Legendární Zanardi nezná limity! Přišel o nohy, přesto pojede 24hodinový závod

Od děsivé nehody, která stála bývalého jezdce Formule 1 Alexe Zanardiho obě nohy, uplynulo již osmnáct let. On to ale nevzdal a dál závodí!

K tragédii došlo během závodu americké závodní série CART v roce 2001. Při výjezdu z boxů ztratil Zanardi na nezahřátých pneumatikách kontrolu nad vozem a ten vjel na trať, přímo do dráhy Patricka Carpentera. Tomu se sice nekontrolovatelné formuli podařilo vyhnout, ale Alexi Taglianimu, který Carpentera pronásledoval, už nikoli.

Po nárazu přišel Zanardi o obě nohy a ztratil spoustu krve. Přežil díky včasnému zásahu zdravotníků. Charismatický Ital se ovšem nevzdal a i přes svůj hendikep nadále závodí. Po dvouleté pauze se vrátil do světa okruhového závodění díky pomoci od BMW, kde pro něj připravili závodní speciál - plyn přidává rukou a brzdí protézou pravé nohy. Jezdil tak v soutěži WTCC (tehdy ještě ETCC) a v roce 2005 dokonce vyhrál závod.

Zachránil systém Halo jezdce F1? FIA vydala závěrečnou zprávu

Zachránil systém Halo jezdce F1? FIA vydala závěrečnou zprávu

A co dělá Zanardi teď? Závodník byl spatřen v sedle závodního speciálu BMW M8 GTE, během testovacích jízd před oblíbeným americkým vytrvalostním závodem Daytona 24, který se jede v sobotu 26. ledna. Níže si můžete prohlédnout video, ve kterém Zanardi jede jedno celé kolo a průběžně jej komentuje.

Během vytrvalostního závodu se musí jezdci samozřejmě střídat. Proto bylo nutné vůz upravit tak, aby mohl za volantem sedět i hendikepovaný Ital. V BMW proto vyvinuli speciální volant pouze pro Zanardiho, který se při střídání jezdců prostě vymění. Přiložené video ze střídání jen potvrzuje, že někteří lidé prostě neznají limity.

Alessandro tvoří posádku společně se závodníky Chazem Mostertem, Johnem Edwardsem a Jesse Krohnem. Konkurence je vysoká, na startovním roštu budou matadoři z Ferrari, Porsche, a také Fordy GT. I tak ale mají šanci na skvělé umístění.

Minitest BMW X3 M40d: Opravdu těžká volba!

BMW X3 M40d (minitest)

M40d sice není nejvýkonnější, ale zato nejdražší verzí modelu X3. Srdce by sáhlo po benzinovém šestiválci M40i, dříve nebo později se vám však do rozhodování začne plést mozek.

dnes | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

21.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 72 příspěvků