ADAC: Žluté brýle do mlhy nefungují

Čas od času je můžete najít na benzínových pumpách nebo v obchodem se sportovním zbožím a jsou světle nebo tmavě žluté. Podle výrobců zlepšují vidění za mlhy či hustého deště. Německý automotoklub s tím však nesouhlasí.
ADAC: Žluté brýle do mlhy nefungují

Co tedy zjistil německý automoklub ADAC. Ze studie, kterou zveřejnil německý automotoklub vyplývá, že celá tzv. funkce je jen pouhým klamem. Vychází z jednoduché pravdy, že za špatných podmínek jako je mlha či déšť kvalitu vidění jen zhorší. Klamný, subjektivní závěr si můžeme udělat jen proto, že oproti šedivému mlžnému obrazu se obraz nažloutlý může jevit sympatičtějším, a z toho může vyplynout subjektivní pocit zlepšení. Podle ADAC to také dokázaly výsledky měření, která provedla Technická universita v Darmstadtu.

Exisutje však několik možností, které vidění řidiče zlepšit mohou. První, na první pohled úsměvnou radou, je důkladné vyčištění čelního skla automobilu. Zejména to platí o jeho vnitřní straně, na kterou se často zapomíná. Na vnitřní straně se totiž usazují látky uvolňující se z plastových částí interiéru nebo vzdušný prach. Dalším důležitým prvkem jsou pak dobře pracující stírače a stírací lišty. Samozřejmě, že i správně seřízená všechna světla - včetně mlhovek - hrají pro správné vidění zásadní roli.

Nejlepší bezpečnostním opatřením pro jízdu za hustého deště a mlhy, však stále zůstává volba optimální rychlosti a nezanedbání bezpečné vzdálenosti.


Klepněte pro větší obrázek

A co vy? Jaký je váš názor na „brýle do mlhy“? Podělte se o něj v diskusi pod článkem s dalšími čtenáři.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků