Výzkum odhalil, že klíčky jsou málo zabezpečené. Ohrožen je VW i Škoda

Výzkum odhalil, že klíčky jsou málo zabezpečené. Ohrožen je VW i Škoda

Když máte potřebné vybavení, odemknete dnes prakticky jakékoli auto. Stačí jen načíst signál klíčku dálkového ovládání.

Výzkumníci z Bochumi a Birminghamu odhalili, že tzv. „hacknout“ přístupový kód k moderním autům je poměrně snadné, upozorňuje německý tagesshau.de. Klíčky dálkového ovládání totiž nejsou dostatečně zabezpečené a pro člověka s odpovídajícím vybavením stačí jen stát na parkovišti, sbírat data, jak lidé zamykají a odemykají svá auta, a následně mít přístupové kódy k dispozici.

Výzkum se zaměřil na 15 nejprodávanějších značek a zjistil, že ohroženy jsou vlastně všechna auta až někam do modelového roku 1995. Od té doby se totiž zabezpečení klíčků příliš nezměnilo. Nejchoulostivější jsou údajně klíčky vozů koncernu Volkswagen a to u všech jeho masových značek včetně Škody, Seatu a Audi.

Výzkum upozorňuje na to, že kdokoli s odpovídajícím vybavením může během jedné sekundy zjistit přístupová data k vozidlu a odemknout ho. Na to, aby s ním odjel potřebuje trochu komplikovanější vybavení, ale i tak auto otevře a znovu zavře, aniž by po sobě nechal stopy.

Aspoň že ukrást vůz s klasickým startováním pomocí klíčku není úplně snadné, na rozdíl od bezdotykového systému. Tam stačí mít zařízení s nahraným kódem klíčku a pak si bude vůz myslet, že máte originální klíč, zatímco vlastně jen vysíláte falešný signál.

Testování zabezpečení ukázalo, že právě klíčky koncernu Volkswagen jsou nedostatečně zabezpečeny, především je zastaralý kód, kterým se klíčky programují. Za posledních 21 let se kód změnil jen párkrát a to pro hackery není vůbec žádná překážka.

Podle společnosti Kasper&Oswald, která se zabývá výzkumem zabezpečení, by mohlo být ohroženo až 100 milionů aut po celém světě. Firma informovala Volkswagen o svých zjištěních na konci roku 2015.

Volkswagen k tomu řekl, že zabezpečení 15 let starých aut není na takové úrovni jako u moderních vozů. Nicméně pak zase dodal, že vlastně pouze nejnovější generace modelů Golf, Tiguan, Touran a Passat není ohrožena rozklíčováním staršího kódu.

Výzkumníkům se podařilo rozkódovat klíčky k následujícím vozům koncernu Volkswagen:

  • Audi: A1, Q3, S3, TT, R8
  • VW Amarok, Beetle, Bora, Caddy, Crafter, Eos, Fox, Golf 4, Golf 5, Golf 6, Golf Plus, Jetta, Lupo, Passat, Polo, Transporter T4, T5 Transporter, Scirocco, Sharan, Tiguan, Touran, Up / e-Up
  • Seat Alhambra, Altea, Arosa, Cordoba, Ibiza, Leon, MII, Toledo
  • Skoda: Citigo, Roomster, Fabia 1 a 2, Octavia, Superb, Yeti

Problém se ale netýká jen Volkswagenu. Podobně ohroženy jsou i vozy jiných značek:

  • Fiat Punto: (Type 188), 500, Abarth 500, Bravo, Doblo, Ducato, Fiorino, Grande Punto, Panda, Punto Evo, Qubo
  • Alfa Romeo: Guilietta (Type 940)
  • Lancia Delta (type 844), Musa
  • Mitsubishi Colt (Z30)
  • Citroen Nemo, jumper
  • Opel Astra (model H), Corsa (Model D), Vectra (Model C), Combo, Meriva, Zafira
  • Ford Ka (RU8)
  • Dacia Logan II, Duster
  • Renault: Clio, Modus, Trafic, Twingo, Master
  • Nissan: Micra, Pathfinder, Navara, Note, Qashqai, X-Trail
  • Peugeot: Boxer, Expert, 207

Prozatím se k tomu vyjádřily jen automobilky Nissan a Opel. Nissan bere zabezpečení vážně a problémem se zabývá. Opel přiznal, že o problému ví od začátku roku a zabývá se tím, ale nespatřuje riziko v každodenním životě, neboť rozklíčování přístupového kódu potřebuje podle automobilky složité zařízení.

Výzkumníci dospěli k závěru, že pro starší auta je vlastně jedinou bezpečnou cestou zamykání a odemykání klasicky klíčkem pomocí otočení v zámku dveří. Klíček totiž v tomto případě nepřenáší žádný dálkový signál a hacker pak jeho kód nepřečte.

Seat Alhambra

Seat Alhambra je prostorné MPV se sedmi sedadly. Na trhu vydržel model 24 let a za dobu svého působení si prošel dvěma generacemi. V roce 2020 se spekuluje o ukončení výroby Seatu Alhambra.

Test Seat Alhambra 2.0 TDI 

Doporučujeme

Články odjinud