6
Fotogalerie

Král chce letos bojovat o stupně vítězů, šanci má už o víkendu

Formulový minišampionát vozů GP2 Asia 2011 skončí o tomto víkendu na starém kontinentu. Ne, nejde o chybu ani o předčasný apríl, ale o záchranu seriálu, který se nepodařilo uskutečnit podle plánu. Pole talentovaných jezdců včetně Josefa Krále mělo letos v zimě smůlu. Potenciální kandidáti pro vstup do formule 1 stihli odjet jen jeden závod v Abú Zabí, další dva podniky pak ztroskotaly na politické situaci v Bahrajnu.

Aby série neskončila úplným fiaskem, management narychlo dojednal konání alespoň druhého podniku asijské série GP2. O tomto víkendu ho bude hostit italská Imola, kde se do roku 2006 jezdila F1. „Je sice divné jet asijský seriál v Evropě, ale je to o mnoho lepší, než kdyby se nejelo vůbec,“ řekl Král, který chce letos prožít lepší sezonu než loni, kdy po červnové havárii ve Valencii a následné léčbě startoval až v úplně posledním závodě sezony.

p748545-hires.jpg p359164-hires.jpg p756331-hires.jpg

Nováček stáje Arden International, která patří pod křídla šéfa týmu F1 Red Bull Christiana Hornera, se chce letos pravidelně umisťovat na bodovaných místech a případně povyskočit na stupně vítězů. To se mu povedlo už v únoru v Abú Zabí, kde skončil na šestém, resp. druhém místě. „S novým týmem a novým autem to byl dobrý vstup do sezóny. Po Imole se už budu soustřeďovat na testy před letní sezonou,“ sdělil pilot žijící v Hradci Králové.

Hlavní devítidílná série GP2 2011 začíná až v květnu a podle expertů se v ní sejde nejtěžší konkurence za celou její historii. „Těžko říct, kdo má největší šanci bojovat o titul. Na stupně vítězů může pomýšlet takových patnáct jezdců, a tak nebude lehké se v takové společnosti prosadit,“ domníval se dvacetiletý mladík.

Nejbližší příbuzný F1

Všechny týmy používají identické vozy na podvozku italské firmy Dallara. Poháněné jsou vidlicovým osmiválcem Renault, který vyrábí společnost Mecachrome. „Auta GP2 jsou po monopostech F1 a série Indy nejrychlejšími jednomístnými závodními vozy. Šampionát je formuli 1 nejbližší také z pohledu aerodynamiky, pneumatik Pirelli, profesionality týmů nebo i tím, že absolvujeme všechny evropské závody společně s formulí 1,“ vysvětlil Král.

Celková hmotnost:
688 kg (včetně pilota)
Motor:
Atmosférický vidlicový osmiválec o objemu 4 l s výkonem 612 k při 10 000 ot./min.
Krouticí moment:
500Nm při 8000 ot./min
Zrychlení:
0 - 100 km/h, 2,90 s, 0 - 200 km/h, 6,60 s
Maximální rychlost:
332 km/h (aerodynamická konfigurace pro okruh v Monze)
Řízení:
Hřebenové bez posilovače
Převodovka:
Hewland, šestistupňová sekvenční podélně uložená
Elektronika:
Magneti Marelli ECU/GCU včetně systému sběru dat

 

p844772-hires.jpg p491308-hires.jpg p624909-hires.jpg

Doporučujeme

Články odjinud