20
Fotogalerie

Představení Mini Coyote: chytře proti radarům

Podívali jsme se na zoubek jediné zcela legální obraně před policejními radary všeho druhu. Zbaví vás pokut, nebo jen peněz?

Kapitoly článku:


Doplněno 21. 10. - do druhé kapitoly přibyly screenshoty webového rozhraní  pro individuální nastavení přistroje.

Jak již víte z naší bleskové zprávy, objevil se u nás v redakci interaktivní informační systém Coyote. Proč interaktivní? Především proto, že informace do systému dodávají do značné míry sami uživatelé-řidiči. V současné době je to jediný systém upozorňující v reálném čase v závislosti na poloze vozidla řidiče o nešvarech moderní doby v podobě stacionárních radarů, kontrolních kamer i mobilních radarů všech typů. Pojďme se tedy společně podívat na tento systém podrobněji.

Jak to celé funguje?

Informační systém Coyote funguje na bázi dvou systémů skrytých pod zkratkami GPS a GSM. GPS používá k určení aktuální polohy auta a GSM (tedy běžnou síť mobilních telefonů) pro komunikaci se servery Coyote. Tyto servery obsahují aktuální data jak o stacionárních radarech a semaforech, na kterých je kontrolován průjezd na červenou, tak o mobilních radarech kdekoli v terénu.

Po zapnutí Coyote vyhledá satelity GPS, podle kterých určuje aktuální pozici a rychlost vozidla a GSM modul komunikuje online se servery Coyote pro získávání aktuálních informacích o radarech, rychlostních limitech a kontrolovaných semaforech.

Přístroj reprezentuje jednoduchost, má pouze 2 tlačítka a displej, který s vámi komunikuje v češtině.  Veškeré nahlašování radaru se provádí přes tato dvě tlačítka (levé tlačítko pro radary v protisměru a pravé pro radary ve směru jízdy). V současné době pokrývá systém Coyote Českou a Slovenskou republiku a jedná se o zapojení v dalších státech Evropy.

Více o fingování systému se dozvíte na přiloženém obrazu, samotný přístroj Mini Coyote vám pak podrobněji představí krátké prezentační video výrobce, které rovněž následuje.

Coyote_Schema.jpg
Pricnip fungování systému Coyote obrazem

Co všechno zvládne?

O celém systému i samotném zařízení již víme vše podstatné, a tak se můžeme podívat na to, co všechno Mini Coyote dokáže. V současné podobě nabízí čtyři hlavní funkce:

1) Upozorňuje na přitomnost mobilních radarů
2) Upozorňuje na stacionární radary, úseková měření a semafory s hlídaným průjezdem na červenou
3) Sleduje rychlostní limity
4) Prostřednictvím Průzkumníka Coyote informuje o dalších uživatelech systému na stejné trase

V následujících kapitolách si je projdeme jednu po druhé.

Čerstvé informace o mobilních radarech

Na začátku jsem psal, že Coyote je interaktivní a nyní se dostáváme k tomu proč. Coyote je založen na přenesení klasického blikání mezi řidiči do elektronické podoby. Typická situace: jedete po dvouproudové silnici mimo zástavbu kde platí limit 80 km/h a po pravé straně stojí příslušník Policie ČR kontrolující rychlost ve směru jízdy. Ve chvíli kdy míjíte hlídku zmačknete pravé tlačítko přístroje a na displeji se objeví informace o odesílání polohy mobilního radaru na servery Coyote. V tuto chvíli se informace zapisuje do systému a během pár minut je k dispozici ostatním uživatelům systému.

Další uživatel Coyote v závislosti na svém individuálním nastavení přístroje (individuální nastavení probereme podrobněji za chvíli) dostává tuto informaci od systému ve zvolené vzdálenosti od radaru zvukovým a/nebo vizuálním upozorněním. Přístroj upozorňuje zvukovým signálem a na displeji se zobrazí, jaké nebezpečí hrozí. V našem případě nápis „Mobil.” a čas nahlášení radaru. Současně přístroj přebírá maximální povolenou rychlost na daném úseku a v případě jízdy nad povolenou rychlostí upozorní ještě důraznějším zvukovým signálem o jeho překročení. V případně spatření radaru v opačném směru jízdy zmačkne uživatel levé tlačítko a probíhá stejný postup jako u radaru ve směru jízdy. Přístroj tedy ve výsledku upozorňuje na radary pouze ve svém směru jízdy a pokud některý z uživatelů před vámi nahlásil radar v protisměru, Coyote na toto nebude reagovat a hlídá si pouze svůj směr jízdy.

mini Coyote 11.jpg mini Coyote 12.jpg mini Coyote 13.jpg
Mini Coyote je opravdu mini, bez problémů ho přenesete i v kapse od kalhot

Pokud je měřené místo Policii ČR obzvláště oblíbené a uživatelé v tomto místě radar nahlašují pravidelně, přístroj zapíše tuto informaci do systému. Pokud si v osobním nastavení zvolíte informování o častých radarech, Coyote vás na ně upozorní formou barevných led diod případně zvukovým signálem, které blikají v závislosti v počtu nahlášení mobilního radaru za měsíc. Na taková místa (pokud si tuto funkci aktivujete) tedy budete upozorňováni, i když na nich v posledních hodinách žádné měření neproběhlo.

V případě jednotlivého nahlášení mobilního radaru je tato informace zobrazována na přístrojích ostatních uživatelů následující 3,5 hodiny od nahlášení. Určitě vás v souvislosti s touto funkcí napadla možná zneužitelnost systémů některými individui (či přímo policií...) hlášením falešných radarů. Systém je ale proti takovým aktivitám ošetřen - v případě nahlašování vysokého počtu radarů jedním přístrojem začíná přístroj důkladněji monitorovat, stejný postup následuje i v případě, že jsou jedním zařízením hlášena měření, která jiní uživatelé jedoucí týmž místem nehlásili apod. V případě odhalení takového „sabotéra“ dojde na klasický „ban“ a jeho hlášení nebudou zahrnována do systému.

Stacionáry a „semafory“ má v maliku

Coyote upozorňuje nejen na mobilní, ale i na stacionární radary a křižovatky hlídající kamerou na průjezd červenou.

Zde by mohl někdo namítat, že Coyote je zbytečný, do přenosných navigací lze přece nahrát body zájmu (POI) s evidovanými místy měřením a nemusí se kupovat další přístroj. Ano i ne. POI především není stále aktuální databáze. Coyote disponuje v reálném čase aktualizovanou databází těchto měřených úseků a stacionárních radarů. Navíc je centrálně administrovaná. Zatímco POI si musíte do své navigace neustále nahrávat, nevíte, co se změnilo od data poslední aktualizace a nevíte ani, zda do databáze někdo nepřidal místo, kde na něj jen vykoukla z lesa srnka přežvykující policejní čepici, u Coyote se nemusíte zabývat aktualizacemi a informaci o měření máte k dispozici, i když do systému přibyla před 10 minutami. Navíc má databáze centrální správu a v průběhu našeho testu jsme na nesmyslná upozornění, tak běžná u „offline” POI databází, nenarazili.

mini Coyote 01.jpg mini Coyote 02.jpg mini Coyote 14.jpg 
Mini Coyote je dodáván v sexy krabičce v iphonovém stylu

V případě příjezdu ke stacionárnímu radaru přístroj zvukovým znamením a nápisem na displeji „Stacionár.“ upozorní ve stanovené vzdálenosti o přítomnosti radaru a informuje o maximální povolené rychlosti. U průjezdových radarů je chování obdobné jako u mobilních, pouze upozornění na „úsekovky“ probíhá i včetně informací o začátku a konci měřeného úseku. Aktuálnost stacionárních a průjezdových radarů zajišťují partneři Coyote a uživatelé. Pokud uživatel narazí na radar, který v systému chybí nebo se teprve buduje, stačí informaci zaslat na coyote mail nebo zavolat tuto informaci do dispečinku (hovor je účtovaný, jako normální hovor), který se postará o kontrolu a zanesení radaru do systému. Coyote je schopen upozornit i na semafor, který je kontrolován kamerou kvůli průjezdům na červenou případně s radarem. Vynikající schopnost obzvláště po Praze, kdy víte, zda přidat a pokusit se stihnout oranžový signál nebo raději přibrzdit. Přístroj opět upozorní zvukovým signálem a nápisem „Semafor” případně „Semaf+Rad.“.

V diskuzi se objevily otázky na fungování přístroje v tunelech. Ten používá pro určení aktuální polohy jen sytému GPS, chová se tedy jako běžná přenosná navigace do auta a po vjezdu do tunelu se signál ztratí a při výjezdu opět obnoví. Pokud ale tunel není příliš dlouhý, jste na měření v jeho nitru upozorněni již před vjezdem (typicky Mrázovka...).

Coyote_Hlaseni.jpg
Přehled možných upozornění Mini Coyote

Doporučujeme

Články odjinud