ADAC: Žluté brýle do mlhy nefungují

Čas od času je můžete najít na benzínových pumpách nebo v obchodem se sportovním zbožím a jsou světle nebo tmavě žluté. Podle výrobců zlepšují vidění za mlhy či hustého deště. Německý automotoklub s tím však nesouhlasí.
ADAC: Žluté brýle do mlhy nefungují

Co tedy zjistil německý automoklub ADAC. Ze studie, kterou zveřejnil německý automotoklub vyplývá, že celá tzv. funkce je jen pouhým klamem. Vychází z jednoduché pravdy, že za špatných podmínek jako je mlha či déšť kvalitu vidění jen zhorší. Klamný, subjektivní závěr si můžeme udělat jen proto, že oproti šedivému mlžnému obrazu se obraz nažloutlý může jevit sympatičtějším, a z toho může vyplynout subjektivní pocit zlepšení. Podle ADAC to také dokázaly výsledky měření, která provedla Technická universita v Darmstadtu.

Exisutje však několik možností, které vidění řidiče zlepšit mohou. První, na první pohled úsměvnou radou, je důkladné vyčištění čelního skla automobilu. Zejména to platí o jeho vnitřní straně, na kterou se často zapomíná. Na vnitřní straně se totiž usazují látky uvolňující se z plastových částí interiéru nebo vzdušný prach. Dalším důležitým prvkem jsou pak dobře pracující stírače a stírací lišty. Samozřejmě, že i správně seřízená všechna světla - včetně mlhovek - hrají pro správné vidění zásadní roli.

Nejlepší bezpečnostním opatřením pro jízdu za hustého deště a mlhy, však stále zůstává volba optimální rychlosti a nezanedbání bezpečné vzdálenosti.


Klepněte pro větší obrázek

A co vy? Jaký je váš názor na „brýle do mlhy“? Podělte se o něj v diskusi pod článkem s dalšími čtenáři.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 6 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků