Americký sen skutečně existuje. Nejdelší limuzína světa má vířivku, bar i helipad

Amerika je země neomezených možností. Kde jinde by tedy mohla vzniknout limuzína s 24 koly?

Jestliže považujete klasické americké limuzíny za excentrickou přehlídku ega, peněz a absurdity, zřejmě jste neviděli výtvor Američana Jaye Ohrberga. Ten představil na začátku 90. let vůbec nejdelší limuzínu na světě. A byla tak absurdní, jak si jen dovedete představit.

Jay Ohrberg je v Hollywoodu známou osobou právě díky svým autům. Tento konstruktér/umělec pracoval na řadě ikonických filmových vozů, které určitě znáte – od Fordu Gran Torino ze seriálu Starsky a Hutch, po Batmobil ze snímku Batman se vrací nebo slavný DeLorean pro cestování časem z filmu Návrat do budoucnosti.

Vozy Lamborghini nemají jména jenom podle býků. Jsou za nimi krásné příběhy

Vozy Lamborghini nemají jména jenom podle býků. Jsou za nimi krásné příběhy

Ohrbergova láska k šíleným a netradičním vozům pak naplno propukla na konci 80. let, kdy si zamanul, že vytvoří vůbec nejdelší a nejambicióznější limuzínu světa. Ne však pro nějaký film, čistě proto, že mohl.

Jeho výtvor nazvaný American Dream (Americký sen) byl hotov v roce 1992 a specifikací tato možná už zapomenutá bizarnost nadchne i dnes. Limuzína postavená na základě starého Cadillacu Eldorado měřila 30,5 metru, používala celkem 24 kol, dva motory a k ovládání této bestie byli zapotřebí dva řidiči. Vlastně není divu, že svými rozměry si „limoška“ zajistila i zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Zapomenutá Škoda Eltra položila základy elektromobilů v Česku. Zbylo jich jen pár

Zapomenutá Škoda Eltra položila základy elektromobilů v Česku. Zbylo jich jen pár

K alespoň trochu snadnějšímu zatáčení byla konstrukce vozidla kromě natáčení třech řad kol vepředu vybavena i kloubem uprostřed. I přesto ale nebylo řízení limuzíny na normální silnici žádnou hračkou. Můžeme si jen představit, jak řidiči nejspíš museli před každým výjezdem přesně analyzovat vybranou trasu a připravit si itinerář podobně jako řidiči kamionů s nadměrným nákladem.

Seat slaví 70 let. Připomeňte si historii nejdůležitější španělské automobilky

Seat slaví 70 let. Připomeňte si historii nejdůležitější španělské automobilky

A co luxus uvnitř? Všechno, co si představíte, a ještě něco navíc. Vedle klasických pohovek, baru, televizí a audiosystému se dovnitř vešla vířivka, plovoucí manželská postel, minigolf, pár samostatných pokojů a věc, která zaujme na první pohled, opravdová přistávací plocha pro helikoptéru na zádi.

Nechat zchátrat, nyní oživit

Jelikož se nikdo s obrovitou limuzínou vlastně neodvážil jezdit, natož sám Ohrberg, autu nakonec nebyla poskytována nutná péče a pomalu a jistě bylo ponecháno osudu – několik let chátrající venku, přičemž v průběhu života nepřehlédnutelnou limuzínu hned řada nenechavců vyrabovala (viz galerie).

První systémy chránící chodce vypadaly spíše nebezpečně. Přesto mohly pomoci

První systémy chránící chodce vypadaly spíše nebezpečně. Přesto mohly pomoci

Automobilové muzeum v New Yorku si chtělo několik let nazpět ušpinit ruce a v rámci studentských projektů navrátit Americkém snu jeho zašlou, ač krátkodobou slávu. Podle ředitele muzea se nicméně tyto plány časem rozplynuly čistě kvůli změnám v rozpočtu muzea a další politice města.

Z New Yorku tak vcelku nedávno zamířila limuzína na Floridu k Mike Dezerovi, majiteli tamního automobilového muzea v komplexu Dezerland Park. Zde od srpna 2019 započaly práce na renovaci a podle všeho má vůz už skoro dokončený exteriér, načež se tým vrhne na opulentní interiér.

České vozy Metalex zatápěly i Škodovce. Úspěch nakonec stál šéfa firmy místo

České vozy Metalex zatápěly i Škodovce. Úspěch nakonec stál šéfa firmy místo

Ačkoliv projekt v současnosti pozastavila pandemie koronaviru, podle Dezera bude Americký sen dokončen na jaře 2021. Poté bude stálým výstavním exemplářem v muzeu. Nelze pochybovat, že v tu chvíli strhne u návštěvníků stejný úžas jako tehdy při svém představení v roce 1992.

Cadillac

Cadillac je americký výrobce luxusních automobilů. Vznikl v roce 1902, název pochází ze jména zakladatele Detroitu. Vlastníkem společnosti je už od roku 1909 General Motors. Cadillac je druhá nejstarší – stále fungující – americká automobilka.

Cadillac ATS • Cadillac CTS • Cadillac XTS • Cadillac XT4 • Cadillac XT5 • Cadillac Escalade • Cadillac CT4 • Cadillac CT5

Za volantem Škody Octavia RS Combi 2.0 TSI: Kabel nechte Bruselu, berte tuhle!

Škoda Octavia RS Combi 2.0 TSI

Vyzkoušeli jsme Škodu Octavia RS. Tu správnou Škodu Octavia RS. A tady je pár důvodů, proč byste se měli zajímat právě o verzi, o které si dnes budeme povídat.

včera | Jan Mička | 63 příspěvků
Za volantem Škody Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): To nejlepší z Mladé Boleslavi?

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

S novou Škodou Octavia Scout jsme poprvé jezdili už v pondělí, o dojmy se však můžeme podělit až teď. Jak jezdí s nejsilnějším a v současnosti jediným dostupným motorem v Česku?

3.  12.  2020 | Jan Mička | 105 příspěvků
TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků