Apple CarPlay bez kabelu už umí BMW, Audi i Škoda Kamiq. Tak proč ne ostatní?

Jedna z nejoblíbenějších funkcí moderních automobilů už jde v některých vozech připojit bezdrátově. V Mnichově už dokonce dva roky.

Apple Carplay je, společně s Android Auto, asi tím nejlepším způsobem, jak do svého automobilu dostat nějakou rozšířenou konektivitu. Zrcadlení telefonu se pomalu dostává téměř do všech vozů na trhu. Vozy z koncernu Volkswagen lze připojit už snad všechny a taková Toyota oznámila toto rozhraní do modelového roku 2020, prozatím ve Spojených státech. 

Apple CarPlay: nové iOS rozhraní do auta bude i ve Ferrari

Apple CarPlay: nové iOS rozhraní do auta bude i ve Ferrari

Rozhraní pro Toyotu v Evropě je podle informace z letošního července, kterou britské zastoupení uvedlo na oficiálním blogu, teprve ve vývoji a momentálně nemůže poskytnout více informací. Apple Carplay je fantastická věc, hlavně od té doby, co podporuje i oblíbenou navigační aplikaci Waze.

Ve většině aut ale pořád funguje pouze po kabelu, přes USB rozhraní automobilu, do kterého dostanete svůj Lightning kabel. Nicméně stále je to další nevzhledný kabel v autě, který sice v některých interiérech lze schovat do přihrádky, či loketní opěrky, ale většinou jen překáží u řadící páky.

Řešení se samozřejmě nabízí - použít bezdrátovou technologii. Jenže to není tak jednoduché. Výrobce audiotechniky Harman Kardon se touto problematikou zabýval a na začátku roku 2017 dokonce uvedl, že se mu podařilo zprovoznit první prototyp. Vedle toho, že tento výrobce pracuje s nepřeberným množstvím značek, jste si asi po letech stihli všimnout, že nejužší spolupráce je s automobilkou BMW. 

TEST BMW 330i (G20): Umí být zase takové, jaké ho chcete mít?

TEST BMW 330i (G20): Umí být zase takové, jaké ho chcete mít?

Není tedy divu, že se jako první objevila bezdrátová technologie právě v Mnichově. Vozy BMW na to byly navíc údajně připraveny již od roku 2016, konkrétně u řady 5, jen chyběl ten poslední díl skládanky. Nutné je také podotknout, že jako první se s tímto systémem objevil výrobce Alpine, který připojil Carplay přes wifi ve svém informačním systému iLX-107A - úplně první tak byl aftermarketový výrobce.

Pár zajímavostí

Demo bezdrátového Carplay bylo připraveno již na veletrhu spotřební elektroniky CES v roce 2016, kde měl tuto funkci předvést Volkswagen. Bohužel to Apple na poslední chvíli zrušil, protože chtěl okolo toho trochu větší show.

Apple umožňuje bezdrátové připojení Carplay od verze operačního systému iOS 9, která byla do světa vypuštěna 8. června 2016.

Od roku 2017 je tak možné připojit Apple Carplay v BMW, vybavených jednotkou NBT Evo se softwarem ID5, nebo ID6, bezdrátově. S největší slávou s tím ale přišla současná generace trojkové řady. K připojení je však nutné mít WiFi konektivitu mezi autem a telefonem. Od roku 2018 následovala zpráva od Audi (bezdrátové připojení najdete například v modelu Q7 po faceliftu) a postupně můžeme očekávat rozšíření do celého koncernu Volkswagen. Jaké překvapení pro mě bylo, když jsem sedl do nové Škody Kamiq, která bezdrátové Apple Carplay podporovala.

Apple CarPlay bez kabelu? Jako první to umí neoriginální infotainment

Apple CarPlay bez kabelu? Jako první to umí neoriginální infotainment

Mezi další se pak řadí nový Mercedes-Benz třídy A, respektive infotainment MBUX od roku 2019. Co bude následovat? Tak zejména koncern FCA, který slibuje bezdrátové připojení do vozů Chrysler, Jeep a Dodge. Mezi první vlaštovku se řadí nový Ram 1500. Toyota je tedy stále ve vývoji a na další informace si ještě počkáme.

Speciál: Škoda Kamiq

Škoda Kamiq je městské SUV (tzv. B-SUV) automobilky Škoda Auto. Vůz byl oficiálně představen 26. 2. 2019, světová premiéra připadla na Autosalon Ženeva 2019. Kamiq stojí na modulární platformě MQB A0 s motory uloženými napříč a pohonem předních kol. Základem je tříválec 1.0 TSI (70 kW), vrcholná verze má čtyřválec 1.5 TSI (110 kW).

Cena, výbava, motoryPrvní test 1.0 TSIKamiq vs. ScalaNejlevnější verzePrvní dojmyČínská Škoda KamiqStudie Vision X

První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

dnes | Jan Mička | 27 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 75 příspěvků
Minitest Volkswagen up! GTI (85 kW): Meziměstská střela i obětní beránek

Volkswagen up! GTI

Utratit více než 400.000 Kč za městské auto se spalovacím motorem může kdekomu připadat jako holý nesmysl. Všechno ale začne dávat smysl, když vezmete v úvahu tři magická písmena na jeho zádi a pořádně se projedete.

21.  5.  2020 | Jan Mička | 13 příspěvků