6
Fotogalerie

Zábava je zábava, body jsou body

Nový silniční zákon přinesl mj. ještě tvrdší postihy za řízení pod vlivem alkoholu. Jak bezpečně zjistit, že už jste "čistí"? (test pomocníků)

V souvislosti s příchodem nového silničního zákona a s ním souvisejích přísných postihů za řízení pod vlivem alkoholu nejednoho řidiče bude zajímat, za jak dlouho po požití může opět bezpečně (tj. také bez strachu z postihu) usednout za volant. 

Po jedné rodinné oslavě jsem druhý den potřeboval řídit a potřeboval jsem zjistit, kdy mohu. Tak mě napadlo, že i ostatní řidiče by určitě zajímalo jak, kde a za kolik mohou hladinu alkoholu ve své krvi zjistit. Proto jsem se rozhodl vykonat pokus, kterým bych otestoval existující možnosti. Nejdříve bylo nutno najít pokusnou osobu. Pro nedostatek jiných dobrovolníků jsem se této role ujal sám. Pak bylo potřeba zvolit druh a množství alkoholických nápojů. Zde jsem vycházel ze svých chutí a postupně zkonzumoval 0,5 litru 10° a 12° piva a jednu velkou a malou sklenici alkohol-energy drinku Squash. Poté jsem začal pomocí několika způsobů zjišťovat, kdy hladina alkoholu v mé krvi dosáhne zákonem povolené hranice, tedy 0 promile. Testovacími nástroji byly: Internetová kalkulačka, služba Promile SMS, PC aplikace Promile a elektronický alkohol-tester (ten byl použit zejména pro ověření přesnosti informací z ostatních zdrojů).

001.jpg
Má testovací výbava (a pak že je práce novináře nudná...)

Internet

Z mnoha možností, které se na Internetu nabízí, jsem zvolil celkem propracovanou alkokalkulačku na webu Doktor-online. Ta totiž umožňuje celkem přesné zaznamenání zkonzumovaných nápojů a díky tomu nabízí i relativně přesné výsledky. Po zadání údajů kalkulačka vytvoří graf, díky kterému máme přehled nad celým procesem odbourávání alkoholu v našem organismu. Při mé testovací "pitce" mi kalkulačka vypočítala, že úplně střízlivý budu po 11 hodinách od prvního doušku, čili v 7:30 ráno. Špička se měla dostavit cca v 22:30 a měla mít hodnotu těsně pod 1,2 promile.

Plusy a minusy:

+ Velký výběr nápojů a možnost jejich časového záznamu
+ Přesné výsledky

- Nemožnost používat na PDA (Windows Mobile 5.0 a jejich vestavěný Internet Explorer si nerozumí s tlačítkem pro výpočet alkoholu v krvi).
- Nemožnost výběru pohlaví (jakožto velice důležitého kritéria)

003.jpg
Široká paleta možností Doktoraonline

Promile SMS

Služba Promile SMS je unikátním projektem, který umožňuje zjistit si orientační hladinu alkoholu v krvi pomocí SMS zpráv. Na webu služby www.promilesms.cz nalezne potencionální zájemce jednoduchý návod pro využití služby a po jeho přečtení má možnost kontrolovat si alkohol v podstatě kdekoliv a kdykoliv prostřednictvím jediné SMS zprávy. Zadal jsem tedy potřebné údaje (pohlaví, věk, váha, začátek konzumace, zkonzumované nápoje) a odeslal. Za pár vteřin mi byla doručena odpověď (oceněná 20 Kč) obsahující aktuální množství alkoholu, příznaky této intenzity opilosti a dobu vystřízlivění. Podle SMS jsem tedy měl být uvolněn, pociťovat lehkou euforii  a měl jsem být zvýšeně družný. Budiž. Nulové hranice měla koncentrace alkoholu v mé krvi dosáhnout v 00:03.

Plusy a minusy:

+ téměř absolutní mobilita

- Malý výběr nápojů
- Malá přesnost měření

 004.jpg 005.jpg
Takto Vám to spočítá Promile SMS

Promile

AlcoMeter je jednoduchá aplikace založena na VBScriptu spouštěná bez instalace rovnou po stažení do PC (ke stažení na http://www.stahuj.cz/podnikani_a_domacnost/ostatni/promile/). Po jejím spuštění musíme zadat množství vypitého nápoje, koncentraci alkoholu v něm, tělesnou hmotnost a pohlaví. Z těchto údajů je tedy jasné, že aplikace bude přesná jen pokud celý večer konzumujeme pouze jeden druh alkoholu (což, ruku na srdce, moc často nebývá). Pokud tedy, jako já, smícháte desítku, dvanáctku a dva panáky, nezbude než počítat a průměrovat… Výpočtem mi nakonec vyšlo 0,7 promile ve špičce a téměř 5 hodin na střízlivění.

Plusy a minusy:

+ Jednoduchost

- Nemožnost míchat více nápojů
- Nepřesné výsledky

006.jpg
Jednoduchá aplikace Promile nabízí jen průměrné výsledky

A jak to bylo ve skutečnosti, aneb Měření alkohol testerem

Za „skutečný“ stav alkoholu v organismu budu nyní považovat hodnoty naměřené elektronickým testerem Microcom CA4640. Ten mi ve špičce (22:15) naměřil 0,9 promile alkoholu v dechu. Od té doby jsem začal střízlivět a neměřitelného stavu (tedy méně než 0,2 promile) jsem dosáhl kolem třetí hodiny ranní. Dá se tedy předpokládat, že v pět ráno už bych mohl v klidu usednout za volant.

Plusy a minusy:

+ Přesné výsledky bez nutnosti zadávání a počítání
+ Mobilita

- Lehká ovlivnitelnost výsledků
- Vyšší pořizovací náklady

002.jpg
Low-endový alkohol tester, který však většině řidičů postačí

Takové malé shrnutí…

Pokud jste četli pozorně, určitě vám neuniklo, jak moc se od sebe výsledky jednotlivých měření liší. Otázkou tedy je, které hodnoty jsou správné. Odpověď bohužel není jednoznačná: zatímco u „offline“ zjišťovaných hodnot (kalkulačka, PC, SMS) nemohou být do výpočtu započítány faktory jako výkonnost našeho trávení, aktuální fyziologická kondice, či odolnost organismu vůči vlivům alkoholu. „Online“ metoda (foukání do alkohol testeru) se na druhou stranu dá snadno ovlivnit žvýkačkou, paprikovými chipsy, nebo cigaretou… Měří totiž obsah alkoholu v dechu. I tak je ale výrazně přesnější než většina jiných výpočtů (už jen proto, že si v restauraci poručíte desítku, ale číšník se může splést a přinést vám dvanáctku…)

Pokud tedy pijete a řídíte častěji, určitě doporučuji investovat tisícikorunu do alkohol testeru, který při dodržení určitých podmínek (výše zmiňované nekouření atd.) může zaručit nejpřesnější výsledky. Jestli patříte do skupiny řidičů, která pije méně (popřípadě pije stejně, ale méně řídí), bude pro vás investice do digitálního měřiče zřejmě zbytečná. V případě nouze se nemusíte bát použít alternativní metody výpočtu obsahu alkoholu ve Vašem organismu. V tomto případě bych doporučoval kalkulačku Doktora online, která nejen že disponuje nejpřesnějším výběrem nápojů, ale její výsledky jsou také nejblíže realitě.

Jediné co výrazně nedoporučuji, je spoléhat se na vlastní smysly. Podle svého pocitu jsem totiž byl střízlivý už kolem půlnoci (přitom v mé krvi kolovalo stále zhruba půl promile alkoholu).

Doporučujeme

Články odjinud