Legendární Zanardi nezná limity! Přišel o nohy, přesto pojede 24hodinový závod

Od děsivé nehody, která stála bývalého jezdce Formule 1 Alexe Zanardiho obě nohy, uplynulo již osmnáct let. On to ale nevzdal a dál závodí!

K tragédii došlo během závodu americké závodní série CART v roce 2001. Při výjezdu z boxů ztratil Zanardi na nezahřátých pneumatikách kontrolu nad vozem a ten vjel na trať, přímo do dráhy Patricka Carpentera. Tomu se sice nekontrolovatelné formuli podařilo vyhnout, ale Alexi Taglianimu, který Carpentera pronásledoval, už nikoli.

Po nárazu přišel Zanardi o obě nohy a ztratil spoustu krve. Přežil díky včasnému zásahu zdravotníků. Charismatický Ital se ovšem nevzdal a i přes svůj hendikep nadále závodí. Po dvouleté pauze se vrátil do světa okruhového závodění díky pomoci od BMW, kde pro něj připravili závodní speciál - plyn přidává rukou a brzdí protézou pravé nohy. Jezdil tak v soutěži WTCC (tehdy ještě ETCC) a v roce 2005 dokonce vyhrál závod.

Zachránil systém Halo jezdce F1? FIA vydala závěrečnou zprávu

Zachránil systém Halo jezdce F1? FIA vydala závěrečnou zprávu

A co dělá Zanardi teď? Závodník byl spatřen v sedle závodního speciálu BMW M8 GTE, během testovacích jízd před oblíbeným americkým vytrvalostním závodem Daytona 24, který se jede v sobotu 26. ledna. Níže si můžete prohlédnout video, ve kterém Zanardi jede jedno celé kolo a průběžně jej komentuje.

Během vytrvalostního závodu se musí jezdci samozřejmě střídat. Proto bylo nutné vůz upravit tak, aby mohl za volantem sedět i hendikepovaný Ital. V BMW proto vyvinuli speciální volant pouze pro Zanardiho, který se při střídání jezdců prostě vymění. Přiložené video ze střídání jen potvrzuje, že někteří lidé prostě neznají limity.

Alessandro tvoří posádku společně se závodníky Chazem Mostertem, Johnem Edwardsem a Jesse Krohnem. Konkurence je vysoká, na startovním roštu budou matadoři z Ferrari, Porsche, a také Fordy GT. I tak ale mají šanci na skvělé umístění.

Minitest VW Polo GTI s manuálem: Jednou se o něj ještě porveme!

VW Polo GTI (minitest)

Polo je díky dvoulitru zjevem mezi malými ostrými hatchbacky. Ke štěstí nám chyběla akorát maličkost. Manuál. Rádi bychom jásali, ale jediné, co můžeme nyní říci, je, že byl a už není. Po pár měsících ve výrobě GTI se spojkovým pedálem a řadicí pákou skončilo. Hádejte, komu můžete děkovat.

včera | Miro Mihálik | 4 příspěvky
TEST Royal Enfield Interceptor 650 Twin: Jednou zkusíš a už musíš!

Royal Enfield Interceptor 650 Twin

Nové twiny od indického Enfieldu jsou pro svoji značku bez diskuse revolucí a po zásluze vzbudily enormní globální zájem. Efektní retro design, legendární znáček, zbrusu nový motor a více než dobrá cena jsou pádné argumenty. Dá se ale věřit radikální průlom značce, která až donedávna sveřepě bušila jediný model, vyráběný s drobnými změnami od poloviny padesátých let?

23.  6.  2019 | Petr Schnagl | 10 příspěvků
TEST Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Dost dobrá i pro Lexus

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Nová Toyota Corolla se přiřítila na český trh hned ve třech karosářských verzích. Pro první test jsme zvolili tu nejpraktičtější, navíc s nejvýkonnějším hybridním pohonem. Dokáže opodstatnit vyšší cenu? A bavíme se vůbec ještě o mainstreamovém modelu?

19.  6.  2019 | Jan Mička | 154 příspěvků