75
Fotogalerie

5 věcí, které byste měli vědět o BMW i3 [První jízdní dojmy]

V okolí nizozemského Amsterodamu jsme vyzkoušeli bavorák s elektrickým pohonem. Je úplně jiný než ostatní modely BMW a úplně jiní mají být také jeho zákazníci.


1. Jezdí parádně

Nebudeme chodit okolo horké kaše a to nejpodstatnější si řekneme rovnou: jízda s BMW i3 vás bude bavit. Ne takovým tím způsobem jako v Toyotě Prius, kdy soutěžíte sami se sebou o každý decilitr na ukazateli průměrné spotřeby, ale jako s normálním autem.

První sériový elektromobil v historii BMW je poháněn elektromotorem o výkonu 170 koní a točivém momentu 250 Nm. To jsou hodnoty srovnatelné třeba se Seatem Leon FR 1.8 TSI, který byste určitě nepovažovali za pomalý.

Leon jsem nevybral pro ilustraci náhodou. Má totiž naprosto stejné udávané zrychlení 0-100 km/h jako BMW i3: 7,2 s. Takže není divu, že když poprvé otočíte kruhovým voličem vpravo na sloupků řízení do polohy D a sešlápnete „plyn“, zrychlení je naprosto přesvědčivé.

BMW i3 2.jpgBMW i3 12.jpgBMW i3 13.jpg
Z ledvinek je pouhý stylistický prvek, ale na jízdním chování i3 jsou zkušenosti BMW znát

Během našeho prvního seznámení v okolí Amsterodamu BMW i3 naprosto bez námahy drželo krok s okolním provozem, svižně se proplétalo mezerami mezi auty a při sešlápnutí plynu působilo podobně rychlým dojmem jako moderní přeplňované dvoulitry.

Vytáhl se i tým odpovědný za akustiku: místo trolejbusového hvízdání typického pro elektromobily slyšíte při zrychlování tlumený mechanický zvuk hlasitý jen tolik, abyste měli pocit zvukové zpětné vazby od hnacího řetězce.

Jinak je uvnitř nádherné ticho, rušené jen aerodynamickým svistem a na mokré silnici slyšitelným bubnováním kapek vody v zadních podbězích.

Možná víte, že BMW i3 má motor vzadu, což při pohledu na relativně vysokou a úzkou stavbu nevzbuzuje velkou jistotu. A pak si všimnete, že pěkná kovaná kola v techno stylu mají sice průměr 19 palců, ale šířku jen 155 mm!

Obava, že v nejbližší mokré zatáčce pojedete rovně, je proto pochopitelná, nicméně naprosto zbytečná. Díky uložení li-ion baterií v podlaze má i3 velmi nízko položené těžiště a rozložení hmotnosti „bavoráckých“ 50:50. V kombinaci s dlouhým rozvorem 2570 mm to znamená jisté a stabilní chování. V běžném až středně důrazném tempu není přilnavosti nedostatek ani na mokru.

Pokud zatlačíte ještě trochu víc, přichází progresivní, čitelná nedotáčivost. Řízení má rychlý převod (2,5 otáčky mezi krajními polohami) a je dostatečně přesné.

Brzdy skoro nepotřebuje

Brzdy auto sice má a fungují uspokojivě, ale při běžném ježdění moc ke slovu nepřijdou. BMW i3 totiž velmi výrazně zpomaluje už při ubrání plynu, protože začíná okamžitě dobíjet. Když chcete zpomalit před zatáčkou, většinou ani nezavřete plyn úplně, prostě jen trochu uberete. Proto brzdová světla i3 fungují jinak než v normálních autech a rozsvítí se, když úroveň rekuperace vytvoří zpomalovací účinek odpovídající použití brzdy.

Na výborných holandských silnicích neměl podvozek se vzpěrami MacPherson vpředu a pětiprvkovým zavěšením vzadu žádný prostor naznačit, jak se bude chovat na českých výmolech. Četné retardéry ovšem ukázaly, že karoserie působí nesmírně tuhým dojmem, tlumiče fungují skvěle a kola se zdají být velmi lehká. Nerad bych byl špatným prorokem, ale myslím, že i3 zvládne jezdit po Praze komfortněji než 99 procent dnešní produkce BMW.

Říkáte si, že to všechno je sice fajn, ale stejně byste svoji trojku (pětku, X6, cokoliv) za elektromobil nevyměnili? Však to od vás ani nikdo nečeká. V následující kapitole zjistíte, že BMW i3 není auto pro vás.

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

Doporučujeme

Články odjinud