Tlumení torzních kmitů: účinná zbraň proti vibracím

Klikový hřídel spalovacího motoru se otáčí s více či méně výraznými nepravidelnostmi. K jejich „odstraňování“ slouží především systémy tlumení torzních kmitů.

Torzní kmitání vzniká v důsledku rytmického sledu taktů naprázdno a k jeho odstraňování slouží obecně torzní tlumiče, případně dvouhmotové setrvačníky. Hlavní účel tlumení torzních kmitů spočívá bezesporu ve zvýšení jízdního komfortu, snížení hlučnosti a prodloužení životnosti některých komponentů, například převodovky.

017024_q_aaa_rgbupr.jpg
Dvouhmotový setrvačník zvyšuje jízdní komfort tlumením vibrací.

V poslední době však komponenty v hnacím řetězci, které mají za úkol tlumit vibrace, získávají na významu také v úsilí o snižování spotřeby paliva.

Optimalizovaný průběh točivého momentu moderních motorů totiž stále častěji umožňuje plnohodnotný provoz i v extrémně nízkých otáčkách jen málo nad hranicí volnoběhu. V oblasti nejnižších otáček jsou však běžné motory náchylné k velkým vibracím, což praktické využívání tohoto rozsahu otáček velmi limituje.

Toto omezení pomáhá nově odstraňovat tzv. odstředivý kyvadlový tlumič torzních kmitů, s nímž přišla v roce 2008 společnost LuK v rámci vylepšení konstrukce svých dvouhmotových setrvačníků vyráběných již od roku 1985. Dvouhmotový setrvačník umožňuje od sebe vzájemně oddělit primární setrvačné síly na straně motoru a sekundární setrvačné síly na straně převodovky.

00004BCEupr.jpg
Kyvadlový tlumič torzních kmitů představuje nový milník ve vývoji kapalinového měniče točivého momentu, neboť přináší snížení spotřeby paliva a zároveň zvýšení jízdního komfortu.

Spojení mezi motorem a převodovkou je zajišťováno pružinovou tlumicí soustavou. Oblouková pružina uvnitř dvouhmotového setrvačníku je mnohem delší, a tím i účinnější než běžně používané pružiny v torzním tlumiči spojky.

Kyvadlo jako účinný doplněk

Odstředivý kyvadlový tlumič torzních kmitů zaujal ve dvouhmotovém setrvačníku LuK místo konvenčního vnitřního tlumiče s pružinami. Kyvadlový tlumič, který mění svou přirozenou frekvenci v závislosti na otáčkách, je připevněn k přírubě dvouhmotového setrvačníku, přičemž nezbytná efektivní tuhost kyvadla během provozu je vytvářena působící odstředivou sílou.

00004CCCupr.jpg
Průřez dvouhmotovým setrvačníkem.

Ke snížení vibrací v převodovce o více než 60 % stačí kyvadlo o hmotnosti jednoho kilogramu. Kyvadlový tlumič funguje jen jako doplněk, který však účinně umožňuje eliminovat téměř veškeré zbývající vibrace v hnacím řetězci.

00013B29upr.jpg
Dvouhmotový setrvačník s kyvadlovým tlumičem.

Poprvé se tato technika objevila ve vozech BMW 330d a BMW 320d EfficientDynamics Edition, v současnosti se s ní lze setkat také v motorech dalších značek, například Audi.

Od loňského roku se odstředivý kyvadlový tlumič torzních kmitů objevuje také v kombinaci s kapalinovým měničem točivého momentu u samočinných převodovek. V novém typu měniče je odstředivý kyvadlový tlumič umístěn na turbínovém kole a pracuje v olejové komoře. Stále přítomný pružinový tlumič vyrovnává při uzavřené přemosťovací spojce hlavní porci vibrací, zbytek má na starosti odstředivý kyvadlový tlumič.

 

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

Doporučujeme

Články odjinud