Africké země konečně přešly na bezolovnatý benzín

To, co je v našich končinách samozřejmostí, může být jinde revolučním krokem. Od včerejšího dne začalo více než 49 subsaharských zemí používat bezolovnatý benzín. Po třech letech tlaku ekologů a zdravotníků tak předběhly řadu vyspělejších asijských zemí. Jedinou neznámou je nyní kvalita těchto paliv, v mnoha zemích neexistují klasické čerpací stanice, ale paliva se tam prodávají v láhvích nebo kanystrech. Na druhou stranu v zemích jako je JAR nebo Súdán se bezolovnatý benzín používá již několik let a všechny provedené kontroly ukazují, že paliva mají dobrou kvalitu v rámci norem.

OSN si tak může zapsat další úspěch, byť jen dílčí. Cílovou metou je zavedení bezolovnatých paliv ve všech zemích světa do roku 2008. Což ovšem naráží na země jako je Irák, Afghánistán nebo Mongolsko, které odmítají vzdát se olovnatých paliv. Zemí, kde se ještě stále používá olovnaté palivo, je na čtyřicet, mezi nejznámější patří mimo tři výše zmiňované také Kuba, Severní Korea nebo Pákistán.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 5 příspěvků
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků