Absurdita nahánění „silničních pirátů” v praxi (video)

Minulý týden jsme při kritice manipulativní žurnalistiky Mladé fronty, spojené tentokrát s marným naháněním ne zrovna ukázkově nebezpečných řidičů na D1 ze strany policie, naráželi mj. na absurditu a kontraproduktivnost takové snahy o zvýšení bezpečnosti silničního provozu. O tom, že praxe není ani o píď lepší, se můžete přesvědčit na dnešním videu finské policie.

Na něm uvidíte policejní hlídku, čekající při rychlosti kolem 90 km/h na toho správného „piráta”. Dočká se ho záhy, když kolem ní na relativně široké a přehledné silnici projede motocyklista rychlostí kolem 120 km/h. Těžko říci, pro koho v tu chvíli představoval takovým jednáním nějaké reálné nebezpečí. Policisté se jej pochopitelně vydají stíhat a při své akci ukáží snad všechna úskalí této nesmyslné aktivity. Nejprve sami jedou rychlostí přes 150 km/h bez výstražného zařízení, tedy více než samotný „pirát” (aby jej pochopitelně dohnali a „nevyplašili”). Toho tím vyprovokují k mnohem rychlejší jízdě, která ohrožuje nejen ostatní motoristy, ale vzhledem k následné jízdě jakýmsi parkem i cyklisty a chodce. Při dlouhé honičce jsou ostatní trvale ohrožováni ze strany obou účastníků této honičky. Sám řidič policejního vozu, evidentně přemotivován, několikrát nezvládne řízení a např. v jedné zatáčce na horizontu se dostane do protisměru, aniž by na toto místo viděl. „Vtipné” jsou i do angličtiny přeložené komentáře jeho kolegy (jako např. „Uklidni se, nestojí to za to, abychom se zabili.”).

Výsledkem samozřejmě nemůže být nic jiného než nehoda jedné ze stran. Dříve došlo na motocyklistu, který poslal svou motorku kamsi do lesa.

Shrnutí na závěr: z relativně poklidně jedoucího motocyklisty, který si zřejmě uvědomoval limity svých schopností (že moc řídit neumí, prokáže následně), se stala kvůli absurdnímu zásahu policie neřízená střela, která způsobila několikeré zbytečné ohrožení ostatních a nakonec i nehodu. Policista se pak postaral o skvělý důkaz toho, jak moc se policie v takovém případě sama stává nebezpečnou. Ať již kvůli tomu, že sama porušuje rychlost bez jakéhokoli upozornění, nebo kvůli tomu, že přemotivovaný průměrný řidič je „zlem” i s majákem na střeše. Vážně to stálo za to?

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 19 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků