Zdroj: Twitter - Letzte Generation

| Zdroj: Twitter - Letzte Generation

 Zdroj: Twitter - Letzte Generation

| Zdroj: Twitter - Letzte Generation

7
Fotogalerie

Aktivisté chtějí zase naštvat stovky řidičů. Praha je chce vyhnat na chodník, oni se ohánějí soudem

Magistrále se v úterý 12. září raději vyhněte. Pochod klimaaktivistů bude tak jako tak, jen není jisté, v jaké formě.

Po prázdninové pauze se do ulic vrátí klimaaktivisté. Vpodvečer 12.9. je naplánován Pochod za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku! (skutečně i s tím vykřičníkem), který pořádá Poslední generace, Extinction Rebellion Praha a Extinction Rebellion Česká republika. Pochod začne v 17:30 na metru Vltavská, před budovou Elektrických podniků v ulici Bubenská 1 na Praze 7 a skončí před budovou Národního muzea.

Klimaaktivisté si touto akcí kladou za cíl upozornění na provedení dílčích úkonů k humanizaci magistrály, která byla předestřená v Otevřeném dopise Zastupitelstvu HMP ze dne 23.4.2019. Konkrétně jde o instalaci světelných závor ve směru do centra, realizaci chybějících přechodů pro chodce a doplnění cyklopruhů v úseku mezi Vltavskou a Pankrácí. Pochodem se má zároveň upozornit na neudržitelně vysokou intenzitu provozu.

V průběhu minulých akcí se samozřejmě objevovaly i nechvalně proslulé transparenty s nápisem „30 pro Prahu“, které žádají plošné omezení rychlosti v hlavním městě na příslušnou rychlost. Pochody klimaaktivistů mají negativní dopad především na řidiče, kteří jsou jejich blokováním silnic omezování a často je stres a hněv dovedou k agresi, přičemž každý má dnes v kapse telefon s funkcí videokamery a vznikají tragikomické skeče hodné spíše středověku než 21. století.

Střet klimaaktivistů a řidičů se Praha snaží odvrátit, konkrétně Živnostenský a občanskoprávní odbor magistrátu, který dle serveru Novinky.cz zasáhl a nařídil jim z Hlávkova mostu sejít k ministerstvu zemědělství a následně jít přes Těšnov, Hybernskou, Opletalovu, Washingtonovu, Politických vězňů až na Václavské náměstí, kde mohou přejít po přechodu k budově Národního muzea. Jednoduše řečeno byli vystrnadění na chodník.

Poslední generace toto ovšem kontrovala na sociálních sítích: „Magistrát pochod přímo nezakázal, ale svévolně nařídil změnu trasy mimo magistrálu a přikázal demonstrujícím, aby se pohybovali pouze po chodníku. Takový postup je nezákonný, a budeme se proti němu bránit soudní cestou. Primátoru jsme dnes odeslali dopis, ve kterém se proti tomu ohrazujeme. Předpokládáme, že soud toto rozhodnutí zruší a pochod se bude konat po původně oznámené trase včetně závěrečného happeningu na magistrále před Národním Muzeem.“

Že by se bezpečnosti a přeplnění města pomohlo mnoha jinými dílčími kroky, jako je třeba dostavění pražského okruhu či omezení nesmyslných uzavírek a lepší logistika při velkých silničních stavbách, je asi všem jasné. Každopádně všem přejeme, ať bezpečně dojedou a dojdou domů.

Doporučujeme

Články odjinud