Slyšeli jste o protiprokluzovém systému pro autonomní vozy? Apple si ho nechal patentovat

Vlastní vůz s nakousnutým jablkem ve znaku asi nikdy neuvidíme. To ale neznamená, že se Apple nemůže na výrobě automobilů podílet.

Sen společnosti Apple o tom, že se stanou lídry v budoucí mobilitě autonomních vozů, se postupně rozpadl. Chtěla v automobilovém průmyslu udělat to, co kdysi s mobilními telefony. Nakonec ale vše skončilo u tajné dohody s automobilkou Volkswagen, kde mají spolupracovat na elektrických a autonomních modelech Transporter.

Sen Applu o vlastním autonomním voze se rozpadá. Připravuje tedy tohle

Sen Applu o vlastním autonomním voze se rozpadá. Připravuje tedy tohle

Nyní si ale Apple nechal zaregistrovat celkem zajímavý patent. Jedná se o nový pohled na prokluz kol u autonomních vozidel. Pomáhá automatickému řízení rozeznat povrch vozovky (suchý, kluzký a podobně) a volit správnou intenzitu pohybu kol. Jednoduše řečeno, tato technologie pomůže autu pochopit, co se děje pod ním.

Systém pracuje se senzory vespod vozidla, které fungují na principu Dopplerova jevu. Získané hodnoty poté posílají do auta a dokáží jej tak varovat a připravit v případě náhlé změny směru. Auta mohou potom data kontrolovat i podle inerciálních senzorů a GPS.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

Není jisté, v jaké míře a kdy se tento systém ukáže v provozu. Pravdou je, že samotný Apple si někdy vydá nový patent i jednou týdně. Měli byste si z toho ale odnést, že kalifornská společnost neřekla automobilům poslední slovo a stále se v tomto odvětví snaží angažovat.

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

včera | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 70 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků