Aral: dlouhá historie, slavná tradice

Aral patří k nejstarším a nejzkušenějším firmám, působícím v oblasti výroby a distribuce maziv a pohonných hmot. Už více než sto let je Aral ve svém oboru uznávanou autoritou, která výrazně ovlivnila celý sektor. Také v ČR, kam Aral vstoupil na trh před jedenácti lety v roce 1991, má tato značka ten nejlepší zvuk.

Systematický náročný výzkum přinesl značce Aral řadu historických primátů, jako bylo např. světově první uvedení syntetického oleje. Dnes Aral vyváží do více než šedesáti zemí světa na 170 druhů automobilových a průmyslových maziv.

V segmentu olejů a maziv nabízí Aral špičkové motorové, převodové a tlumičové oleje a mazací tuky pro osobní, užitkové a nákladní vozy i motocykly. Významnou část nabídky tvoří také ucelená škála olejů a tuků pro průmyslové využití – např. hydraulické, převodové, kompresorové, turbinové, kalicí, řezné a obráběcí oleje.

Stoletá tradice světových primátů

Zrod firmy Aral se datuje do roku 1898, kdy 13. listopadu založilo v Bochumi třináct důlních společností “Západoněmecké sdružení pro prodej benzenu”, předchůdce společnosti ARAL AG. Toto sdružení uvedlo v roce 1924 jako první na světě na trh BV Aral - vysokooktanovou pohonnou hmotu typu SUPER.

Do svých charakteristických modro-bílých barev se Aral poprvé “oblékl” v roce 1927. V té době měl už v Německu síť více než šesti tisíc čerpacích stanic.

Významným přelomem byl rok 1939, kdy Aral uvedl olej Aral Kowal, první syntetický olej na světě.

V roce 1951 propukla v Německu volná soutěž v oblasti distribuce pohonných hmot a brzy poté vystupuje Aral jako firemní značka.

Jako jedna z prvních petrolejářských firem zareagoval Aral v roce 1984 na blížící se zákaz olovnatých benzinu uvedením bezolovnatého benzinu. V roce 1989 přichází Aral s aditivovanými pohonnými hmotami.

V roce 1990 Aral představil plně syntetický motorový olej Aral Super Tronic 5W-50.

Jako první výrobce na světě uvedl Aral na trh plně syntetický olej Aral Super Tronic SAE 0W-40.

V současné době si Aral drží na německém trhu asi dvacetiprocentní podíl, nejvyšší ze všech svých konkurentů. Do více než šedesáti zemí světa Aral dnes ročně vyváží na 170 druhů automobilových a průmyslových maziv.

Jedenáct let českého zastoupení

V roce 1991 zakládá německý koncern ARAL AG v České republice společnost Aral ČSFR spol. s r.o. (v roce 1996 se změnila na akciovou společnost).

První čerpací stanice Aralu v ČR se objevila v roce 1992 v Moravské Třebové. V současné době má Aral v ČR síť více než 66 čerpacích stanic.

V roce 1994 začal Aral prodávat v ČR jako první ze všech petrolejářských firem aditivované pohonné hmoty. V tomto roce Aral otevřel první čerpací stanici v Praze.

V roce 1996 uvedl Aral světovou novinku - lehkoběžný plně syntetický olej Aral Super Tronic třídy SAE 0W-40, využívající nejpokrokovější technologii Aral Synthese. Tento olej výrazně snižuje škodlivé emise, chrání motor a spoří až 10 % paliva. V roce 1996 získává Aral v ČR jako jedna z prvních firem v oboru certifikát kvality ISO 9001 pro obchod s oleji a mazivy.

Jako první z firem svého oboru se Aral ČR v roce 1998 objevuje v čele žebříčku Czech TOP 100, kde zůstává i v následujících letech.

V letech 1997, 1998, 1999 byly podle výzkumu agentury AISA čerpací stanice Aralu v ČR hodnoceny jako nejlepší v síti zahraničních značek. V roce 1998 získal Aral v ČR prestižní cenu Rhodos 98 za firemní image v kategorii benzinových čerpacích stanic.

V roce 2000 Aral dostává další ocenění v oblasti image a první místo v CZECH TOP 100, kategorii Obchod. Na trh je uvedena nová generace plně aditivovaných pohonných hmot. Na pozici generálního ředitele a předsedy představenstva nastupuje Ing. Pavel Švácha, CSc.

V červnu 2001 společnost Aral slaví 10 let své úspěšné existence na českém trhu a v roce 2002 obsazuje první místo v anketě CZECH TOP 100 v kategorii Prodej, údržba a opravy motorových vozidel a prodej pohonných hmot.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

dnes | Miro Mihálik | 11 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků