Americkým automobilkám se v Americe nedaří

Koncern General Motors, Ford i dceřiná společnost Daimler Chrysleru, Chevrolet, zažívají těžké časy. Na jejich hlavním trhu, tedy ve Spojených státech, se jim nedaří zvrátit klesající zájem o jejich vozy.

Koncernu GM se propadl prodej za listopad o 11% proti roku 2004. Ještě horší na této situaci je, že podobný pokles prodejů pokračuje již čtvrtým měsícem.

Ford je na tom podobně, i tomu klesl v listopadu prodej, ovšem o hrozivých 18% proti stejnému období loňského roku. I u Fordu je tento trend dlouhodobý a nic nenaznačuje, že by se blýskalo na lepší časy. Hlavní vinu na velkém propadu nese segment SUV, o který v poslední době není takový zájem, protože ceny PHM jsou na americké poměry relativně vysoké.

Třetí z řady, americký Chrysler, vykázal v listopadu také propad prodeje. Ted činí 7%, ovšem proti svým konkurentům je to první pokles po 19 měsících, kdy Chrysler vykazoval stálý růst.

Automobilky GM i Ford zároveň s touto informací snížily odhad výroby pro příští období. Na rozdíl od Fordu ale GM odhaduje, že na počátku příštího roku by měly jeho prodeje začít opět růst. Jediným velkým zástupcem automobilového průmyslu, kterému se dlouhodobě daří a neustále zvyšuje své prodeje, je koncern Toyota. Ta vykázala růst o 5,6 % a dlouhodobě vykazuje také vysoký zisk na jednotku produkce.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 3 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků