Americkým automobilkám se v Americe nedaří

Koncern General Motors, Ford i dceřiná společnost Daimler Chrysleru, Chevrolet, zažívají těžké časy. Na jejich hlavním trhu, tedy ve Spojených státech, se jim nedaří zvrátit klesající zájem o jejich vozy.

Koncernu GM se propadl prodej za listopad o 11% proti roku 2004. Ještě horší na této situaci je, že podobný pokles prodejů pokračuje již čtvrtým měsícem.

Ford je na tom podobně, i tomu klesl v listopadu prodej, ovšem o hrozivých 18% proti stejnému období loňského roku. I u Fordu je tento trend dlouhodobý a nic nenaznačuje, že by se blýskalo na lepší časy. Hlavní vinu na velkém propadu nese segment SUV, o který v poslední době není takový zájem, protože ceny PHM jsou na americké poměry relativně vysoké.

Třetí z řady, americký Chrysler, vykázal v listopadu také propad prodeje. Ted činí 7%, ovšem proti svým konkurentům je to první pokles po 19 měsících, kdy Chrysler vykazoval stálý růst.

Automobilky GM i Ford zároveň s touto informací snížily odhad výroby pro příští období. Na rozdíl od Fordu ale GM odhaduje, že na počátku příštího roku by měly jeho prodeje začít opět růst. Jediným velkým zástupcem automobilového průmyslu, kterému se dlouhodobě daří a neustále zvyšuje své prodeje, je koncern Toyota. Ta vykázala růst o 5,6 % a dlouhodobě vykazuje také vysoký zisk na jednotku produkce.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků