23
Fotogalerie

Lamborghini: Ferruccio, jeho automobilové začátky a 350 GTV

Teprve za dva roky oslaví značka Lamborghini 50 let od zahájení sériové výroby osobních aut, ale již za rok uplyne půlstoletí od chvíle, kdy první vůz vlastní konstrukce představil veřejnosti.

Kapitoly článku:


Ferruccio Lamborghini se narodil v roce 1916 do rodiny farmáře v italském Renazzu, ale sám se vlastně nikdy přesvědčeným „drnohryzem“ nestal. Zajímala ho ale technika všeho druhu, a to včetně té zemědělské, a ještě před začátkem druhé světové války vystudoval Technický institut v Boloni.

V roce 1940 narukoval k italským leteckým silám na základně na Rhodosu coby mechanik a do během války to dotáhl až na předáka jedné z jednotek technické podpory. V jejím závěru padl do britského zajetí a domů se dostal až o rok později. Záhy se oženil, ale jeho žena zemřela při porodu jejich syna Antonia již v roce 1947.

Ferrucio 3.jpgFerrucio 1.jpgFerrucio 7.jpgFerrucio 2.jpg
Ferruccio Lamborghini, italský průmyslník, v době svého největšího rozmachu

Na sklonku čtyřicátých let se pustil do podnikání, otevřel si autoservis v Pieve di Cento a roku 1948 založil společnost Lamborghini Trattori. Jak jistě tušíte, její náplní se stala výroba traktlrů a zemědělské techniky. A byl to začátek úspěšné kariéry muže, který později proslul jako prozíravý průmyslník a konstruktér, ale také vinař.

Ferruccio Lamborghini za volantem

Hned na začátku svého podnikání se rozhodl postavit si auto pro závody. Pořídil si ojetou „myšku“ Fiat Topolino a důkladně ji přepracoval v podobu dvoumístného sportovního roadsteru s motorem se zvýšeným objemem na 750 ccm. Vystartoval s ním do tisícimilového závodu Mille Miglia v roce 1948, ale jeho pouť skončila bezmála ve třech čtvrtinách nechtěnou návštěvou jedné restaurace ve Fianu…

Ferrucio 5.jpgFerrucio 6.jpgFerrucio 8.jpg

Tato nešťastná událost Ferruccia ze závodních ambicí vyléčila, z lásky k rychlým autům však (naštěstí) nikoli. Jeho firmám se dařilo, a tak si mohl dovolit kupovat skutečně drahá auta. Na počátku padesátých let jezdil řadu vozů Lancia či Alfa Romeo a postupně se přes Maserati 3500 GT, Mercedes-Benz 300SL nebo Jaguar E-Type dostal v roce 1958 ke svému vysněnému Ferrari.

Lamborghini a Ferrari

V Maranellu si tehdy objednal dvoumístné kupé Ferrari 250 GT s uzavřenou karoserií od Pininfariny a nebyl s ním spokojen, což je ale poměrně dobře známá historie, jejíž obrysy se ale během řady let a interpretací staly spíše bájí než skutečností. Pravdou zůstává, že Lamborghini během následujících let zakoupil postupně několik vozů značky Ferrari (vesměs modifikací řady 250).

Rychlost těchto strojů se Ferrucciovi líbila, měl ale výhrady k odhlučnění prostoru pro posádku a chabému zpracování interiéru, takže o strojích Ferrari hovořil jako o spíše upravených závodních speciálech než skutečných silničních vozech.

Ferrari 250 GT Pininfarina SWB 1959.jpgFerrari 250 GT Pininfarina Lusso 1962.jpg
Ferrari 250 GT kupé Pininfarina: vlevo vůz ze zkráceným rozvorem náprav z roku 1959, vpravo o tři roky mladší odlehčené Lusso

Další výhrady směřovaly ke špatným poprodejním službám a ke krátké výdrži spojek, kvůli jejichž opravám byla Ferrucciova Ferrari v mateřském závodě častými hosty. Výměna spojky na voze Ferrari 250 GT byla navíc náročnou operací trvající několik dlouhých hodin, což jen zvyšovalo Lamborghiniho netrpělivost. Když se Ferruccio se svými stížnostmi obrátil přímo na „commendatora“ Enza, byl pověstně pyšným modeňanem odmítnut.

Ferruccio si proto jeden ze svých vozů Ferrari 250 vzal řádně „do parády“ a většinu technických nedostatků odstranil ku své plné spokojenosti, nicméně záhy se rozhodl začít stavět auta vlastní konstrukce i výroby. Ale oproti legendě to nejspíš nebyl žádný truc proti Enzu Ferrarimu, ale jednoduchým kalkulem. Přišlo mu to snadnější, rychlejší a levnější a navíc v tom viděl další podnikatelský záměr.

Lamborghini 350 GTV orig 1.jpgFerrucio 4.jpg
Prototyp Lamborghini 350 GTV na dobových snímcích, vpravo navíc ve společnosti svého tvůrce (resp. zadavatele)

Rozhodl se tedy postavit skutečné GT, jež by nabízelo stejné jízdní výkony jako Ferrari, ovšem při zachování náležitého jízdního komfortu a spolehlivosti, přičemž hodlal své zisky násobit instalací vybraných komponent ze svých traktorů.

Lamborghini

Ferruccio Lamborghini založil společnost vyrábějící sportovní automobily v roce 1963 coby konkurenta značkám, jako je Ferrari.

Po vyhlášení úpadku a změně vlastníků přešlo Lamborghini v roce 1987 pod Chrysler. Od roku 1998 ho vlastní Audi (Volkswagen Group).

Lamborghini Aventador • Lamborghini Huracán • Lamborghini Urus

Doporučujeme

Články odjinud