Americká budoucnost: DOHC a vinuté pružiny

Dlouhá léta platilo, že americké automobilky na přílišné modernosti nesází a pokud je něco funkční a dobře funkční a má to dlouhou životnost, pak to není třeba měnit. Přeci jenom američtí zákazníci jsou zvyklí na něco trochu jiného a na rozdíl od evropských nedostanou při nákupu vozu záchvat, když je na tachometru více než 120 000 kilometrů.

Každopádně americké automobilky pomalu ustupují a začínají nasazovat modernějších technologie, které jsou pro marketingem zmasírované Evropany již samozřejmostí. Zkuste v Evropě představit motor s ventilovým rozvodem OHV. Drtivá většina neználků, kteří mají pod kapotou „super” DOHC by se jen vysmálo, co to je za stařešinu. Jenže proč měnit něco, co výborně funguje.

Ovšem i toto již padlo a americké osmiválce dostanou v budoucnu s ventilovým rozvodem OHC, případně DOHC. Takže až si v příští generaci půjdete koupit něco od General Motors a budete se těšit na klasickou, trvanlivou a skvělou Ameriku s OHV, budete mít smůlu.

Ovšem to není vše, co se u amerických vozů změní. Co třeba odpružení listovými péry. Skvělá věc pro velké vozy kategorie Pick-up, případně u malých trucků. Ohromná trvanlivost je sice vykoupena horšími jízdními vlastnostmi, ale komu to u těchto vozů vadí? Každopádně i listová péra půjdou pryč a Ford u svých pick-upů nasadí vinuté pružiny.

Opět si můžete říci, že jde o předpotopní technologii vhodnou pro nákladní vlaky a kamiony, ovšem zkuste si představit nejnovější Corvette. Parádní stroj, který dosahuje na okruzích i mimo ně výborných výsledků. A hádejte co najdete za koly.

Každopádně vše má své meze a americkým automobilkám se nelze divit. O dříče s ohromnou výdrží není ve světě tak velký zájem jako o pomocníky s dostatečným komfortem a jistotou řízení. Navíc i dlouhá životnost vozu je trochu na škodu. Pokud si totiž řidič koupit v osmnácti auto a vydrží s ním až do důchodu, moc kšeftu automobilce neudělá. Pokud ovšem bude nucen auto za život několikrát vyměnit a nejlépe co tři nebo pět let, má automobilka o odbyt postaráno.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků