50
Fotogalerie

Ford Focus ST dorazil na český trh i s dieselem [první jízdní dojmy]

Na český trh oficiálně vstoupil omlazený Focus ST, který poprvé ve své historii nabídne také naftové provedení. Novinku jsme krátce vyzkoušeli na dráze v Sosnové. Jaké jsou první dojmy?

Kapitoly článku:


Automobilka Ford oficiálně uvedla na český trh omlazený Focus ST. Na rozdíl od klasického Focusu se facelift nepodepsal tak moc na designu karoserie, i když změny zde najdete, ale přinesl především několik technických novinek. Tou nejdůležitější je příchod verze, po které mnozí evropští zákazníci touží. Do prodeje se dostal naftový Ford Focus ST.

Dieselový Focus ST používá přeplňovaný čtyřválec 2.0 TDCi, jehož původ má na svědomí PSA. Ford ale jednotku důkladně upravil mimo jiné také kvůli tomu, aby splnila normu Euro 6. Agregát používá vstřikování common-rail, pracuje s tlakem 2000 barů, nechybí turbodmychadlo s proměnnou geometrií, jiná je i hlava válců a úpravy bychom našli rovněž na samotném bloku motoru. Mimochodem tato jednotka nepoužívá systém vstřikování močoviny.

fordst.jpgfordst-20.jpg
Milovníci dieselu se dočkali. Kdo má zájem, ten si může nově koupit Focus ST také ve verzi 2.0 TDCi. 

Sečteno a podtrženo, dieselový Focus ST 2.0 TDCi disponuje maximálním výkonem 136 kW (185 k) dostupným při 3500 ot./min, točivý moment vrcholí na hodnotě 400 Nm, a to v rozmezí od 2000 do 2750 ot./min. Pro hatchback stačí tyto parametry ke zrychlení z nuly na stovku za 8,1 s, kombi je o dvě desetiny sekundy pomalejší. Obě verze karoserie pak mají v tabulkách zapsanou shodnou maximální rychlost 217 km/h.

To hlavní, co by nás ale mělo v kontextu naftového Focusu ST zajímat, je spotřeba. A ta je přímo pohádková. Opět má kombi i hatchback shodné hodnoty, přičemž ani ve městě bychom se neměli dostat přes pět litrů.

První svezení ukázalo, že by na tvrzení o velmi úsporném motoru něco pravdy být mohlo, protože palubní počítač hlásil průměrnou spotřebu 8,5 l/100 km, což za předpokladu, že každý chce během prezentace vyzkoušet především to, jak dieselové ST jede, není vůbec špatné.

fordst-49.jpgfordst-50.jpgfordst-45.jpgfordst-46.jpgfordst-48.jpgfordst-51.jpg
Dieselové ST produkuje ze svého výfuku docela sympatický zvuk. A podle prvních dojmů to také vypadá, že by auto mohlo být opravdu úsporné. 

A jak tedy dieselové ST jede?

Měl jsem tu čest s naftovým kombíkem a musím říci, že alespoň pocitově jede tohle auto celkem zajímavě. Silný zátah ve středních otáčkách vám zařídí pocit výrazné dynamiky, ale když se pak podíváte na tachometr, zjistíte, že vlastně nejedete tak rychle, jak jste si mysleli. Tím samozřejmě nechci hodnotit naftový Focus ST jako pomalé auto, ale v praxi vám bude zkrátka připadat rychlejší, než jaké je.

Velmi mě překvapil zvuk. Dieselový Focus ST dostal laděný výfuk, takže když se postavíte za auto a zaposloucháte se, uslyšíte hluboké bručení. Ford ale nenainstaloval do výfuku reproduktor, jak to dělá třeba Audi, jde pouze o výfuk jako takový. V interiéru pak maskuje dieselový rachot elektronický vylepšovač zvuku, který pouští bručení přímo do reproduktorů. Pokud byste se chtěli tohoto efektu zbavit, máte smůlu. Vypnout nejde.

Ať už si o kombinaci písmen ST a naftovém motoru budete myslet cokoliv, jednu věc dieselovému Focusu neupřete. Podvozek je výborný. Zůstala zadní hravá náprava, která má po ubrání plynu tendenci jít před vás, řazení šestistupňového manuálu je precizní a u testovaného naftového kombi si nebudu stěžovat ani na řízení.

S dieselovým kombíkem jsem jezdil poté, co jsem vyzkoušel benzinový hatchback. Odvážil bych se tvrdit, že naftová varianta má řízení lepší (není tak lehké). Kombi je také celkově vyváženější. Alespoň tak mi připadalo na okruhu v Sosnové. Každopádně když si odmyslím takové ty klasické věci typu „nafta patří do kamen“ a debaty na téma, jak moc může být dieselové auto vlastně sportovní, mohu o naftovém Focusu ST prohlásit, že vypadá velice slibně. Má povedený podvozek a solidní dynamiku. Uvidíme, co předvede v testu. 

fordst-16.jpgfordst-17.jpg

Ford

Henry Ford založil michiganskou automobilku v roce 1903 a proslul zavedením postupů sériové výroby s využitím montážních linek. Tak vznikl první cenově dostupný vůz: Ford model T.

Ford Fiesta •  Ford Focus • Ford Mondeo • Ford S-Max • Ford Galaxy • Ford C-Max • Ford EcoSport • Ford Mustang • Ford Puma • Ford Kuga • Ford Explorer • Ford Tourneo Courier

Doporučujeme

Články odjinud