17
Fotogalerie

GP Velké Británie: Pešek je sedmý a Smrž jedenáctý

125: Vyhrál Bautista, Pešek dojel sedmý. - 250 ccm: Suverénně vyhrál Lorenzo, Smrž dojel na 11. místě. - MotoGP: První byl Pedrosa a z dvanáctého místa dojel druhý Rossi.

125 ccm

Kvalifikace - Náš Lukáš Pešek v obou kvalifikačních kláních dojel v první desítce a po celkovém porovnání časů stojí na dobrém sedmém místě. Pole Position si vybojoval suverén letošního šampionátu, Alvaro Bautista a v první řadě jej doplní: Kallio, Pasini a Corsi. Thomas Lüthi je desátý a Karel Abrahám bude do závodu startovat z 27. místa.

Závod - Lukáš Pešek výborně odstartoval a během prvního kola svoji pozici ještě vylepšil. V cíli třetího kola bylo pořadí: 1. Bautista, 2. Pasini, 3. Kallio, 4. Pešek, 5.Gadea, 6. Faubel. Komisaři přistihli Karla Abraháma při ulitém startu a náš závodník byl potrestán průjezdem boxovou uličkou.

Na špici se Bautista utrhl od svých pronásledovatelů, Kallia a Pasiniho. Za touto trojicí se vytvořila další malá skupina, ve které jel i Pešek. V polovině závodu nestačil Pešek dvojici Gadea - Faubel a náš jezdec kroužil na 6. místě. Velký boj o sedmé místo svádělo hned deset jezdců.

Alvaro Bautista se v úvodních kolech dostal do čela a před sebe už nikoho nepustil. Ve výjezdu z poslední zatáčky se na druhé místo dostal Kallio, třetí dojel Pasini. Náš Pešek cílem projel na sedmém místě, Lüthi závod dokončil na osmé příčce a Abrahám byl 28.

První kvalifikace  --- Druhá kvalifikace --- Postavení na startu

Výsledky závodu --- Průběžné pořadí v MS

250 ccm

Kvalifikace - Jorge Lorenzo opět vybojoval Pole Position a zajistil si lepší startovní pozici před svým největším rivalem, Andrea Doviziosem. Se zmiňovanou dvojicí v první řadě ještě stojí H. Aoyama a de Angelis. Jakub Smrž odstartuje z 10. místa.

Závod - Start se nejlépe vyvedl druhému Doviziosovi, ale jako jeho stín jezdil Jorge Lorenzo. Kuba Smrž se bohužel propadl z desátého místa na třinácté. Hned v druhém kole se do čela dostal Lorenzo a spolu s Doviziosem se odpojili od zbytku startovního pole.

Kuba Smrž projel cílem 4. kola bohužel až na 17. místě, zřejmě byl někde delší na brzdách a propadl se o čtyři místa dozadu. V polovině závodu se jezdecké pole velmi potrhalo a na trati byly vidět dvojice, maximálně trojice soupeřících řidičů. O první místo bojovala dvojice Lorenzo - Dovizioso, dále byla dvojice de Angelis - H. Aoyama a náš Jakub Smrž byl třináctý.

V 17. kole spadl z druhého místa Dovizioso, ale hned nasedl na stroj a v závodu pokračoval na 7. místě. Bohužel motocykl nebyl stoprocentní a Dovizioso ztrácel další příčky. Tři koly před cílem spadl Manuel Poggiali a o kousek dál i S. Aoyama. Oba byli před Smržem a tím si náš jezdec o dvě místa polepšil. V předposledním kole ještě chyboval Simoncelli, ale dokázal do cíle dojet před Kubou Smržem. Závod vyhrál suverénně Lorenzo, druhé místo v posledním kole vybojoval de Angelis a třetí dojel H. Aoyama. Náš Smrž dojel na slušném 11. místě a z Anglie si odváží 5 bodů.

MotoGP

Kvalifikace - Daniel Pedrosa vyhrál dva ze tří měřených tréninků a své zkušenosti zhodnotil i v kvalifikaci. Stále více jsou vidět motocykly stáje Rizla Suzuki a výjimkou není ani GP Velké Británie, kde Chris Vermeulen vybojoval druhé místo a John Hopkins je čtvrtý. Poslední post v první řadě si vyjel Marco Melandri. Loris Capirossi na Ducati dojel pátý a úřadující šampión, Ital Rossi, který po ošklivém pádu minulý týden v Assenu ještě zřejmě není stoprocentně fit, je dvanáctý.

Závod - V prvním kole naštěstí nikdo nespadl a pořadí v cíli prvního kola bylo následující: Melandri, Pedrosa, Hopkins, Stoner, Vermeulen a Rossi byl desátý. Ve čtvrtém kole udělal druhý Pedrosa chybu, byl dlouhý na brzdách a málem sestřelil vedoucího Melandriho. Sice se stihl vrátit, ale ztratil jednu příčku. V sedmém kole si Hayden udělal výlet do kačírku  a klesl až na 11. místo.

V devátém kole si vedoucí čtveřice Melandri, Pedrosa, Hopkins a Roberts jr. vytvořila dvousekundový náskok před pátým Stonerem. Rossi se v průběhu několika kol posunul na 6. místo. V druhé třetině závodu Pedrosa podjel Melandriho a během několika okamžiků si vypracoval drobný náskok.

Z elitní desítky vypadl po chybě Chris Vermeulen a na čele Pedrosa každým kolem zvyšoval náskok zhruba o půl sekundy. Závěrečných deset kol jsme se mohli těšit na boj o druhé místo, kde byla trojice Melandri, Roberts jr. a Stoner a na ně se mohutně zezadu dotahoval Rossi.

Čtyři kola před cílem se Rossi posunul na druhé místo, ale za zády si vezl zmiňovanou trojici. V posledním kole si Rossi s Melandrim hned dvakrát vyměnili a pěkně zdramatizovali konec královské kubatury. Vítězství si z okruhu Donington Park odváží Dani Pedrosa, druhý na cílové pásce byl Rossi a třetí příčka nakonec zbyla pro Melandriho. Průběžný lídr, Američan Hayden, dojel sedmý.