88
Fotogalerie

Ford Mustang GT: za volantem legendy (test)

Stal se legendou. Jeho sláva upadala, ale předloni se vrátil. Vděčí za úspěch svým kvalitám nebo pouhé nostalgii zákazníků?

Kapitoly článku:


Vážení čtenáři, redakce AutoRevue.cz vám přeje krásné prožití vánočních svátků. Jako každý rok bychom vám chtěli i o Vánocích nabídnout test zajímavého vozu. Pro letošek padla volba na u nás poměrně exotický, ale i tak bez diskuse legendární Ford Mustang. Snad se nám tím podaří přispět vaší vánoční pohodě, i když klid zrovna není to, co by měl správný Mustang v srdci probouzet. Příjemné čtení. 

Opakovat pozorným čtenářům AutoRevue.cz historii modelu Ford Mustang by bylo nošením dříví do lesa. Případné zájemce o další detaily proto odkazuji na svůj článek, který na Autorevue.cz vyšel nedávno a kde se dějinám Mustangu věnujeme podrobně.

Tip: Historii americké legendy, Fordu Mustang, naleznete zde.

Když se v dubnu 1964 objevil první Mustang, zaznamenal záhy obrovský ohlas. Například jen v roce 1966 se prodalo přes půl milionu exemplářů. Jeho receptem na úspěch se staly střízlivé, ale originální tvary, jednoduchá, a tudíž i levná technika, a široká škála verzí a příplatkové výbavy. Založil tak segment ponny cars. S dalšími generacemi však hvězda Mustangu začala hasnout, zásadní důvody byly dva: Mustang se výše uvedeným pravidlům začal vzdalovat a dříve zkoprnělá konkurence záhy vytáhla do protiútoku (už v roce 1967 byl představen Chevrolet Camaro, záhy následován Pontiacem Firebird).

DSC77.jpg DSC_4506.jpg DSC_4581.jpg

Když se pak na detroitském autosalonu v lednu 2004 představil nový Mustang a byl oznámen záměr vyrábět jej od modelového roku 2005, motoristická veřejnost byla ohromena. Stál tu totiž dvojdvéřový čtyřmístný stroj, který brilantním způsobem kombinoval estetické prvky z legendárního Mustangu z roku 1964 (záď, interiér), resp. 1967 (příď), s moderními požadavky. Máte zájem? Koupit jej lze i u nás, ale o cenách až později.

Nový Mustang navazuje svým celkovým pojetím na první generace z šedesátých let. Jeho základem jsou relativně jednoduchá technika, silný, podélně uložený motor pohánějící zadní kola a zajímavá cena. Proto je Mustang natolik specifickým vozem a řada z jeho zdánlivých nedostatků se dá obhájit odpovědí „vždyť je to Mustang“.

Jde o zcela novou konstrukci, která nemá nic společného s žádnou jinou platformou koncernu Ford. K dispozici je nyní jako dvoudveřové kupé se splývavou zádí nebo v karosérii convertible se skládací střechou. Základní verzi pohání vidlicový šestiválec 4,0 l s výkonem 149 kW a nejvyšším točivým momentem 319 Nm.

Jde o zvětšený motor z předchozí generace Mustangu, který však dostal ventilový rozvod OHC místo konvenčního OHV. Výkonnější provedení s přídomkem GT má pod kapotou vidlicový osmiválec 4,6 l. Je přímo odvozen od modulárního osmiválce Triton 5,4 l z pick-upu Ford F-150. Má blok z hliníkové slitiny a tříventilový rozvod OHC s proměnným časováním. Točivý moment díky tomu sice vrcholí znamenitou hodnotou 434 Nm, ale až při 4 500 ot./min. Nejvyšší výkon je o poznání zajímavější - 221 kW při 5 750 ot./min.

DSC_4588.jpg DSC_4591.jpg DSC_4592.jpg

A komu nestačí ani tři sta koní verze GT, má nově k dispozici ještě provedení GT500 s výkonem překračujícím hranici 500 koní. Celkem dost na tuhou zadní nápravu, nemyslíte? Ale vždyť je to Mustang!

Ve znamení dvojky

Mustang je nabízen se dvěma motory (4,0 V6 a 4,6 V8), dvěma převodovkami (5st. man. a 5st. aut.), dvěma typy karosérií (Coupé a Convertible) a dvěma stupni výbavy (Deluxe a Premium). Základní provedení tedy nese název V6 Deluxe, nejdražší pak GT (místo V8) Premium.

DSC_4508.jpg DSC_4510.jpg DSC_4511.jpg

Do standardní výbavy všech verzí patří třeba klimatizace, tempomat s ovládáním na volantu, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektrické ovládání oken a zrcátek nebo rádio s CD přehrávačem (u verzí Premiuim navíc s měničem na 6CD). ABS s TCS jsou standardem jen u verzí GT, u šestiválce je třeba si za ně připlatit. Osmiválce na první pohled poznáte podle předních mlhovek (pro šestiválec nefigurují ani mezi prvky příplatkové výbavy) nebo kůží obšitého volantu. Kromě provedení V6 Deluxe mají všechny Mustangy elektricky stavitelná sedadla s regulovatelnou tuhostí bederní opěry.

DSC_4621.jpg DSC_4622 (1).jpg DSC_4574.jpg

Vůz má rozvor náprav 2 718 mm, objem palivové nádrže 60 l a základní objem zavazadlového prostoru 371 l.

Zvenčí

Dlouhá kapota mírně přesahuje přes masku chladiče a vytváří tak náznak „žraločího nosu“ jako u Mustangů modelu 1967. V rozích přídě jsou pod čirým plexisklem uložené kulaté reflektory, po stranách masky chladiče pak další, rovněž kulaté paraboly, kde však oproti minulosti nenalezneme pomocná dálková světla, ale mlhovky. Střed černé masky samozřejmě zdobí velký stříbrný symbol běžícího koně. Ehm, nejspíš mustanga…

DSC_4474.jpg DSC_4512.jpg DSC_4514.jpg

Hrany blatníků jsou vytaženy ven a včleněny do systému prolisů. Hrana ve spodní třetině dveří se v zadních blatnících láme vzhůru a připomíná falešný vstup vzduchu Mustangů z šedesátých let. V místech, kde měly za bočními okny klasické fastbacky výstupy ventilace z interiéru, má nový Mustang malá trojúhelníková okénka. Oba nárazníky jsou spolu se spoilery zapuštěny do karosérie.

DSC_4643.jpg DSC_4640.jpg DSC_4517.jpg

Zádi dominují dvě trojitá koncová světla, oproti starým Mustangům jsou však vždy v jednom celku. Třetí brzdové světlo je na horní hraně víka zavazadlového prostoru, na jeho středu se pak nachází velká kulatá plaketa s označením GT. Zpod zadního nárazníku vystupují dvě koncovky výfuků.

DSC_4563.jpg DSC_4570.jpg DSC_4572.jpg

Ford

Henry Ford založil michiganskou automobilku v roce 1903 a proslul zavedením postupů sériové výroby s využitím montážních linek. Tak vznikl první cenově dostupný vůz: Ford model T.

Ford Fiesta •  Ford Focus • Ford Mondeo • Ford S-Max • Ford Galaxy • Ford C-Max • Ford EcoSport • Ford Mustang • Ford Puma • Ford Kuga • Ford Explorer • Ford Tourneo Courier

Doporučujeme

Články odjinud