17
Fotogalerie

GP Austrálie: Pešek dojel šestý, Smrž osmý

125 ccm: Zvítězil Bautista a zajistil si titul mistra světa. - 250 ccm: Lorenzo poradil de Angelise a H. Aoyamu - MotoGP: na mokré trati kraloval Melandri.

125 ccm

Pátek - První měřený trénink vyhrál Fabrizio Lai. V páteční kvalifikaci ale dominoval Mika Kallio, když druhému Lüthimu ujel o více než 0,6 s. Peškovi patří slušné šesté místo a Karel Abrahám obsadil 22. příčku.

Sobota - Mika Kallio v druhé kvalifikaci potvrdil výsledek z pátečního měření sil a získal Pole Position. Hned za ním je jeho největší konkurent Bautista a třetí je náš Lukáš Pešek. První řadu doplní úřadující mistr světa Thomas Lüthi. Karel Abrahám je na 23. místě.

Závod - Suverén letošní sezóny, Španěl Bautista, nezaváhal ani v Austrálii a díky dalšímu vítězství si předčasně zajistil titul mistra světa ve třídě do 125 ccm. Druhý dojel Mika Kallio a ztrátu 79 bodů na vedoucího Bautistu nemá šanci během následujících tří závodů stáhnout.

Lukáš Pešek dojel první ve skupince bojující o 6.-8. místo a zajistil si dalších 10 bodů do celkového hodnocení šampionátu. Na čtvrtém místě cílem prolétl Thomas Lüthi, Karel Abrahám závod dokončil na slušném 17. místě.

1. kvalifikace ----- 2. kvalifikace ----- Startovní rošt
Výsledky závodu --- Průběžné pořadí v MS

250 ccm

Pátek - Trénink i kvalifikaci vyhrál adept na vítězství v MS motocyklů třídy do 250 ccm, Španěl Jorge Lorenzo. V první řadě by jej po páteční kvalifikaci doplnili Guintoli de Angelis a H. Aoyama. Jakub Smrž dojel na výborném 7. místě.

Sobota - Pole Position ve čtvrtlitrech získal Jorge Lorenzo a s ním se do první řady postaví Alex de Angelis, Sylvain Guintoli a Andrea Dovizioso. Jakub Smrž vyjede do nedělního závodu z výborného osmého místa.

Závod - Jorge Lorenzo na startu lehce zaspal a propadl se až na páté místo. Jezdecké pole provedl cílem prvníko kola Andrea Dovizioso, Jakub Smrž byl na výborném sedmém místě. Na konci druhého kola šel do čela Alex de Angelis a první čtveřice jezdců de Angelis, Dovizioso, Lorenzo, H. Aoyama si před ostatními vytvořila slušný náskok. Jakub Smrž se držel v druhé skupince jezdců, kde se bojovalo o 5.-9. místo.

Během první poloviny závodu si první čtveřice vypracovala náskok více než 12 s, Smrž si držel dobré 8. místo. V druhé třetině se čtveřice roztrhla na dvě dvojičky Lorenzo - de Angelis a H. Aoyama - Dovizioso. Zajímavý souboj sváděli první dva jezdci, kde Lorenzo vedl, ale de Angelis jel celou dobu v jeho těsném závěsu. Doviziosův motocykl Honda nevydržel tempo, které nasadil Hiroshi Aoyama a v této dvojici se rozhodlo už několik kol před cílem.

V posledním kole si Lorenzo celou dobu držel první místo, ale de Angelis zkusil zaútočit na cílové rovince. Nakonec vyhrál Jorge Lorenzo o pouhých 0,009 s před Alexem de Angelisem, třetí dojel H. Aoyama. České fanoušky potěšil Jakub Smrž svým dobrým 8. místem, ze kterého startoval a na stejné příčce dojel i do cíle.

MotoGP

Pátek - V prvním měřeném tréninku byly v čele oba stroje Ducati Marlboro Teamu v pořadí Capirossi a Gibernau. Druhý trénink vyšel nadmíru dobře týmu Kawasaki, Randy de Puniet byl první a Shinya Nakano dojel na čtvrtém místě. Nicky Hayden dojel devátý a třetí, Rossi byl osmý a šestý.

Sobota - Vítězem třetího měřeného tréninku byl překvapivě Španěl Carlos Checa, ale v kvalifikaci dojel až na 6. místě. Boj o první místo na startovním roštu vyhrál Američan Hayden, za ním je Nakano a třetí je Valentino Rossi. Pedrosa je na 10. místě a Capirossi dokonce až třináctý.

Závod - Během prvního kola začalo nad okruhem lehce pršet a toho využil Shinya Nakano, když v cíli druhého kola měl před zbytkem jezdců náskok přes 3 s. Na druhém místě jezdil Gibernau a za ním Melandri a Edwards. Rossi byl na začátku závodu na konci první desítky, ale Hayden jezdil až a 16. místě.

Valentino Rossi si okruh vyzkoušel a v pátém kole předjel hned 5 jezdců! Povrch byl místy vlhký a toho využil i např. Hopkins, když se vnějším obloukem dostal před dva jezdce. V sedmém kole už začali jezdci zajíždět do boxů, kde přesedali na druhé motocykly, které měly jinou směs. P pádu závod nedokončil Colin Edwards. Na konci 9. kola zajeli téměř všichni pro "mokré pneumatiky" a pozice se měnily jak na běžícím pásu. Na čele se objevil Gibernau, na druhé místo se probojoval domácí Australan Chris Vermeulen a na třetí příčce jezdil Melandri.

Během následujících pár kol se do čela probojoval Marco Melandri a Gibernaua předjel i Vermeulen. V 18. kole se Rossi posunul na čtvrté místo a zády měl skupinku jezdců, ve které byli: Stoner, Nakano, Hayden. Trať začala pomalu osychat a čtveřice v čele s Rossim začala dojíždět třetího Gibernaua. V závodu s přehledem zvítězil Melandri, druhý byl domácí Vermeulen a třetí místo ve výjezdu z poslední zatáčky ukořistil Rossi. V celkovém hodnocení se Rossi i Melandri opět přiblížili vedoucímu Haydenovi a závěr šampionátu bude ještě hodně zajímavý.