Před 40 lety představil Mercedes systém ABS. Demonstroval jej názorně

37 komentářů

vana
23. září • 7:09

"...Za úkol má zamezit blokování kol při brzdění, protože valící se kolo má násobně vyšší zpomalovací účinek, než když se klouže po povrchu ..."Co je tohle proboha za nesmysl (slušně řečeno) ???

Jirka_26
17. února • 16:34

Chybí tam slovo "zablokované". Ale co se divíš, dnešní rádoby redaktoři si to ani po sobě nepřečtou a korektury se dávno nedělají, protože by museli na korektora vydělat... :-)Jinak je to úplně špatný popis, protože správně má být, že největšího brzdného účinku se dosahuje při prokluzu 15%. Tedy kolo se otáčí jen 15% rychlostí proti normálnímu odvalování.

vana
23. září • 21:30

Jen čtyři mínusy ? To není špatné, čekal jsem se že lidí co nerozumí fyzice bude mnohem víc

mario
24. září • 8:23

Ano, ani počítat neumíte. Zatím tam je vidět jen jeden, co nerozumí buď fyzice, nebo češtině.

vana
24. září • 9:50

Ano opravuji, s váma je to pět

jcb
24. září • 10:12

https://clanky.rvp.cz/clanek/c/O/11479/MERENI-S... ...
,,Smykové tření je pro poměrně velký rozsah rychlostí téměř konstantní. Avšak při uvádění tělesa do pohybu (za jinak stejných podmínek) je tření větší než u tělesa pohybujícího se. Rozlišuje se proto smykové tření klidové (statické) a za pohybu (kinematické). Stejným způsobem rozlišujeme také součinitele tření na statický f0 a kinematický f."Jinými slovy, která asi odpovídají tvé mentální rovině. Než se guma utrhne a začne klouzat ve smyku, tak se musí do toho kinematického tření napřed dostat. Odvalující se brzděná guma není v žádném smykovém tření. Do toho se musí napřed dostat překonáním statického tření, které je větší, než tření kinematické.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
vana
24. září • 11:36

Asi tě zklamu ale technický svět není tak jednouduchý jak se naivně domníváš. Je docela rozdíl mezi charakteistikou tření téměř dokonale tuhého tělesa dle tvého odkazu s laboratorním měřením, a charakteristikou tření reálné autopryže na různých podkladech. Poněkud jsi odbyl hledání protože na netu je k dispozici více opravdu odborných prací na toto téma ale pro tvé pochopení by mohlo stačit i jednodušší zpracování například v této bakalářské príci:https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/63... ... Na stránce 25 obrázek 16 je typický příklad skluzové charakteristiky pneumatiky a z něj je zřetelně patrné, že součinitel tření strmě narůstá se skluzem - až do maxima při cca 20% skluzu - a pak se mírně sníží. I v plném skluzu je ale součinitel tření stále poměrně vysoký. Což je diametrálně odlišné od tvrzení v článku, které jsem citoval a které mylně říká že valící se kolo - tedy bez skluzu - má násobně lepší tření než kolo které se smýká. A samozřejmě tomu odpovídá i praxe. Kdyby to bylo tak jak tvrdí článek, už v mírném smyku by kolo ztratilo adhezi a auto by muselo okamžitě letět do škarpy. To stejné při rozjezdu, pokud by se jen lehce kolo protočilo, opět by rázem přišlo o skoro celou hnací sílu.
Doufám že není tak težké to pochopit.

Al
25. září • 6:30

,,....už v mírném smyku by kolo ztratilo adhezi a auto by muselo okamžitě letět do škarpy. To stejné při rozjezdu, pokud by se jen lehce kolo protočilo, opět by rázem přišlo o skoro celou hnací sílu."
Což se ovšem na sněhu a ledu běžně děje :-))

vana
25. září • 7:01

Na ledě se to může stát, protože led se v místě styku s pneumatikou změní na vodu a její mikrovrstva skokově sníží součinitel tření.
Na sněhu se to běžně neděje, snad jen úplným jelitům.

jcb
24. září • 11:59

Graf je o skluzu. Ne o tření. Ale graficky vystihuje přechod do maxima součinitele tření a jeho následný pokles na přechodu mezii statickým a kinematickým třením.

vana
24. září • 13:10

Sám si teď dost protiřečíš, tak tě opravím - graf JE o tření. Konkrétně je o velikosti součinitele tření v závislosti na skluzu.
Nicméně ať to nazveme jak chceme, výsledek jak grafu, tak i empiricky praxí oveřené vlastnosti pneu potvrzují, že mám pravdu. Že hodnota součinitele tření a tedy i brzdných schopností kola skutečně narůstá se smýkáním a i když po dosažení maxima mírně poklesne, nadále zůstává vysoká.
A že tedy není pravdou co tvrdí autor článku, že smýkající se kolo má tření násobně nižšíTímto bych diskuzi ukončil.

jcb
24. září • 15:22

Jistě. A pokud by byla pravda, co tvrdíš, tak by auto s ABS mělo na spojitém povrchu delší brzdnou dráhu, než auto bez ABS. Čemuž už několik desítek let naštěstí není. :-))

vana
24. září • 16:33

Ano, auto s ABS skutečně může mít na delší brzdnou dráhu než bez něj, zejména na kvalitním povrchu. Dobře to vědí i konstruktéři závodních aut a proto se v motorsportu ABS prakticky nikde nepoužívá. Hlavním úkolem ABS je totiž udržet řiditelnost auta i za cenu delší brzdné dráhy. To jsi opravdu nevěděl ??? ;-)

Jirka_26
17. února • 16:37

Ve sportu se nepoužívá proto, aby závodník ukázal, jak umí auto ovládat a ne byl jen otrokem elektronických hejblátek. A co by dali za ABS aspoň na předních kolech ve F1, když jim i relativně krátké zablokování kola pneumatiku zničí...

VÚGPT
26. září • 9:29

Tak to jsme si všichni sedli na zadek z tvého objevu, k čemu slouží ABS. To tu dosud asi nikdo nevěděl. A srovnávat závodní auta s produkčními může v tomto případě jen naprostý pitomec. Hmotnost, těžiště, rozměry pneu, vlastnosti pryže jsou úplně jinde. Sleduji vývoj diskuze a s tvými tvrzeními se dá souhlasit tak na třetinul. Něco víš, něco si myslíš a někde ti informace chybí.

Dr. Heinz Doofenshmirtz
1. října • 19:41

Ovšem to nic nemění na faktu, že brzdná dráha s ABS může být delší, bez něj ;-)

Srix
23. října • 14:15

Váš komentář se nezakládá na pravdě, a delší brzdná dráha je dnes téměř na všech površích s ABS kratší... přijďte mne o Vaší pravdě přesvědčit na polygon...

Kuk Vykuk
22. září • 22:15

Mercedes už je tak v hajzlu, že se chlubí aspoň historií? :-D

Zelí
22. září • 20:49

Ono jde o to co považovat za moderní ABS. Protiblokovací systém brzd byl v mechanické podobě např. u letadel dávno před rokem 1970. Nicméně to je u automobilů nepoužitelné.
V autech a u předváděného mercedesu je to čtyřkanálový abs, který umožňuje vyhýbací manévry při plném brždění za snížené adheze. Čili moderní abs tak, jak ho chápeme i nyní.

Jirka_26
17. února • 16:31

U letadel byl mechanický systém??? Pokud vím, tak mechanický systém používal v osmdesátých letech Ford u Fiesty a Escortu a plánoval se i do Favorita, pokud by o něj byl zájem. Proto má Favo diagonálně uspořádané brzdné okruhy.

Joe Doe
22. září • 15:10

Sorry jako, ale Mercedes pri ABS nema ziadne prvenstvo - nebol ani prvy, ani prvy seriovy, ani prvy elektronicky.Systemy, ktore zabranuju blokovaniu kolies pri brzdeni, boli bezne v USA a Japonsku od zaciatku 70. rokov. Taky Nissan President mal elektronicky protiblokovaci system od Denso uz v roku 1971.Prve auto, ktore malo v Europe ABS seriovo, bola Honda Prelude.Jo, v roku 1978 bola prva prezentacia Mercedesu, ale necakal som, ze budeme mat clanky k vyrociu kazdej bezvyznamnej prezentacie nejakej nemeckej automobilky.Ale holt, ked su ‘novinari’ schopni napisat, ze Laguna bolo prve 4WS auto, tak asi si zbytocnej robim iluzie o schopnostiach autorov autorevue.cz dat citatelovi viac, nez len PR spravu.

Tom
23. září • 9:30

První auto ve kterém bylo ABS sériově, tedy ve všech modelech a motorizacích a bez příplatků bylo Scorpio někdy v roce 85.

hm
22. září • 15:41

Hezké. Ve clanku se ale nikde nepise, ze Mercedes byl prvni, seriovy nebo elektronicky. Libi se mi lidi jako vy, co maji potrebu rozporovat informace, ktere ani nikdo netvrdi.Napriklad z tohoto jste vycetl, ze byl prvni, kdo to zacal montovat seriove do aut? "A od října 1992 bylo ABS standardní výbavou všech modelů osobních vozů značky s hvězdou. "Ja tu vidim obycejnou informace, ze Mercedes to zacal montovat do vsech aut znacky v roce 1992. Vy ne?

Joe Doe
22. září • 20:02

Priemerne vzdelany clovek s priemernym IQ nebude mat problem s interpretovanim citovaneho textu. Na rozdiel od teba. Holt, vysvetlim.“Věřili byste, že je to už 40 let od první prezentace schopností ABS?”Schopnosti ABS boli v case prezentacie Mercedesu prezentovane kazdy den v autach, ktore si mohol zakaznik kupit. Ale chapem, ze ked sa upnes na jedno slovo vo vete, je semanticka analyza celej vety prakticky nemozna.“Po představení před 40 lety byl již jen malý krok od zavedení protiblokovacího systému do sériové výroby.”V case, ked Mercedes zaviedol ABS do seriovej vyroby, boli na trhu auta s ABS - teda seriova vyroba uz bezala u konkurencie.

Jirka_26
17. února • 16:28

Když jsme tak u toho hnidopišství (víš, co to slovo znamená?), tak Mercedes byl první v nasazení čtyřkanálového systému, tedy co kolo, to samostatná regulační jednotka. Japonci používali dvoukanál, založený u přední nápravy na odblokování obou kol nápravy na základě zablokování prvního z kol, u zadní nápravy na základě zablokování druhého z kol. Nebylo to ideální, ale lepší, než nic. Bylo to o ceně, jelikož Bosch používal čtyřkanál, který byl ale při malé sériovosti drahý (proto s ním začal relativně drahý Mercedes jako první), hledala se jiná, levnější alternativa. Tehdejší elektronika neměla patřičný výpočetní výkon a vzhledem k nízké obvodové integraci to jinak nešlo. A mám dojem, že název ABS má Bosch patentovaný, takže uvedená vozidla z let sedmdesátých asi označení ABS nepoužívala.Když jsme tak u toho, je rozdíl namontovat antiblok jako příplatkovou výbavu a nasadit tento systém do celého portfolia bez výjímky. A o tom je ten článek.

...
24. září • 7:15

Myslíte, že když, kdokoliv, vytvořil první ABS, žadnou prezentaci k tomu neměl? Alespoň pro šéfa oddělení. Jen když už se tu řeší hovna, tak pořádně :)U nás v práci musíme mít prezentaci i na používaní záchodového prkénka a to nedělám v záchodovém průmyslu

SL600
22. září • 20:14

Evidentně jsi to ty kdo má potíž s pochopením textu.

brk77
22. září • 17:40

"Věřili byste, že je to už 40 let od první prezentace schopností ABS?"Hned první věta článku. Jestli měl Nisan ABS o 7 let dřív, tak to buď neprezentoval a nechlubil se tím, nebo je článek napsán silně matoucím způsobem.

Jan
22. září • 15:45

tak u nich nic pořádně asi nemají, tak dělá rozumi u nás..

Joe Doe
22. září • 19:53

Rozumy davam vsade tam, kde vidim nedostak inteligencie, informacii atd.Ver mi, ze cestinu ovladam lepsie nez 90% Cechov. Vratane teba.

Jan
22. září • 23:53

slováci jsou čuráci, kdyby nebyli, tak mluví normálně a nejebou se do čech..

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
X1
23. září • 0:10

To mas jedno, cobol alebo pepik, stale len vychodoeuropsky primitivny povl:-D

JK
22. září • 20:40

Tak to je škoda, že Vás pod Tatrami není více takových, nemuseli jste si vymýšlet historii a mohli jsme být pořád o kousek větší. :) (sorry, ale v rámci "bratrského" kočkování se to úplně nabízelo.:-) ):-P

k.ik
22. září • 8:43

Jensen nebo letecký průmysl kde se ABS objevilo ještě dříve než u mercedesu, prezentaci neměl?

Joe Doe
22. září • 15:12

Jensen FF nebol seriove auto.

...
24. září • 7:10

Se mi líbí, jak všem co se to nehodí do krámu, začnou brečet že něco není seriovka.
Jensnů se vyrobilo přes 300kousků, což je víc, než některých jiných seriovek

Pavel F.
22. září • 14:33

Ne.

Doporučujeme

Články odjinud