14
Fotogalerie

Aktivní kapota: měkčí dopad pro chodce

Novým prvkem pasivní bezpečnosti namířeným pro ochranu chodců při střetu s automobilem se stává tzv. aktivní kapota.

Při rostoucí hustotě dopravy a žel rozšířené bezohlednosti a nezodpovědnosti některých účastníků silničního provozu jsou střety automobilů s chodci na denním pořádku, často s tragickými následky. Společnost Euro NCAP nasadila proto ve svých testech pro ochranu chodců velmi vysokou laťku, jak ukazují výsledky dosud provedených zkoušek, při nichž se hodnotí riziko poranění spodních a horních částí dolních končetin a hlavy dítěte i dospělého člověka při kontaktu s přídí vozu jedoucího rychlostí 40 km/h.

V hodnocení Euro NCAP bylo do roku 2009 možné získat za bezpečnost chodců maximálně čtyři hvězdičky a jediným vozem, který jich dosáhl, je Citroën C6 s aktivní kapotou. V současnosti se výsledky vyjadřují v procentech a nejlepší vůz, BMW řady 5 (78 %), je také vybaven aktivní kapotou.

08c1389_008.jpg 08C461_45.jpg 08C461_50.jpg

Jedno opatření nepomůže

Ne všechny výsledky vozů vybavených aktivní kapotou jsou však z hlediska ochrany chodců na tak vysoké úrovni a existuje samozřejmě i několik vozů bez aktivní kapoty s velmi dobrými výsledky. Z toho plyne, že aktivní kapota není, podobně jako airbag, sama o sobě dostatečným řešením. V dobře promyšlené a vzájemně provázané soustavě jednotlivých opatření může být ovšem velmi důležitým článkem pro odvrácení nejhorších následků při střetu s chodcem.

08C696_014.JPG 08C696_015.JPG Citroen.jpg

Princip činnosti aktivní kapoty spočívá v jejím zdvihnutí u paty čelního okna dřív, než na ni dopadne tělo sraženého chodce, resp. jeho hlava. Tím se zvětší prostor pro deformaci kapoty, pohltí se větší množství nárazové energie a zároveň poklesne riziko nárazu hlavy do tvrdých, nepoddajných komponentů pod kapotou.

Otázka několika desítek milisekund

Střet s chodcem je detekován prostřednictvím senzorů zrychlení nebo pásových senzorů tlaku (optické vlákno nebo fólie) v předním nárazníku. Řídicí jednotka poté vydá pokyn k aktivaci akčního členu, který je součástí speciálního závěsu kapoty. Akční člen může pracovat na pyrotechnickém principu (např. Citroën C6), nebo kapotu zdvihá předpjatá pružina uvolněná elektromagneticky (např. Mercedes-Benz Třídy E). Zůstane-li kapota nakonec nepoškozena, může si řidič u druhého řešení vrátit kapotu do původní polohy a obnovit její plnou funkčnost vlastními silami. V prvním případě je k tomuto úkonu nezbytné navštívit servis.

am_ph0809001H.jpg am_ph0809002H.jpg am_ph0809003H.jpg am_ph0809004H.jpg am_ph0809005H.jpg

Například aktivní kapota Citroënu C6 přichází ke slovu při kolizi s chodcem v rychlosti od 20 do 50 km/h. Kapota se zdvihne o 65 mm během 40 milisekund. Sekundární mechanismus pak udržuje kapotu ve zvýšené poloze. Účinnost aktivní kapoty by v budoucnosti mohl zvýšit ještě airbag pod kapotou, který po nafouknutí zakryje část čelního okna.

08C461_52.jpg 08C647_25.jpg 08C647_26.jpg
 

Doporučujeme

Články odjinud