Nulová tolerance alkoholu za volantem zůstává! Návrh zvýšit hranici neprošel

Zatímco BESIP zveřejnil statistiky nehodovosti u řidičů s alkoholem v krvi, vláda zamítla dřívější návrh zavedení povolené hranice 0,5 promile za volantem.

O dřívějším návrhu ODS zrušit v České republice nulovou toleranci alkoholu v krvi za volantem jsme už psali. Poslanci chtěli zavést povolenou hranici až 0,5 promile s inspirací u většiny států EU, kde je určitá hladina alkoholu za volantem povolena. Česko je totiž s nulovou tolerancí mezi evropskými státy spíše výjimkou.

Nulová tolerance bude ale trvat nadále. Vláda totiž při posledním zasedání návrh ODS zamítla. Ostatně podobný názor byl zřejmý rovněž z ankety BESIPu (Oddělení Ministerstva dopravy ČR pro bezpečnost na silnicích), ve které z takřka tisícovky dotázaných respondentů 74 % lidí hlasovalo pro zachování nulové tolerance (z toho 12 % hlasovalo „spíše pro“).

Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Rozhodnutí vlády dále podporuje i statistika BESIPu a Centra dopravního výzkumu (CDV), podle nichž nehodovost pod vlivem alkoholu sice dlouhodobě klesá, výsledkem za loňský rok je ale přesto 62 úmrtí. Alkohol tak stojí za 11 % všech úmrtí na českých silnicích.

Na průběžný pokles počtu usmrcených osob v důsledku nehod zaviněnými alkoholem mezi léty 1993 až 2018 se můžete podívat v galerii. Z Centra dopravního výzkumu pak zaznívá, že nehody zapříčené alkoholem vykazují více než 2,5krát vyšší závažnost smrtelných následků ve srovnání s celkovým průměrem.

Co dělat, když se ocitnete v protisměru na dálnici? Řiďte se těmito radami

Co dělat, když se ocitnete v protisměru na dálnici? Řiďte se těmito radami

„Nejvyšší závažnost následků se vyskytuje u nehod, při kterých byla zjištěna hladina alkoholu v krvi viníka v rozmezí 0,81 až jedno promile, nadprůměrnou závažnost však vykazují i nehody při minimálním obsahu alkoholu v krvi do 0,24 promile,“ uvedl expert Lukáš Kadula z CDV. Informace přinesl server zdopravy.cz.

Odborníci dále opakují, že vliv alkoholu na schopnost řízení automobilu se u každého jedince liší. Již starší studie původem z Rakouska uvádí, že již při zmíněných 0,5 promile je riziko nehody dvakrát vyšší. Určitým pohled na toto téma přidává i statistika spotřeby alkoholu mezi zeměmi EU, kde se Česká republika nachází na 2. místě. Vyšší spotřebu alkoholu už má před námi jen Litva.

TEST Honda GL1800 Gold Wing DCT: Motorka za mega! Skoro...

Honda GL1800 Gold Wing DCT

Šestiválcový cestovní křižník s unikátní podvozkovou konstrukcí je to nejrozmařilejší, co Honda v jedné stopě nabízí. Gold Wing je ale zároveň také s velkou rezervou tou nejdražší dvoukolovou Hondou. Má vrcholné provedení šesté generace zlatokřídlé legendy čím opodstatnit cenovku zvící bezmála 900.000 Kč?

včera | Petr Schnagl | 8 příspěvků
TEST Volkswagen T-Cross 1.0 TSI DSG R-Line: Důležitá módní záležitost

VW T-Cross 1.0 TSI DSG

Volkswagen rozštěpil Polo na dva samostatné modely. Oplastované CrossPolo je minulostí a jeho pozici zastoupila novinka jménem T-Cross. Nabízí kromě zvýšené stavby karoserie ještě něco?

15.  6.  2019 | Miro Mihálik | 54 příspěvků
První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

Seat Leon TGI (první svezení)

České ceny Seatu Leon TGI po modernizaci pohonného ústrojí známe už od ledna letošního roku. Nyní došlo i na první kilometry za volantem a zdá se, že na dosavadních výhodách se vůbec nic nezměnilo.

11.  6.  2019 | Jan Mička | 15 příspěvků