5
Fotogalerie

Nejrychlejší vůz světa Bloodhound může vyjet, kola jsou hotová

V těchto dnech dokončili specialisté z Cavendishské laboratoře Cambridgské univerzity práce na kolech pro vůz Bloodhound SSC. Tento automobil, nebo spíše raketa na kolech, se pokusí již příští rok překonat světový rychlostní rekord.

Kola o průměru 90 centimetrů a váze 97 kilogramů jsou vyrobena z hliníkové slitiny a jejich odolnost je pro celý projekt rozhodující. Na dráze se totiž budou točit rychleji, než kterákoli jiná kola dříve - za sekundu se otočí stosedmdesátkrát. Budou muset být dostatečné pevná, aby zvládla jízdu po dně vyschlého jezera, kde bude pokus o rekord probíhat.  

Práce na voze Bloodhound jsou sledovány s velkou pozorností již od roku 2007, kdy započaly. Vůz má totiž ambici pokořit nejen současný světový rekord, který dosáhl vůz Thrust SuperSonic v roce 1997 a činí 1 228 km/h, ale zamýšlí překonat i magickou hranici 1000 mil za hodinu, což je 1 609 km/h. A konstruktéři směle tvrdí, že možná pojede ještě rychleji.

bloodhound-ssc-1upr.jpg  bloodhound-ssc-2upr.jpg Bloodhound-SSC-CGI-sideupr.jpg
Vůz bude poháněn tryskovým motorem EJ200 z vojenského letounu Eurofighter Typhoon společně s raketovým motorem. Dohromady vyvinou tah přes 200 kilonewtonů.

Pokus o překonání světového rekordu se uskuteční na dně vyschlého jezera Hakskeen Pan v provincii Northern Cape v Jihoafrické republice. Bloodhound bude potřebovat ke zdolání rekordu dvě úspěšná kola během jedné hodiny. Průměr z obou kol pak stanoví rekordní rychlost (tedy ne pouze jedno nejrychlejší kolo). Tým počítá s tím, že po prvním kole vymění motor, ale doufá, že to samé nebude třeba udělat s koly.

Dráha bude muset být dokonale čistá. Pokud by kámen poškodil vůz v rychlosti větší než 1600 km/h, výsledek by byl katastrofický. Proto dráhu čistí již několik dní více než 300 místních obyvatel. Noble na to hledal dobrovolníky i ve Velké Británii s opravdu poutavým sloganem: „Žádný plat, stálá teplota, tvrdá rachota v krásném, ale odlehlém koutu planety, v Hakskeen Pan.“

Co se týká financování, projekt je na tom velmi dobře. Noble řekl, že dokonce museli mnoho společností, které chtěly tento soukromý a nevýdělečný projekt sponzorovat, odmítnout. Podporu dostal i od britské vlády, ta věnovala dva tryskové motory Typhoon. Dalšími hlavní sponzory jsou letecká společnost Lockheed Martin, Cosworth (výrobce motorů pro vozy F1) a Hampson Industries

Ředitel Richard Noble, který byl počátkem 80. let nejrychlejším člověkem na zemi, když se speciálem Thrust2 dosáhl rychlosti 1 019 km/h, řekl, že cílem projektu je podpořit rozvoj vědy a inženýrství, inspirovat mladé lidi. Do celého projektu je zapojeno i více než 25 tisíc škol ve Velké Británii; žáci už shlédli výukový program o projektu a mají možnost sledovat, jak se vše vyvíjí.

BH_Cosworth_0615upr.jpg  BloodhoundSSC_2upr.jpg
Tři roky výzkumu jsou u konce, v Bristolu začala stavba nejrychlejšího vozu světa.

 

Doporučujeme

Články odjinud