Opel Meriva EV: Meriva na elektřinu podrobněji

Rüsselsheim přinesl další informace k elektrické verzi svého nového MPV Meriva. K prodejům má ale ještě hodně daleko.

Evropská část General Motors chce v Merivě EV především „zkoumat nové inteligentní způsoby dobíjení“. O pohon tohoto konceptu se stará elektromotor s výkonem 82 koní (60 kW) a točivým momentem až 215 Nm, jenž vozu umožní dosáhnout rychlosti 130 km/h a dojezdu zatím skromných 64 km. Pohonné jednotce dodává energii baterie 16 kWh. Pohonná soustava navíc nijak nezasáhla do prostoru pro posádku a zavazadla. Až na mizerný dojezd působí tyto hodnoty zajímavě a prakticky využitelně.

Za pozornost ale stojí především dvousměrný dobíjecí systém. V prvním režimu lze akumulátory dobíjet z běžné sítě s napětím 230, případně 400 V, v druhém směru může Meriva EV naopak napájet domácí síť se všemi spotřebiči. Meriva EV se tak má stát dočasným záložním zdrojem pro případ, kdy v domácnosti dojde k výpadku energie ze sítě.

Viceprezidentka konstrukčního oddělení automobilky Opel Rita Forst k premiéře nového prototypu oznámila: „Elektricky poháněná Meriva může vypadat jako poměrně sériový automobil, ale ve skutečnosti jde o čistě výzkumné vozidlo. Zkoušíme na něm zkrácené dobíjení, jež by zabralo méně než hodinu, stejně jako komunikaci mezi strojem a dobíjecí stanicí“.

Opel Meriva EV vznikla zatím ve třech prototypech a na jejím vzniku se podílela agentura MeRegioMobil. Tu založilo německé Ministerstvo ekonomiky a technologií s posláním zkoušet alternativní způsoby pohonů pro budoucnost. Jeden z vozů nyní bude zkoušet společnost KIT Karlsruhe Institute of Technology. Připomeňme, že sériovému provedení Opelu Meriva jsme se podrobněji věnovali na tomto místě.

Opel Meriva EV3.jpg Opel Meriva EV4.jpg Opel Meriva EV2.jpg
Opel Meriva EV5.jpg 
Opel Meriva EV

Opel

Němec Adam Opel založil svou společnost už v roce 1862. Od roku 1899 v ní začal vyrábet automobily a v roce 1914 se stal největším německým výrobcem.

V letech 1929–1931 se vlastníkem Opelu stal General Motors. Od roku 2017 byl Opel dceřinou společností koncernu Groupe PSA, od roku 2021 patří do skupiny Stellantis.

Opel Astra • Opel Corsa • Opel Crossland X • Opel Grandland X • Opel Mokka • Opel Zafira • Opel Combo • Insignia Country Tourer • Insignia GSi

Doporučujeme

Články odjinud