36
Fotogalerie

Ford EcoBoost: motorová revoluce po americku

Motory EcoBoost, kombinující vysoký výkon s nízkou spotřebou, slibuje americký Ford už dlouho, ale zatím se na ně lze stale jen těšit.

Zájemci o vůz vybavený motorem EcoBoost totiž bude muset na jeho sériovou aplikaci počkat ještě zhruba rok. Americký Ford si však od této konstrukce slibuje hodně a považuje ji za klíčový prostředek k dosažení rovnováhy mezi vysokým výkonem a přijatelnou spotřebou. Tyto motory se časem objeví takřka ve všech automobilech FMC, ale jeho prvními hostiteli se stanou vozy Lincoln MKS (sedan) a Ford Flex (crossover). 
 
Technologie EcoBoost kombinuje přednosti přímého vstřikování a přeplňování, jak již její název napovídá. Praktické testy přitom údajně prokázaly, že takto upravený motor V6 poskytuje o 20 % nižší spotřebu paliva ve srovnání s klasickým osmiválcem s atmosférickým plněním a srovnatelnými hodnotami výkonu a točivého momentu. Pokles emisí CO2 je zatím charakterizován hodnotou 15 %. Podle dosavadních informací bude prvním motorem EcoBoost jednotka 3,5 l V6, ale nedávno jsme se dozvěděli, že Ford rovněž dokončuje vývoj podobně koncipované jednotky, ovšem se čtyřmi válci v řadě a objemem rovných dvou litrů. Ten by se měl objevit pod kapotou modernizovaného modelu Fusion, jenž se představí během roku 2011.

Na připojených snímcích si můžete prohlédnout nejen pracovní fáze tohoto systému, ale také soustavu určenou pro použití v šestiválcovém motoru. Je jasné, že o řádnou revoluci se nejedná, technologie příméh vstřiku benzínu či přeplňování jsou již tradičně užívanými prvky. Na druhou stranu každá podobná iniciativa na modernizaci pístového spalovacího motoru se vítá. Potenciální přínos motorů EcoBoost však spočívá v dobrém sladění jednotlivých postupů a optimální práci s extrémně chudou, vrstvenou směsí. Přímé vstřikování totiž nabízí výhodu přesnějšího dávkování paliva a vyšší účinnosti a lze jím eliminovat riziko klepání. Motor EcoBoost je doplněn běžným výfukovým turbodmychadlem, přičemž roziko stále běžného „turboefektu“ by mělo být potlačeno právě technologií přímého vstřikování.   
 
Tiskový mluvčí FMC Said Deep potvrdil, že vyvíjí čtyřválec, ale jeho objem ani model, do nějž se bude montovat, nechtěl zatím upřesnit. Zároveň uvedl, že byl spuštěn program v hodnotě 110 milionů dolarů, jehož výsledkem bude modernizace továrny Bridgend ve Walesu. Ta bude produkovat čtyřválce EcoBoost s objemem 1,6 litru, jež by se měly vyznačovat extrémně nízkými emisemi CO2 a budou určeny pro Evropu.

Také se hovoří o tom, že Ford vyvíjí systém přímého vstřikování etanolu. Spalování alkoholu totiž přináší řadu příjemných průvodních jevů, včetně ochlazování spalovacího prostoru, a pokud se kombinuje s využitím vysokooktanového paliva biologického původu, účinnost systému by měla dosahovat působivých parametrů. Spotřeba takto adaptovaného zážehového motoru by měla dosahovat hodnoty běžné u motorů vznětových, Ford však dosud ani nenaznačil, jaké plány s ním má.  

Ecoboost 1.jpg Ecoboost 2.jpg Ecoboost 3.jpg
Ecoboost 4.jpg Ecoboost 5.jpg Ecoboost 6.jpg
Ford EcoBoost

Lincoln MKS 01.jpg Lincoln MKS 02.jpg Lincoln MKS 03.jpg
Lincoln MKS 04.jpg Lincoln MKS 05.jpg Lincoln MKS 06.jpg
Lincoln MKS 07.jpg Lincoln MKS 08.jpg Lincoln MKS 09.jpg
Lincoln MKS 10.jpg Lincoln MKS 11.jpg Lincoln MKS 12.jpg
Lincoln MKS 13.jpg Lincoln MKS 14.jpg Lincoln MKS 15.jpg
Lincoln MKS 16.jpg Lincoln MKS 17.jpg Lincoln MKS 18.jpg
Lincoln MKS 19.jpg Lincoln MKS 20.jpg Lincoln MKS 21.jpg
Lincoln MKS 22.jpg Lincoln MKS 23.jpg Lincoln MKS 24.jpg
Lincoln MKS 25.jpg Lincoln MKS 26.jpg Lincoln MKS 27.jpg
Lincoln MKS 28.jpg Lincoln MKS 29.jpg Lincoln MKS 30.jpg
Lincoln MKS, 2009

Ford

Henry Ford založil michiganskou automobilku v roce 1903 a proslul zavedením postupů sériové výroby s využitím montážních linek. Tak vznikl první cenově dostupný vůz: Ford model T.

Ford Fiesta •  Ford Focus • Ford Mondeo • Ford S-Max • Ford Galaxy • Ford C-Max • Ford EcoSport • Ford Mustang • Ford Puma • Ford Kuga • Ford Explorer • Ford Tourneo Courier

Doporučujeme

Články odjinud