23
Fotogalerie

Škoda Kodiaq RS poprvé naživo: Poslechněte si, jak zní její největší zbraň

Derivátem RS se uzavřel kruh nabídky Škody Kodiaq. Vůz jsme si ještě před jeho světovou premiérou mohli prohlédnout ve studiu v Mnichově Hradišti.

Hlavní hvězdou stánku Škodovky na autosalonu v Paříži bude studie Vision RS, nebude ale chybět ani očekávaný derivát RS modelu Kodiaq. Už před časem vzbudil velké pozdvižení. Škoda s ním totiž vyrazila na Severní smyčku Nürburgringu, posadila za volant slavnou závodnici Sabine Schmitz a byl z toho rekord mezi sedmimístnými SUV. V reálném světě je vám to sice k ničemu, ale všude se o tom psalo.

V minulých týdnech Škodovka vypustila do světa pár detailů karoserie a interiér, jinak jste ale mohli Kodiaq RS vidět pouze v maskované podobě. Až do dnešního dne. Společně s několika kolegy jsem měl možnost vidět zcela odhalený vůz už minulý týden ve studiu v Mnichově Hradišti, a protože byli přítomni i členové technického vývoje, zjistil jsem i informace, které se pravděpodobně nikde jinde nedozvíte.

Neplánované dítě

Předně je třeba zmínit fakt, že se s verzí RS původně nepočítalo. Škoda se do vývoje vrhla až na základě ohlasů veřejnost a od schválení do představení výsledného produktu ani neuběhlo moc času. Rozhodnuto padlo na konci roku 2016, a dnes, na začátku října 2018, se s ním veřejnost setkává poprvé.

V porovnání s Kodiaqem Sportline neměla Škoda co do designu příliš práce. Kupříkladu spodní část předního nárazníku mají oba deriváty stejnou, liší se ale otvor pro přísun vzduchu k chladiči pod poznávací značkou. Ani ne tvarem, ale spíše „příslušenstvím“ – zatímco Sportline má uvnitř vodorovnou linku, u RS nabíhá od spodního okraje a přibyly lesklé černé prvky po stranách. Maska chladiče zůstala stejná, jen se v ní objevuje logo s červeným písmenem V. Dosud bylo buď zelené, nebo černé.

Kola jsou ve standardu dvacetipalcová, zpoza nich vykukují červené třmeny brzd, a vzadu najdeme koncovky výfuku namísto chromované napodobeniny u Sportlinu. I když, ani u RS to není stoprocentní. Funkční je totiž pouze ta levá, v jejíž těsné blízkosti se nachází novinka, o níž ještě bude řeč. V nabídce bude osm barev karoserie, přičemž modrý odstín z Octavie RS se na Kodiaqu objevuje poprvé.

Změn doznal také interiér, byť v porovnání s Kodiaqem Sportline ne tak zásadních. Bohatě dimenzovaná přední sedadla s integrovanou hlavovou opěrkou kombinují kůži v karbonovém vzhledu, koženku a syntetickou broušenou kůži. Nechybí prošívání červenou nití, nově i na loketních opěrkách dveří, a před řidičem najdete digitální přístrojový s novým zobrazením upřednostňujícím otáčkoměr. Tak jako u vozů Audi RS.

Motor je to, oč tu běží

Pokud to vezmu kolem a kolem, mnoho změn zatím oproti Kodiaqu Sportline nenastalo, tu hlavní proto hledejme pod kapotou. Kodiaq RS jako jediný model nabídky a historicky první vůz Škoda dostal dvakrát přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec TDI, který už známe z Volkswagenů Tiguan a Arteon. Má výkon 176 kW a točivý moment 500 N.m, jsou poháněna všechna čtyři kol a převodovka je automatická sedmistupňová.

Určité změny lze očekávat i na podvozku, ale hlavně takové, které se vážou k zástavbě těžšího motoru nad přední nápravu. Zástupci Škody nicméně hovořili o tom, že každý model RS má podvozek nastavený více sportovně. Vůz má už v základu řízení s progresivním převodem (od modelového roku 2019 standard i pro zbylé deriváty) a nádrž na močovinu zvětšenou ze 14 na 18 litrů – to kvůli výkonnějšímu motoru.

Ptal jsem se i na to, zda lze do budoucna počítat s výkonným benzinovým motorem, tady to ale moc slavně nevidím. Škoda tvrdí, že pokud bude zájem ze strany zákazníků, může takové auto vyrobit, musí však být rentabilní. Přitom už delší dobu víme, že Volkswagen připravuje ostrý T-Roc R s výkonem 300 koní a stejně je na tom i Cupra Ateca. Tak uvidíme.

Během vývoje se Škodováci potýkali také s problémy, přičemž o ten hlavní se postarala další novinka Kodiaqu jako takového. Jmenuje se Dynamic Sound Boost, a jak název napovídá, má co dočinění se zvukem motoru. S tím už značka má zkušenosti, vždyť i projev motoru Octavie RS je zvýrazněn, jenže zatímco v jejím případě hrne akční člen sportovnější tóny rovnou do kabiny, Kodiaq RS na to šel jinak.

Zvýraznění zvuku v jeho případě obstarává zhruba pět kilogramů vážící, nerezovým obalem obehnané zařízení umístěné u levé koncovky výfuku. Lze jej ovládat přes  nastavení jízdních režimů, je možné jej zcela vypnout a není napojeno na sound systém v kabině. Veškeré tóny jdou pouze ven a coby reproduktor je zvýrazňuje karoserie vozu.

Oříšek byl navrhnout systém tak, aby byla možná jeho rychlá instalace na lince a nenastávaly prostoje ve výrobě, protože někdy v roce 2013, kdy začal vývoj Kodiaqu, se s něčím takovým nepočítalo. Výsledek snažení si můžete poslechnout v přiloženém videu. Vzhledem k tomu, že jde vlastně o reproduktor, který reaguje na stlačení pedálu plynu, je podle pracovníků technického vývoje možné, aby vůz vydával jakýkoliv zvuk. Uživatel ale takový zásah neprovede.

Na trhu příští rok

S příchodem derivátu RS se uzavírá nabídka Škody Kodiaq. První kusy vyjedou na silnice začátkem příštího roku a pochopitelně půjde o nejdražší verzi celé nabídky. Jako jediná totiž bude mít dvakrát přeplňovaný turbodiesel a zástupci automobilky zmiňují také bohatou základní výbavu, byť ta se týká všech derivátů.

Zda půjde o nejdražší Škodovku vůbec, to si říci netroufám. Tuto pozici totiž s rezervou zastává Škoda Superb Combi Laurin & Klement 2.0 TSI (200 kW) DSG 4x4, která podle konfigurátoru vychází na 1.177.900 Kč.

Škoda Kodiaq RS - Technická data
Zdvihový objem [cm3] 1968
Válce/ventily 4/4
Největší výkon [kW/min] 176/4000
Točivý moment [N.m/min] 500/1750-2500
Převodovka 7A
Zrychlení 0-100 km/h [s] 7,0(7,1)
Max. rychlost [km/h] 220
Komb. spotřeba [l/100 km] 6
Délka x šířka x výška [mm] 4699x1882x1685
Rozvor náprav [mm] 2790
Světlá výška [mm] 196
Pohotovostní hmotnost [kg] 1880(1913)
Údaje v závorkách platí pro sedmimístnou verzi

Speciál: Autosalon Paříž 2018

Pařížský autosalon 2018 (Mondial de l'Automobile 2018) je ukázkou úpadku evropských automobilových výstav. Oficiální účast odřekly značky Audi, Fiat, Ford, Nissan, Opel, Volkswagen či Volvo.

Letošní ročník pro novináře startuje v úterý 2. října. Od 4. do 14. října je výstava přístupná veřejnosti. Výstaviště Porte de Versailles bude otevřeno od 10:00 do 20:00, ceny lístků začínají na 9 eurech (asi 225 Kč).

Přehled očekávaných novinek

Škoda Karoq Sportline • Škoda Karoq Scout • Kie ProCeed Shoting Brake  • DS 3 Crossback • Citroën C5 AircrossSuzuki Jimny • Peugeot 508 SW • Renault Mégane R.S. Trophy • Škoda Kodiaq RS • Audi Q3 • Mercedes-Benz GLEBMW X5BMW 3BMW 8Seat TarracoToyota Corolla Touring SportsMonza SP1, Monza SP2

Doporučujeme

Články odjinud