Absurdita nahánění „silničních pirátů” v praxi (video)

Minulý týden jsme při kritice manipulativní žurnalistiky Mladé fronty, spojené tentokrát s marným naháněním ne zrovna ukázkově nebezpečných řidičů na D1 ze strany policie, naráželi mj. na absurditu a kontraproduktivnost takové snahy o zvýšení bezpečnosti silničního provozu. O tom, že praxe není ani o píď lepší, se můžete přesvědčit na dnešním videu finské policie.

Na něm uvidíte policejní hlídku, čekající při rychlosti kolem 90 km/h na toho správného „piráta”. Dočká se ho záhy, když kolem ní na relativně široké a přehledné silnici projede motocyklista rychlostí kolem 120 km/h. Těžko říci, pro koho v tu chvíli představoval takovým jednáním nějaké reálné nebezpečí. Policisté se jej pochopitelně vydají stíhat a při své akci ukáží snad všechna úskalí této nesmyslné aktivity. Nejprve sami jedou rychlostí přes 150 km/h bez výstražného zařízení, tedy více než samotný „pirát” (aby jej pochopitelně dohnali a „nevyplašili”). Toho tím vyprovokují k mnohem rychlejší jízdě, která ohrožuje nejen ostatní motoristy, ale vzhledem k následné jízdě jakýmsi parkem i cyklisty a chodce. Při dlouhé honičce jsou ostatní trvale ohrožováni ze strany obou účastníků této honičky. Sám řidič policejního vozu, evidentně přemotivován, několikrát nezvládne řízení a např. v jedné zatáčce na horizontu se dostane do protisměru, aniž by na toto místo viděl. „Vtipné” jsou i do angličtiny přeložené komentáře jeho kolegy (jako např. „Uklidni se, nestojí to za to, abychom se zabili.”).

Výsledkem samozřejmě nemůže být nic jiného než nehoda jedné ze stran. Dříve došlo na motocyklistu, který poslal svou motorku kamsi do lesa.

Shrnutí na závěr: z relativně poklidně jedoucího motocyklisty, který si zřejmě uvědomoval limity svých schopností (že moc řídit neumí, prokáže následně), se stala kvůli absurdnímu zásahu policie neřízená střela, která způsobila několikeré zbytečné ohrožení ostatních a nakonec i nehodu. Policista se pak postaral o skvělý důkaz toho, jak moc se policie v takovém případě sama stává nebezpečnou. Ať již kvůli tomu, že sama porušuje rychlost bez jakéhokoli upozornění, nebo kvůli tomu, že přemotivovaný průměrný řidič je „zlem” i s majákem na střeše. Vážně to stálo za to?

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků