Americká klasika na Autoshow v Praze

Zpestřením jubilejní 10. výstavy AUTOSHOW 2004, která se uskuteční na Výstavišti v Praze-Holešovicích v termínu 21. až 24. října, bude exhibice historických vozidel Cadillac Clubu Praha ve spolupráci s 1st Veteran US Car Club Praha. Jak již oba názvy napovídají, přehlídka veteránů bude vesměs zaměřena na vozy americké provenience. Díky nadšeným sběratelům budou moci návštěvníci AUTOSHOW obdivovat několik desítek pečlivě zrestaurovaných osobních i užitkových automobilů, které sjely z výrobních pásů automobilek USA v rozmezí 30. až 80. let minulého století. 

„Nejstarším automobilem, který do Holešovic dorazí, bude Cadillac ročník 1930,“ říká jeden z hlavních organizátorů historické exhibice (a současně vystavovatel) Jaroslav Zvonař. „Protože jsou ale předválečné ameriky v Evropě velmi vzácné, mnohem početnější zastoupení budou mít v Holešovicích vozidla vyrobená ve druhé polovině 20. století. K nim patří například Buick Super Eight z počátku 50. let, vybavený řadovým šestiválcem o objemu 4500 cm3 a výkonu 110 kW. Stejný model, jakým jezdíval i někdejší prezident USA Dwight Eisenhower.“

Silné zastoupení budou mít automobily z období slavných amerických křižníků silnic, z 50. a 60. let, kdy hudebním žebříčkům kralovali zpěváci jako Elvis Presley či legendární Jerry Lee Lewis. Velkou atrakcí je například Buick Le Sabre Cabrio z roku 1959 s motorem V8 5,9 l o výkonu cca 140 kW. Je zajímavé, že se nestartuje otočením klíčku v zapalovací skříňce, ale pouhým sešlápnutím plynového pedálu. Za pozornost stojí také sedmilitrový Chrysler 300 Sedan Hardtop z roku 1962. Pokud nahlédnete do interiéru, budete zřejmě překvapeni, že volant Chrysleru 300 má hranatý tvar a jeho převodovka disponuje systémem sekvenčního řazení.

Magnetem pro sportovně založené návštěvníky bude červený kabriolet Ford Mustang z roku 1967 s nadupaným osmiválcovým motorem Cobra, vybavený na americké poměry hodně neobvyklou manuálně řazenou čtyřrychlostní převodovkou. Své zastoupení budou mít na výstavě i užitkové a speciální automobily – typicky americký školní autobus International ze 60. let, odtahový vůz Ford o nosnosti až 16 t či dobový vůz newyorské policie z počátku 80. let.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

dnes | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 29 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků