AMG bude vyrábět „zelená superauta”

AMG, sportovní divize automobilky Mercedes-Benz, chystá pro blízkou budoucnost úpravy ekologických vozů, nebo alespoň těch, které se jako ekologické snaží tvářit (což o dnešních velkých osmiválcích AMG s kompresorem říci nelze). V blízké době chystá první ostrou verzi, která bude odvozena od nových modelů s označením Bluetec. Tedy od vozů s naftovými motory s nízkými emisemi, které plní i přísné normy ve Spojených státech.

Je ovšem otázka, čeho se v tomto případě řidiči dočkají. AMG, krom svých nejlepších výtvorů, příliš sportovní vozy nevyrábí (to spíše rychlé cesťáky) a pokud se jeho úpravy spojí s technologií Bluetec, kterou Mercedes ani nenabízí u siných a výkonných modelů, může být výsledkem něco velmi podivného.

Daleko zajímavější je tak informace, že AMG spolupracuje na vývoji hybridního systému pro Mercedes. A právě tento systém chce v budoucnu používat u svých ostrých modelů. Výhody hybridu jsou jasné. Krátkodobě se totiž dá připojit i elektromotor a tím se může výrazně zlepšit dynamika a pružné zrychlení. AMG uvádí, že pokud by byl elektromotor dostupný k současným modelům, zlepšila by se akcelerace a pružné zrychlení o 10-20 procent napříč modely. Navíc by klesla kombinovaná spotřeba až o 20 procent.

Na rozdíl od automobilky BMW, se kterou Mercedes také spolupracuje na vývoji hybridního modelu, je AMG z tohoto systému nadšeno. Na rozdíl od „vytuněných” Blueteců zde máme důvod nadšení AMG věřit, hybridní motory mají svůj sportovní potenciál.

Kdy se ovšem dočkáme dvanáctiválcových dvojitě přeplňovaných mercedesů, kterým bude ještě pomáhat elektromotor, to zatím nevíme; doposud není ani znám oficiální termín příchodu běžných hybridů. Každopádně AMG přijalo velkou výzvu, protože opravdu velmi výkonných hybridů je dnes jako šafránu a v oparvdu sportovních produkčních vozech se zatím neobjevily.

Zajímavé bude sledovat, jak se AMG vypořádá s vysokou hmotností, která dnes hybridy brzdí v rozletu. Teprve lehký a výkonný hybrid má šanci stát se respektovaným sportovním vozem..

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků