Alcar Kola 2001: Vyberte si litá kola

Sportovně vyhlížející kola z lehkých slitin dávají každému vozu nádech dravosti. Koupě těchto „hliníků“, jak bývají kola často nazývána, představuje nezanedbatelnou finanční investicí, kterou je třeba nejdříve důkladně zvážit.
Alcar Kola 2001: Vyberte si litá kola

Budou se kola k vozu hodit jen proto, že jsou pro daný vůz navržena? Jak přesně bude vůz vypadat poté, co odstraním klasické plechové poklice a nasadím hliníky? Odpovědi na tyto otázky dokáže poskytnout multimediální program z dílny společnosti Alcar Bohemia, která uvedla v průběhu tohoto roku na trh CD s názvem Kola 2001.

Jedná se o vyčerpávající nabídku kol z lehkých slitin od několika světových výrobců – namátkou jmenujme Ecco, BBS, AEZ, Dotz, Enzo a další. Primární účel tohoto CD je poskytnout zákazníkovi možnost prohlédnout si kola na voze ještě před zakoupením. V případě běžně dostupných kol není problém stát chvilku u rušnější křižovatky, ale pokud se bavíme o méně častých speciálních discích, nemusí samotná představivost, ani již zmíněné číhání u křižovatek stačit.

CD obsahuje dvě velké databáze – první z nich obsahuje jednotlivé světové automobilové značky (tedy Škoda, Mercedes, …) včetně konkrétních modelů (tedy Octavia, Fabia, SLK, A, …) a informací o dostupných agregátech pro vybraný model (1.6 55kW, 1.9 81kW, …). Druhou část CD tvoří databáze disků a detailních informací o nich. Každý disk v databázi obsahuje jednak krátký šot s pohledem na disk z několika míst, jednak detailnější informace. Kola jsou tříděna dle velikosti a značek. Lepší je však ke všemu přistupovat jako prostý uživatel – tedy od začátku do konce.

Od A do Z

Vše začíná zcela intuitivně – vyberte si vůz, pro který hledáte litá kola. Tím však specifikace vozu nekončí – nyní je třeba vybrat příslušný motor. Dlužno podotknout, že při zobrazení kol je zcela jedno, zda vyberete 55kW nebo 74kW motor. Po stisku tlačítka pro pokračování se vám rozbalí přehled vhodných kol. Sledováno je přitom několik prvků, ale hlavní důraz je kladen na rozměr disků v palcích. Každý disk je možno si prohlížet ve 3D náhledu spolu s podrobnějšími informacemi o něm. Zatržením políčka pod diskem jej zařadíte do virtuální dílny, pokud to tak mohu nazvat. V té máte v pravém sloupci na výběr mezi velikostmi disků, které jste vybrali, v levém se pak nachází konkrétní disky.

Vůz si můžete v omezené formě přizpůsobit svému skutečnému automobilu – pomocí tří ukazatelů založených na bázi RGB (red, green, blue) mícháte barvu, která nejlépe vystihuje barvu vašeho vozu. Je zřejmé, že se netrefíte na první pokus, zvláště pak ne přímo do své barvy, ale tady jde přeci o rámcovou představu. Pomocí světlosti nebo paletky s barvami můžete výsledný efekt doladit. Co však tomuto barevnému nastavení vytýkám, jsou modely vozů. Ačkoliv jsou přesné a vystihují přesně vůz, jsou poněkud nešťastně nasvíceny, neboť se v nich zcela nevhodně odráží světla reflektorů (obrázky okolo prozradí více). Radostí na závěr je možnost virtuálního namontování sportovních tlumičů – podvozek klesne a vy si můžete svůj vůz hned představit ve dravější podobě.

Věřím tomu, že je možné prostřednictvím tohoto programu najít opravdu ty pravé lité disky, které budou slušet vašemu autu jak zajíci uši. Kouzlo programu Alcar Kola 2001 tkví právě v nastaveních, které vám umožní vytvořit takřka realistickou fotografii vašeho vozu s novými litými disky – a to vše bez nutnosti navštívit prodejce, nasadit disky na kola a zhodnocení vhodnosti vybraných disků. Alcar Kola 2001 je šikovný software, který vám může ušetřit mnoho času, pokud hledáte nová alu kola.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků