6
Fotogalerie

General Motors si Opel nakonec ponechá

Všechno je jinak, americký vlastník evropské automobilky Opel/Vauxhall svoji osmdesátiletou akvizici prodávat nebude.

Ještě před měsícem ujišťovali zástupci amerického koncernu General Motors veřejnost, že v řádu pouhých týdnů prodají svoji evropskou divizi společnosti Magna International podporované ruskou bankou Sberbank. Od té doby se toho ale mnoho nezměnilo, na průtazích se podílely i procesy regulačních úřadů EU. Včera pak General Motors šokoval prohlášením, že si Opel včetně britské filiálky Vauxhall nechá. Fritz Henderson, šéf GM, rozhodnutí odůvodnil takto: „Toto opatření se nám zdá jako systémovější a méně nákladné s ohledem na budoucnost značek Opel a Vauxhall.“ Dodal, že celý proces byl dosti „vyčerpávající“ pro všechny zúčastněné strany a nad zmarem tohoto procesu nevyjádřil žádné politování. 

Tento závěr se setkal s rozhořčenou reakcí německé vlády. Není divu, v poslední době do Opelu nasypala několik miliard Eur, aby byla společnost životaschopnější a lépe prodejná. General Motors argumentuje své rozhodnutí i tím, že se údajně trh v Evropě stabilizuje a ekonomická situace Opelu se lepší, což ale není nikterak jasné, neboť Opely se nyní prodávají na hranici rentability a takříkajíc jen za „čárky“. Opelu chybí provozní kapitál a na plánovanou restrukturalizaci by měly v brzké době padnout nějaké 3 miliardy Eur. Americká administrativa přitom zakázala ze svých půjček koncernu GM sanovat akvizice mimo USA, takže není vůbec jasné, odkud má Opel tyto peníze vzít. Nemluvě o tom, že německá vláda bude nyní zřejmě žádat o vrácení alespoň 1,5 miliardy Eur, což dohromady činí 4,5 miliardy Eur. Jediným, kdo tak může pomoci s pokrokem v otázce restrukturalizace, bude podle všeho zřejmě každý z nás „evropských” daňových poplatníků.

General Motors si Opel nakonec necha 4.jpg General Motors si Opel nakonec necha 5.jpg General Motors si Opel nakonec necha 6.jpg
Opel Insignia

Na první pohled se může zdát, že jde ze strany GM o podraz. Ale na druhou stranu se jejím manažerům není co divit, protože tahanice s evropskými regulačními úřady nejsou jistě ničím příjemným. Na konci října John Smith, viceprezident GM pro plánování, prohlásil: „Minulý týden se vedení evropského úřadu pro hospodářskou soutěž vyjádřilo tak, že zvažuje přehodnocení pravidel vládních subvencí pro všechny subjekty usilující o nákup Opelu, což nyní může zásadně promluvit do procesu výběru.“ Původnímu záměru se však i přesto podařilo vtisknout dosti ostré kontury, 35 % Opelu si mělo ponechat GM, 10 % bylo připraveno pro zaměstnance Opelu a zbývající podíl 55 % měl přejít do rukou uskupení Magna - Sberbank.

General Motors si Opel nakonec necha 1.jpg General Motors si Opel nakonec necha 2.jpg General Motors si Opel nakonec necha 3.jpg
Buick Regal

Skutečné důvody pro zastavení prodeje Opelu však budou zřejmě zcela jiné. General Motors totiž v současném stavu amerického trhu počítá s rozsáhlejším využitím modifikovaných Opelů pro místní podmínky. Za příklad poslouží nová Astra, jež by se měla v USA prodávat jako Saturn, nebo Buick Regal vyšlechtěný z úspěšné Insignie.

Opel

Němec Adam Opel založil svou společnost už v roce 1862. Od roku 1899 v ní začal vyrábet automobily a v roce 1914 se stal největším německým výrobcem.

V letech 1929–1931 se vlastníkem Opelu stal General Motors. Od roku 2017 byl Opel dceřinou společností koncernu Groupe PSA, od roku 2021 patří do skupiny Stellantis.

Opel Astra • Opel Corsa • Opel Crossland X • Opel Grandland X • Opel Mokka • Opel Zafira • Opel Combo • Insignia Country Tourer • Insignia GSi

Doporučujeme

Články odjinud