Foto: Archiv Blesk.cz

| Foto: Archiv Blesk.cz

5
Fotogalerie

Silnice by v budoucnu mohly opravovat drony. Pomocí 3D tisku

Touto metodou by mohly být některé díry v silnicích opraveny za méně než minutu. Technologie si vyžádá investici přes 140 milionů korun.

Zrovna včera v noci jsem po delší době vyrazil napříč republikou a nestačil se divit, kolik na mé obvyklé „severní“ trase přibylo uzavírek, rekonstrukcí a podobně. Na jednu stranu je fajn, že se něco děje a silnice jsou opravovány, opravdu je ale nutné rozkopat všechno najednou, vymyslet chaotické objízdné trasy a nechat řidiče, aby se v tom sami plácali? Ale to jenom tak na úvod…

Mnohem horší z mého pohledu je, když jedete po relativně hezké silnici, když tu se z ničeho nic ozve rána, vy zatnete zuby jenom a čekáte, jestli náhodou neuslyšíte unikat vzduch z pneumatiky. Nebo ještě něco horšího. Prostě díra uprostřed ničeho, která by však šla sprovodit ze světa poměrně rychle.

S perfektním nápadem přišli vědci u univerzity v britském Leedsu, kteří chtějí do oprav vozovek zapojit drony. Plán se má sice týkat vozovek ve městech, rozšířit působiště i na blízké okolí by však nemusel být takový problém.

Systém je v podstatě velice jednoduchý. Jeden dron přes noc mapuje vybranou oblast a sbírá data o dírách v silnicích. Ta následně předá druhé jednotce, která se postará o opravu pomocí 3D tisku. Vím, zní to hodně jako sci-fi a zatím si dost dobře nedovedu představit, jak velký by onen dron-opravář musel být, aby byl schopen utáhnout i potřebný materiál, to už ale musí vyřešit páni vědci.

Ostatně, peněz na to mají docela dost. Projekt je totiž financován z grantu britské Rady pro výzkum technických a fyzikálních věd a měl by spolykat v přepočtu více než 140 milionů korun. Rozhodně tedy nejde o pouhém plácnutí do vody, ale součást uceleného projektu „samoobslužného města“. Do roku 2050 by se drony mohly kompletně postarat o městskou infrastrukturu či alespoň vypomáhat při opravách.

Doporučujeme

Články odjinud