Důkladnějším čistěním vnitřku i vnějšku vozu se zbavíte pozůstatků zimní sezony. Zdroj: Newspress

Důkladnějším čistěním vnitřku i vnějšku vozu se zbavíte pozůstatků zimní sezony. | Zdroj: Newspress

Materiály uvnitř lze snadno ošetřit čističi, nanesenými na jemný hadřík. Zdroj: Newspress

Materiály uvnitř lze snadno ošetřit čističi, nanesenými na jemný hadřík. | Zdroj: Newspress

Prostředek Iron wash zbaví karoserii polétavé rzi a důkladně očistí také disky. Zdroj: Pixabay

Prostředek Iron wash zbaví karoserii polétavé rzi a důkladně očistí také disky. | Zdroj: Pixabay

Svůj vůz můžete svěřit i specializované firmě, za mytí a čistění si ale připlatíte. Zdroj: Newspress

Svůj vůz můžete svěřit i specializované firmě, za mytí a čistění si ale připlatíte. | Zdroj: Newspress

Pokud se vám nechce mýt auto ručně, klasická automyčka je lepší, než nic. Zdroj: Pixabay

Pokud se vám nechce mýt auto ručně, klasická automyčka je lepší, než nic. | Zdroj: Pixabay

Tekutý vosk ochrání karoserii před větším znečišťováním až na několik měsíců. Zdroj: Newspress

Tekutý vosk ochrání karoserii před větším znečišťováním až na několik měsíců. | Zdroj: Newspress

Materiály uvnitř lze snadno ošetřit čističi, nanesenými na jemný hadřík. Zdroj: Newspress
Prostředek Iron wash zbaví karoserii polétavé rzi a důkladně očistí také disky. Zdroj: Pixabay
Svůj vůz můžete svěřit i specializované firmě, za mytí a čistění si ale připlatíte. Zdroj: Newspress
Pokud se vám nechce mýt auto ručně, klasická automyčka je lepší, než nic. Zdroj: Pixabay
6
Fotogalerie

Příprava auta na jaro: Odsolte podvozek, vytepujte vnitřek, nezapomeňte na okna!

Astronomické jaro sice začíná až 20. března, ale teplejší počasí už nyní vybízí k důkladnému úklidu po zimních plískanicích. Zde jsou naše rady a tipy...

Zima dává zabrat nejen karoserii, ale i spodní části vozu a interiéru. Všemu je vhodné věnovat náležitou pozornost při přípravě na teplejší měsíce a letní sezonu. Po skončení zimních plískanic je velmi důležité zbavit vůz soli, pokud nebyl pravidelně a důkladně myt. Někdo preferuje domácí mytí, jiný ruční myčku, další zase klasickou automyčku – v tomto případě je na vašich osobních preferencích, zda vyznáváte šetrné omytí v domácím prostředí, nebo kartáče, které sice zvládnou práci rychle, ale mohou při častém mytí poškodit lak.

Nemálo majitelů zřejmě nedá dopustit na klasický kbelík s jarem a hadr či houbu, tyto věci by se ale k autu neměly nikdy přiblížit. Detergenty pro domácí použití lak přesušují a obyčejná houba či hadřík zase mohou poškodit jeho svrchní část. Je lepší investovat pár korun do kvalitního pH neutrálního autošamponu a jemné houby, určené přímo pro mytí aut. Při mytí je vhodné také otevřít dveře, kufr i kapotu a umýt sloupky, prahy a jiná místa, na která se při očistě zvenčí nedostalo.

Po umytí a uschnutí je dobrým nápadem dekontaminace karoserie. K té slouží prostředky, které najdete v prodeji od různých výrobců pod názvem Iron wash. Díky nim kapotáž zbavíte polétavé rzi, průmyslového spadu, asfaltu a dalších kontaminantů. Stejný prostředek dobře vyčistí disky od brzdového prachu a jiných nečistot. Nakonec můžete použít klasický vosk nebo tekutý vosk ve spreji, které zabrání přichytávání nečistot až na několik měsíců.

V automyčce je vhodné připlatit si za mytí podvozku, na němž se usazuje velké množství zimních nečistot společně se solí. A určitě nemusíme dodávat, co sůl dělá při kombinaci s vodou s kovem. Alternativou odsolení spodní části vozu v automyčce jsou speciální nástavce na hadici či tlakovou myčku. Buď můžete zvolit prodlužovací nástavec se zahnutou špičkou, díky které lépe dosáhnete pod vůz a nasměrujete proud vody, nebo speciální vozík, který lze táhnout pod autem, zatím co z trysek v jeho horní části proudí voda.

Interiér v zimním období hodně trpí – do auta se vám dostávají špína, sníh i bahno. Proto je nutné zaměřit se hlavně na textilní části podlahy. Po důkladném vyluxování by mělo přijít na řadu tepování, které čalounění vyčistí do hloubky. Tím se zbavíte i případné plísně, kterou mohla způsobit vlhkost z rozpuštěného sněhu či bahna. Když textilie a čalounění vyschnou, přichází na řadu impregnace, která zabrání prostupování nečistot do materiálu tím, že na něm vytvoří neviditelnou ochrannou vrstvu.

Po zimě také nezapomeňte umýt skla zevnitř, abyste je zbavili mastného filmu, který ztěžuje výhled hlavně v šeru a tmě. K tomu stačí obyčejný přípravek na mytí oken, doleštění lze provést obyčejnou kuchyňskou papírovou utěrkou.

Doporučujeme

Články odjinud