Arnošt Neubauer chce uspět i v letošním ME historiků

V závodech historických automobilů do vrchu startují pečlivě renovované legendy, jakými jsou vedle několika vozů Porsche 911, např. BMW 2002, Alfa Romeo GTV, Lotusy Elan
Arnošt Neubauer chce uspět i v letošním ME historiků
V závodech historických automobilů do vrchu startují pečlivě renovované legendy, jakými jsou vedle několika vozů Porsche 911, např. BMW 2002, Alfa Romeo GTV, Lotusy Elan, Fiat Abarth, Austin Healey, Morris Cooper C nebo Triumphy TR3. Kdo by se však domníval, že jejich piloti je jen tak provětrávají, krutě se mýlí! „Jezdí se opravdu skutečná „střelba“ a rok od roku je to ostřejší! Běžné jsou rychlostní průměry kolem 100 km/h, což ocení pouze ten, kdo si to na úzkých kopcovitých tratích plných zatáček jednou zkusí,“ říká Arnošt Neubauer, kterému rychloměr jeho Porsche například na rovince za Sojkovou zatáčkou známé trati Ecce Homo ve Šternberku ukazuje až 200 km/h!

Loňských šest vítězství ve třídě GTS 11 (vozy třídy GT vyrobené do roku 1965) pak tomuto jezdci vyneslo čtvrté místo v absolutním pořadí ME historických automobilů. Je pravda, že svým způsobem se na výsledku podepsaly i regule ME – Arnošt Neubauer dosáhl totiž při konečném „účtování“ shodného bodového hodnocení jako soupeři na druhém a třetím místě, protože ale startuje s nejmladším vozem, zbylo na něj „až“ čtvrté místo. „Konkurence znatelně vzrostla a já myslím, že loňské čtvrté místo z více než třicítky pravidelně startujících jezdců s velmi výkonnými vozy bylo docela slušným výsledkem,“ tvrdí Arnošt Neubauer. A jak vidí své letošní šance?

„Jsem realista, vím, že vyhrát chce každý. Mezi soupeři se také objevují stále noví ambiciózní jezdci docela zvučných jmen na výkonných autech. Velmi rád bych se mezi ně zařadil a pokusil se i letos obsadit příčky nejvyšší,“ odhaduje Arnošt Neubauer výsledek sezony 2001.

Ta letos začíná 29. dubna závodem v rakouském Rechbergu nedaleko Grazu. Domácí fanoušci mohou Arnošta Neubauera a jeho Porsche 911 přijít povzbudit o víkendu 1. až 3. června do Ústí nad Orlicí (což je, spolu s italskými „kopci“ Cividale-Castelmonte a Coppe Chianti Classico, jeden ze tří nových podniků letošního seriálu ME v závodech do vrchu historických automobilů) a na proslulou trať Ecce Homo do Šternberku.

Arnošt Neubauer ví, jak je důležitá zimní příprava a rozhodně se svými mechaniky nezaháleli. Hlavní novinkou jeho Porsche 911 pro sezonu 2001 je především originální „krátká“ sportovní převodovka, která by měla zejména na členitých tratích eliminovat hendikep vyšší hmotnosti jeho vozu. „V závodech je zrychlení asi nejdůležitějším parametrem. A v tom jsem se svým těžkým Porsche a standardní pětistupňovou převodovkou trochu ztrácel – vlastně jsem pořád jel „dvě – tři – dvě - tři“, nic jiného jsem prakticky neřadil. Krátké odstupňování nové převodovky by se tedy mělo určitě projevit,“ tvrdí Arnošt Neubauer.

Šestatřicetileté Porsche 911 Arnošta Neubauera pohání vzduchem chlazený šestiválec naladěný na výkon zhruba 117 kW/160 k. Ten stačí pro dosažení rychlosti 210 km/h. Spolu se svými mechaniky dával Arnošt Neubauer Porsche (koupené jako nepojízdná ojetina až v USA) dva roky dohromady. „Celý vůz prošel totální renovací, rozebrali jsme jej doslova do posledního šroubku. Ani když motor poprvé zabručel, nebylo vyhráno – ještě dlouho jsme jej ladili. Protože jsme samozřejmě chtěli dosáhnout co nejvyššího výkonu, experimentovali jsme s různými oleji. Ukázalo se, že auto nejlépe „šlape“ s oleji Aral High Tronic. Přes tento olej se nám nakonec podařilo navázat s tuzemským zastoupením firmy ARAL spolupráci, která je – jak věřím – přínosná pro obě strany,“ říká Arnošt Neubauer.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

dnes | Milan Lažanský
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků