Nulová tolerance alkoholu za volantem zůstává! Návrh zvýšit hranici neprošel

Zatímco BESIP zveřejnil statistiky nehodovosti u řidičů s alkoholem v krvi, vláda zamítla dřívější návrh zavedení povolené hranice 0,5 promile za volantem.

O dřívějším návrhu ODS zrušit v České republice nulovou toleranci alkoholu v krvi za volantem jsme už psali. Poslanci chtěli zavést povolenou hranici až 0,5 promile s inspirací u většiny států EU, kde je určitá hladina alkoholu za volantem povolena. Česko je totiž s nulovou tolerancí mezi evropskými státy spíše výjimkou.

Nulová tolerance bude ale trvat nadále. Vláda totiž při posledním zasedání návrh ODS zamítla. Ostatně podobný názor byl zřejmý rovněž z ankety BESIPu (Oddělení Ministerstva dopravy ČR pro bezpečnost na silnicích), ve které z takřka tisícovky dotázaných respondentů 74 % lidí hlasovalo pro zachování nulové tolerance (z toho 12 % hlasovalo „spíše pro“).

Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Rozhodnutí vlády dále podporuje i statistika BESIPu a Centra dopravního výzkumu (CDV), podle nichž nehodovost pod vlivem alkoholu sice dlouhodobě klesá, výsledkem za loňský rok je ale přesto 62 úmrtí. Alkohol tak stojí za 11 % všech úmrtí na českých silnicích.

Na průběžný pokles počtu usmrcených osob v důsledku nehod zaviněnými alkoholem mezi léty 1993 až 2018 se můžete podívat v galerii. Z Centra dopravního výzkumu pak zaznívá, že nehody zapříčené alkoholem vykazují více než 2,5krát vyšší závažnost smrtelných následků ve srovnání s celkovým průměrem.

Co dělat, když se ocitnete v protisměru na dálnici? Řiďte se těmito radami

Co dělat, když se ocitnete v protisměru na dálnici? Řiďte se těmito radami

„Nejvyšší závažnost následků se vyskytuje u nehod, při kterých byla zjištěna hladina alkoholu v krvi viníka v rozmezí 0,81 až jedno promile, nadprůměrnou závažnost však vykazují i nehody při minimálním obsahu alkoholu v krvi do 0,24 promile,“ uvedl expert Lukáš Kadula z CDV. Informace přinesl server zdopravy.cz.

Odborníci dále opakují, že vliv alkoholu na schopnost řízení automobilu se u každého jedince liší. Již starší studie původem z Rakouska uvádí, že již při zmíněných 0,5 promile je riziko nehody dvakrát vyšší. Určitým pohled na toto téma přidává i statistika spotřeby alkoholu mezi zeměmi EU, kde se Česká republika nachází na 2. místě. Vyšší spotřebu alkoholu už má před námi jen Litva.

Minitest Renault Captur 1.3 TCe: 1,333 stříbrných stříkaček na rozloučenou

Renault Captur 1.3 TCe (minitest)

Crossover Renault Captur se již brzy dočká nové generace. Stihli jsme se proto rozloučit s tou současnou, která nám připomněla, proč je tento malý nezmar tak populární.

včera | Vladimír Kadera | 33 příspěvků
S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

19.  9.  2019 | Jan Mička | 16 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků