Legendární Zanardi nezná limity! Přišel o nohy, přesto pojede 24hodinový závod

Od děsivé nehody, která stála bývalého jezdce Formule 1 Alexe Zanardiho obě nohy, uplynulo již osmnáct let. On to ale nevzdal a dál závodí!

K tragédii došlo během závodu americké závodní série CART v roce 2001. Při výjezdu z boxů ztratil Zanardi na nezahřátých pneumatikách kontrolu nad vozem a ten vjel na trať, přímo do dráhy Patricka Carpentera. Tomu se sice nekontrolovatelné formuli podařilo vyhnout, ale Alexi Taglianimu, který Carpentera pronásledoval, už nikoli.

Po nárazu přišel Zanardi o obě nohy a ztratil spoustu krve. Přežil díky včasnému zásahu zdravotníků. Charismatický Ital se ovšem nevzdal a i přes svůj hendikep nadále závodí. Po dvouleté pauze se vrátil do světa okruhového závodění díky pomoci od BMW, kde pro něj připravili závodní speciál - plyn přidává rukou a brzdí protézou pravé nohy. Jezdil tak v soutěži WTCC (tehdy ještě ETCC) a v roce 2005 dokonce vyhrál závod.

Zachránil systém Halo jezdce F1? FIA vydala závěrečnou zprávu

Zachránil systém Halo jezdce F1? FIA vydala závěrečnou zprávu

A co dělá Zanardi teď? Závodník byl spatřen v sedle závodního speciálu BMW M8 GTE, během testovacích jízd před oblíbeným americkým vytrvalostním závodem Daytona 24, který se jede v sobotu 26. ledna. Níže si můžete prohlédnout video, ve kterém Zanardi jede jedno celé kolo a průběžně jej komentuje.

Během vytrvalostního závodu se musí jezdci samozřejmě střídat. Proto bylo nutné vůz upravit tak, aby mohl za volantem sedět i hendikepovaný Ital. V BMW proto vyvinuli speciální volant pouze pro Zanardiho, který se při střídání jezdců prostě vymění. Přiložené video ze střídání jen potvrzuje, že někteří lidé prostě neznají limity.

Alessandro tvoří posádku společně se závodníky Chazem Mostertem, Johnem Edwardsem a Jesse Krohnem. Konkurence je vysoká, na startovním roštu budou matadoři z Ferrari, Porsche, a také Fordy GT. I tak ale mají šanci na skvělé umístění.

TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

dnes | Miro Mihálik | 4 příspěvky
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků