Nulová tolerance alkoholu za volantem zůstává! Návrh zvýšit hranici neprošel

Zatímco BESIP zveřejnil statistiky nehodovosti u řidičů s alkoholem v krvi, vláda zamítla dřívější návrh zavedení povolené hranice 0,5 promile za volantem.

O dřívějším návrhu ODS zrušit v České republice nulovou toleranci alkoholu v krvi za volantem jsme už psali. Poslanci chtěli zavést povolenou hranici až 0,5 promile s inspirací u většiny států EU, kde je určitá hladina alkoholu za volantem povolena. Česko je totiž s nulovou tolerancí mezi evropskými státy spíše výjimkou.

Nulová tolerance bude ale trvat nadále. Vláda totiž při posledním zasedání návrh ODS zamítla. Ostatně podobný názor byl zřejmý rovněž z ankety BESIPu (Oddělení Ministerstva dopravy ČR pro bezpečnost na silnicích), ve které z takřka tisícovky dotázaných respondentů 74 % lidí hlasovalo pro zachování nulové tolerance (z toho 12 % hlasovalo „spíše pro“).

Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Rozhodnutí vlády dále podporuje i statistika BESIPu a Centra dopravního výzkumu (CDV), podle nichž nehodovost pod vlivem alkoholu sice dlouhodobě klesá, výsledkem za loňský rok je ale přesto 62 úmrtí. Alkohol tak stojí za 11 % všech úmrtí na českých silnicích.

Na průběžný pokles počtu usmrcených osob v důsledku nehod zaviněnými alkoholem mezi léty 1993 až 2018 se můžete podívat v galerii. Z Centra dopravního výzkumu pak zaznívá, že nehody zapříčené alkoholem vykazují více než 2,5krát vyšší závažnost smrtelných následků ve srovnání s celkovým průměrem.

Co dělat, když se ocitnete v protisměru na dálnici? Řiďte se těmito radami

Co dělat, když se ocitnete v protisměru na dálnici? Řiďte se těmito radami

„Nejvyšší závažnost následků se vyskytuje u nehod, při kterých byla zjištěna hladina alkoholu v krvi viníka v rozmezí 0,81 až jedno promile, nadprůměrnou závažnost však vykazují i nehody při minimálním obsahu alkoholu v krvi do 0,24 promile,“ uvedl expert Lukáš Kadula z CDV. Informace přinesl server zdopravy.cz.

Odborníci dále opakují, že vliv alkoholu na schopnost řízení automobilu se u každého jedince liší. Již starší studie původem z Rakouska uvádí, že již při zmíněných 0,5 promile je riziko nehody dvakrát vyšší. Určitým pohled na toto téma přidává i statistika spotřeby alkoholu mezi zeměmi EU, kde se Česká republika nachází na 2. místě. Vyšší spotřebu alkoholu už má před námi jen Litva.

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků