ADAC: Žluté brýle do mlhy nefungují

Čas od času je můžete najít na benzínových pumpách nebo v obchodem se sportovním zbožím a jsou světle nebo tmavě žluté. Podle výrobců zlepšují vidění za mlhy či hustého deště. Německý automotoklub s tím však nesouhlasí.
ADAC: Žluté brýle do mlhy nefungují

Co tedy zjistil německý automoklub ADAC. Ze studie, kterou zveřejnil německý automotoklub vyplývá, že celá tzv. funkce je jen pouhým klamem. Vychází z jednoduché pravdy, že za špatných podmínek jako je mlha či déšť kvalitu vidění jen zhorší. Klamný, subjektivní závěr si můžeme udělat jen proto, že oproti šedivému mlžnému obrazu se obraz nažloutlý může jevit sympatičtějším, a z toho může vyplynout subjektivní pocit zlepšení. Podle ADAC to také dokázaly výsledky měření, která provedla Technická universita v Darmstadtu.

Exisutje však několik možností, které vidění řidiče zlepšit mohou. První, na první pohled úsměvnou radou, je důkladné vyčištění čelního skla automobilu. Zejména to platí o jeho vnitřní straně, na kterou se často zapomíná. Na vnitřní straně se totiž usazují látky uvolňující se z plastových částí interiéru nebo vzdušný prach. Dalším důležitým prvkem jsou pak dobře pracující stírače a stírací lišty. Samozřejmě, že i správně seřízená všechna světla - včetně mlhovek - hrají pro správné vidění zásadní roli.

Nejlepší bezpečnostním opatřením pro jízdu za hustého deště a mlhy, však stále zůstává volba optimální rychlosti a nezanedbání bezpečné vzdálenosti.


Klepněte pro větší obrázek

A co vy? Jaký je váš názor na „brýle do mlhy“? Podělte se o něj v diskusi pod článkem s dalšími čtenáři.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků