Prodejci nafty reagují na výsledky našeho testu [Test naft 2013]

Prodejci nafty reagují na výsledky našeho testu [Test naft 2013]

Benzina, EuroOil, OMV, Shell a Tank Ono ve svých reakcích vysvětlují, v čem podle nich spočívá hlavní přínos kvalitní nafty. Dozvíte se i to, čím se prémiová nafta liší od standardní a kde se jednotlivé nafty prodávané na českém trhu vyrábějí.

Kapitoly článku:


Přinese načerpání dražší nafty měřitelné zvýšení výkonu vznětového motoru? Taková otázka stála na počátku našeho testu, ve kterém jsme vzali Škodu Octavia RS na válcovou zkušebnu a postupně v ní vystřídali deset vzorků nafty.

Pokud jste test ještě nečetli, tady je odkaz:

Test vzbudil značný ohlas nejen mezi čtenáři, ale také u firem, jejichž naftu jsme do testu vybrali. Rozhodli jsme se dát jim prostor k vyjádření a využít této příležitosti ke zjištění dalších zajímavých podrobností o motorové naftě prodávané na českém trhu.

Společnosti, jež mají v sortimentu i prémiové nafty, shodně poukazovaly na skutečnost, že případné navýšení výkonu není dost velké, aby ho bylo možno měřit na válcové zkušebně.

„Dynamické měření výkonu na válcové zkušebně neumožňuje měření rozdílů mezi naftou standardní a naftou se zvýšeným cetanovým číslem. Limitující pro výkon motoru je v těchto podmínkách zejména teplota stlačeného vzduchu,“ uvádí za společnost Benzina Václav Loula, ředitel pro jakost.

Za pravdu mu dává i Lucie Mašínová, marketingová manažerka OMV CZ: „Zjištěné výsledky lze snadno vysvětlit nepřesností měřící metody a nelze jimi ukázat všechny výhody prémiového paliva OMV MaxxMotion Diesel.“

Vyšší výkon? Jen v laboratoři

Tyto argumenty nepostrádají legitimitu. Na druhou stranu nijak nevyvracejí pochybnost, zda je marketingová komunikace slibující vyšší výkon zcela férová. Pokud je případné navýšení po načerpání prémiové nafty tak malé, že ho nelze změřit bez specializovaného laboratorního vybavení, řidič má sotva šanci ho v provozu pocítit.

 

„Nikdy bych do moderního dieselu netankoval neaditivované palivo“

 

Jak ostatně uvádí Lenka Svobodová ze společnosti Čepro (výrobce nafty EuroOil Optimal): „Obecně nejsou zjištěné výsledky zase tak překvapivé, protože z technického hlediska jsou ‚výkonové‘ vlastnosti motorového paliva dány především jeho energetickým obsahem, vyjádřeným hodnotou výhřevnosti. Ta je závislá na chemickém složení paliv, které se významně u jednotlivých druhů neliší.“

Z toho však nelze vyvozovat, že tankování tzv. prémiové nafty neznamená pro zákazníka žádný reálný přínos! 

Pádné argumenty ve prospěch kvalitní nafty najdete v následující kapitole:

Doporučujeme

Články odjinud