Cena aut spadne na polovinu, tvrdí německý futurolog

Cena aut spadne na polovinu, tvrdí německý futurolog

Elektromobily, které budou běžně dosahovat rychlosti 200 kilometrů za hodinu, a asistenční systémy schopné auto samostatně zaparkovat i řídit. Tak popisuje budoucnost automobilové dopravy futurolog Lars Thomsen. Vozy navíc výrazně zlevní.

Individuální dopravu podle Thomsona nečeká zánik. „Mobilita bude mít pro lidí velký význam. Přístup se ale poněkud změní. Především mladším lidem už tolik nepůjde o to auto vlastnit. Bude jim stačit přístup k němu,“ vysvětlil serveru Manager Magazin na veletrhu Cebit, kde představuje své vize.

Podle něj se elektromobily výkonem dojezdem vyrovnají konvenčním vozidlům okolo let 2016 až 2017. Vývoj aut poháněných elektřinou přirovnává k digitálním fotoaparátů. Ty byly také nejprve horší a dražší než filmové fotoaparáty, a mnozí zpočátku věřili, že se nová technika neujme. Přesto se dokázaly prosadit a nyní dřívější techniku předčí.

 

„Příští generace elektromobilů bude mít průměrný dojezd 250 až 300 kilometrů. Mnozí lidé tak ztratí obavy z dosahu,“ myslí si Thomsen.

 

Ani nedostatek dobíjecích stanic není neřešitelným problémem, jejich výstavba je oproti čerpací stanici nesrovnatelně snazší, dodal s tím, že pro dobíjení může sloužit každá elektrická zásuvka.

Zatímco parametry elektromobilů se budou stále vylepšovat, ceny se vydají opačným směrem. Do konce desetiletí klesne cena baterií o dvě třetiny a nový elektromobily, který svými vlastnostmi překoná srovnatelné konvenční auto, bude stát 10 až 15 tisíc eur (přibližně 250 až 380 tisíc korun). „Auta budou o polovinu levnější,“ podotkl.

Za slepou uličku vývoje naopak Thomsen považuje pohon na vodík, který byl ještě před několika lety považován za nejlepší řešení budoucnosti. Ceny palivových článků totiž klesají mnohem pomaleji než u baterií, vodík by si vyžádal velké investice do infrastruktury a k jeho výrobě je potřeba elektřina, která se může přímo spotřebovat v elektromobilech.

Ve vzdálenější budoucnosti by navíc volná kapacita baterií právě nepoužívaných elektromobilů mohla vyřešit velký problém energetiky současného Německa – kolísavý výkon obnovitelných zdrojů energie, které jsou závislé na počasí. „Několik tisíc elektromobilů může snadno dosáhnout kapacity jedné přečerpávací elektrárny,“ vysvětlil Thomsen v rozhovoru s německým serverem.

Další novinkou bude automatické řízení vozidel, které se už testuje a do provozu bude připravené během pěti let. „Někdy v budoucnu nastane okamžik, kdy samostatně se řídící vozidla způsobí méně nehod než auta řízená lidmi, a přirozeně vyvstane otázka: Můžeme si dovolit tolik obětí dopravních nehod? Bude to zajímavá politická a etická diskuse,“ předpověděl futurolog.

Ještě dříve dorazí k zákazníkům další významná změna. Vývoj elektroniky a technologií běží tak rychle, že automobilky začnou během výrobního cyklu svých vozů nabízet aktualizace softwaru, které si budou majitelé stahovat z internetu podobně jako programy v počítači.

Zdroj: E15.cz
 

Doporučujeme

Články odjinud