Africké země konečně přešly na bezolovnatý benzín

To, co je v našich končinách samozřejmostí, může být jinde revolučním krokem. Od včerejšího dne začalo více než 49 subsaharských zemí používat bezolovnatý benzín. Po třech letech tlaku ekologů a zdravotníků tak předběhly řadu vyspělejších asijských zemí. Jedinou neznámou je nyní kvalita těchto paliv, v mnoha zemích neexistují klasické čerpací stanice, ale paliva se tam prodávají v láhvích nebo kanystrech. Na druhou stranu v zemích jako je JAR nebo Súdán se bezolovnatý benzín používá již několik let a všechny provedené kontroly ukazují, že paliva mají dobrou kvalitu v rámci norem.

OSN si tak může zapsat další úspěch, byť jen dílčí. Cílovou metou je zavedení bezolovnatých paliv ve všech zemích světa do roku 2008. Což ovšem naráží na země jako je Irák, Afghánistán nebo Mongolsko, které odmítají vzdát se olovnatých paliv. Zemí, kde se ještě stále používá olovnaté palivo, je na čtyřicet, mezi nejznámější patří mimo tři výše zmiňované také Kuba, Severní Korea nebo Pákistán.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků