Absurdita nahánění „silničních pirátů” v praxi (video)

Absurdita nahánění „silničních pirátů” v praxi (video)

Minulý týden jsme při kritice manipulativní žurnalistiky Mladé fronty, spojené tentokrát s marným naháněním ne zrovna ukázkově nebezpečných řidičů na D1 ze strany policie, naráželi mj. na absurditu a kontraproduktivnost takové snahy o zvýšení bezpečnosti silničního provozu. O tom, že praxe není ani o píď lepší, se můžete přesvědčit na dnešním videu finské policie.

Na něm uvidíte policejní hlídku, čekající při rychlosti kolem 90 km/h na toho správného „piráta”. Dočká se ho záhy, když kolem ní na relativně široké a přehledné silnici projede motocyklista rychlostí kolem 120 km/h. Těžko říci, pro koho v tu chvíli představoval takovým jednáním nějaké reálné nebezpečí. Policisté se jej pochopitelně vydají stíhat a při své akci ukáží snad všechna úskalí této nesmyslné aktivity. Nejprve sami jedou rychlostí přes 150 km/h bez výstražného zařízení, tedy více než samotný „pirát” (aby jej pochopitelně dohnali a „nevyplašili”). Toho tím vyprovokují k mnohem rychlejší jízdě, která ohrožuje nejen ostatní motoristy, ale vzhledem k následné jízdě jakýmsi parkem i cyklisty a chodce. Při dlouhé honičce jsou ostatní trvale ohrožováni ze strany obou účastníků této honičky. Sám řidič policejního vozu, evidentně přemotivován, několikrát nezvládne řízení a např. v jedné zatáčce na horizontu se dostane do protisměru, aniž by na toto místo viděl. „Vtipné” jsou i do angličtiny přeložené komentáře jeho kolegy (jako např. „Uklidni se, nestojí to za to, abychom se zabili.”).

Výsledkem samozřejmě nemůže být nic jiného než nehoda jedné ze stran. Dříve došlo na motocyklistu, který poslal svou motorku kamsi do lesa.

Shrnutí na závěr: z relativně poklidně jedoucího motocyklisty, který si zřejmě uvědomoval limity svých schopností (že moc řídit neumí, prokáže následně), se stala kvůli absurdnímu zásahu policie neřízená střela, která způsobila několikeré zbytečné ohrožení ostatních a nakonec i nehodu. Policista se pak postaral o skvělý důkaz toho, jak moc se policie v takovém případě sama stává nebezpečnou. Ať již kvůli tomu, že sama porušuje rychlost bez jakéhokoli upozornění, nebo kvůli tomu, že přemotivovaný průměrný řidič je „zlem” i s majákem na střeše. Vážně to stálo za to?

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 33 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků
Test Alfy Romeo Stelvio: Italové naučili SUV jezdit! A kde je problém?

Alfa Romeo Stelvio

První sportovně-užitkový vůz od Alfy Romeo má poctivý základ, díky kterému nabízí skvělé jízdní vlastnosti. Jak si ale stojí v dalších disciplínách?

8.  8.  2017 | Milan Lažanský | 13 příspěvků