17
Fotogalerie

Líbil by se vám závodní Opel Astra TCR? Může být váš za 2,5 milionu

V zásadě jde o produkční auto upravené pro okruhy dle nutných bezpečnostních pravidel FIA. Pod kapotou má přeplňovaný čtyřválec 2,0 l s výkonem 243 kW.

Kapitoly článku:


Chtěli byste zkusit okruhové závodění s cestovním vozem, ale bojíte se našlapané konkurence a především extrémních nákladů? Tak zkuste některý z národních šampionátů TCR, což jsou vlastně takové „juniorské“ WTCC speciály. Specifikace je podobná, auta jsou ale levnější a závodění také.

opel astra tcr (11).jpgopel astra tcr (15).jpgopel astra tcr (6).jpg
Závodní Astra TCR má výrazný bodykit, přeplňovaný dvoulitr o výkonu 330 koní, sekvenční převodovku a vyrámovaný jednomístný interiér. Hmotnost vozu je 1200 kg

S jedním takovým teď přichází Opel. Je to nová Astra a jmenuje se celkem srozumitelně Opel Astra TCR. V zásadě jde o produkční auto upravené pro okruhy dle nutných bezpečnostních pravidel FIA. Výhodou je cena, tohle auto vás bude stát rozumných 95 000 eur bez daně, tedy asi 2 560 000 korun.

A to je mnohem méně, než na kolik vyjde koupě a provozování aktuálního speciálu WTCC. Pod kapotou závodní Astry je přeplňovaný čtyřválec 2,0 l s výkonem 243 kW (330 k) a točivým momentem 420 Nm. Poháněna jsou přední kola přes šestistupňovou sekvenční převodovku s řazením pod volantem.

opel astra tcr (4).jpgopel astra tcr (14).jpgopel astra tcr (7).jpg
Závodní Astra stojí v přepočtu asi 2 560 000 Kč bez daně. To je na prakticky připravené závodní auto skutečně atraktivní cena. I šampionáty TCR mají být finančně únosné

Opel Astra TCR má povinnou stolitrovou nádrž, dostal nastavitelný podvozek a nemá ABS nebo podobné asistenční systémy. O zpomalení se starají klasické kotoučové brzdy, vpředu mají disky průměr 378 mm a svírají je šestipístkové třmeny, vzadu pak mají brzdy průměr 265 mm a zabírají na nich dvoupístkové třmeny. Hmotnost závodní Astry je 1200 kg.

Opel

Němec Adam Opel založil svou společnost už v roce 1862. Od roku 1899 v ní začal vyrábet automobily a v roce 1914 se stal největším německým výrobcem.

V letech 1929–1931 se vlastníkem Opelu stal General Motors. Od roku 2017 byl Opel dceřinou společností koncernu Groupe PSA, od roku 2021 patří do skupiny Stellantis.

Opel Astra • Opel Corsa • Opel Crossland X • Opel Grandland X • Opel Mokka • Opel Zafira • Opel Combo • Insignia Country Tourer • Insignia GSi

Doporučujeme

Články odjinud