin neuveřejnil, ale počítat bychom měli se zhruba 1000 koní (735 kW). Uprostřed supersportu Valhalla se motor objeví v roce 2022, kdy má novinka plánované uvedení.

Fantastická zvířata uprchla do přírody? Ne, to jen Aston Martin zahájil testování Valkyrie

Fantastická zvířata uprchla do přírody? Ne, to jen Aston Martin zahájil testování Valkyrie

Lze očekávat, že z nové konstrukce bude Aston Martin těžit i pro své další modely. Nedávno totiž od ředitele automobilky Andyho Palmera zaznělo, že značka pomalu chystá náhradu za osmiválce AMG, které dnes najdete v modelech Vantage nebo DB11 V8. Mercedes a především divize AMG se totiž chystá vydat jinou cestou. Vždyť i pro známé C63 AMG prý plánuje hybridní čtyřválec.    

„Mercedes se netají, jakým směrem bude ubírat svou technologii motorizací. A my nasazení čtyřválců do našich Astonů samozřejmě neplánujeme, tudíž se musíme vydat vlastní cestou,“ uvedl dříve Palmer.

Kdo řídí Aston Martin DB5 v nové bondovce? Kaskadér v tom není sám, Craig gumoval

Kdo řídí Aston Martin DB5 v nové bondovce? Kaskadér v tom není sám, Craig gumoval

Motor spoléhá na takzvanou konstrukci „hot V“, takže turbodmychadla jsou umístěna uprostřed „véčka“, tedy v prostoru mezi válci – ostatně stejně jako v případě nyní využívaných čtyřlitrů AMG. O hybridním systému šestiválce Astonu taky dosud nic nevíme, motor má nicméně vážit pod 200 kg.

Co se týče supersportu Valhalla, automobilka vyrobí celkem 500 kusů. Za 875.000 liber (asi 26 milionů korun) dostanou zákazníci model, který využívá poznatků technologické divize stáje Red Bull a na kterém pracoval stejně jako v případě hypersportu Valkyrie známý inženýr Formule 1 Adrian Newey.

Aston Martin

Aston Martin je britský výrobce luxusních sportovních automobilů. Je pojmenován dle zakladatele Lionela Martina a závodu Aston Hill.

Od roku 1994 byl majitelem automobilky Ford. V roce 2007 značka přešla pod britské konsorcium Prodrive.

Aston Martin VantageAston Martin DB11 Aston Martin Vanquish

Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

včera | Jiří BaborskýOndřej Mára | 45 příspěvků
Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků