25
Fotogalerie

Subaru Outback 2.0D Lineartronic - první jízdní dojmy

Kategorie allroad (řečeno hezky česky oplastovaná kombi) se v poslední době těší nemalé oblibě. Důkazem budiž nedávný příchod Passtu Alltrack nebo paketu outdoor pro Škodu Superb. Subaru Outback patří v tomto segmentu k průkopníkům a nabízí v podstatě vše, co zákazníci chtějí. Jenže až do teď mu jedna podstatná věc chyběla.

Kapitoly článku:


Subaru Outback rozhodně není žádnou žhavou novinkou, přestože japonská automobilka připravila pro letošní modelový rok určité změny. Ačkoliv se nebavíme o úplně nejnovějším autě, určitě má pro zákazníky hledající něco z kategorie allroad co nabídnout. Je to prostorné kombi, má solidní světlou výšku, u některých verzí dnes už bez přehánění raritní systém stálého pohonu všech kol a třešničkou na dortu budiž opět ojedinělý naftový plochý dvoulitr. Co tedy schází?

Ano, tušíte správně, chybí automatická převodovka, kterou by si zákazníci mohli pořídit v kombinaci s dieselem. Pokud někdo chtěl u Subaru takovou kombinaci, měl jednoduše smůlu, případně mohl sáhnout po některém z benzinových motorů nebo také (což se pravděpodobně dělo nejčastěji) zamířit rovnou ke konkurenci.

DSC_0709.JPGDSC_0711.JPG 
Subaru Outback modelového roku 2013 poznáte například podle jiné masky chladiče.

Sluší se doplnit, že tento problém se netýká pouze modelu Outback, ale kompletně celé značky Subaru. A ta začala celkem podstatný nedostatek napravovat právě od Outbacku. Už na prezentaci se mluvilo o tom, že automat dostane i nový Forester. Jenže to nebude dříve, než za rok.

Opět Lineartronic

Dieselový Outback je tedy první naftové Subaru, které si můžete pořídit s automatickou převodovkou. Možná teď některé z vás zklamu, když napíšu, že se nekonal žádný klasický automat, případně nějaká dvouspojka. U Subaru opět vsadili na bezstupňový Lineartronic. Upřímně jsem z této informace opravdu dva metry vysoko radostí neskákal. Mám určité zkušenosti především s modelem XV a jediné, kde jsem ochoten Lineartronic akceptovat, je základní motorizace o objemu 1,6 litru, se kterou se zákazník bude pohybovat nejčastěji po městě. Tam plynulá práce převodovky přijde vhod nejvíce.

DSC_0673.JPGDSC_0676.JPG 
Opět Lineartronic. Tento ale dostal chytrou fintu a díky ní umí úspěšně napodobit klasický automat.

Nový Lineartronic vychází z toho, co používá Subaru už teď. Protože ale diesel vyprodukuje mnohem více točivého momentu, bylo samozřejmě nutné převodovku upravit tak, aby se s přídělem newton metrů vypořádala. Konkrétně došlo na zesílení převodové skříně, jiný je měnič točivého momentu, optimalizace se dočkala také hydraulická kapalina a tak dále. Asi vás nepřekvapí, že stejně posílený automat používá také Subaru Forester XT osazený vrcholným přeplňovaným dvoulitrem.

Adaptivní řízení

Jestli je nějaká věc, kterou u bezstupňových převodovek opravdu nemám rád, pak je to fakt, že se v určitých chvílích auto osazené tímto automatem chová prostě jako skútr. Člověk sešlápne pořádně plyn, motor nahodí otáčky a ty drží a drží… Jenže u Subaru se zamysleli a vyprodukovali jednu sice absolutní maličkost, která ovšem o to lépe funguje v praxi. Jmenuje se adaptivní řízení.

DSC_0698.JPGDSC_0701.JPG 
Rychlou jízdu zvládá převodovka na jedničku. Pokud totiž rozpozná sportovní styl jízdy, začne řadit virtuální převodové stupně.

Stručně řečeno jde o to, že se převodovka přizpůsobuje aktuálnímu stylu jízdy. V tiskových materiálech se na toto téma píše poměrně dost, nicméně z pohledu praktického používání nás zajímá jedna jediná věc. Pokud sešlápnete pedál plynu na více než 65%, automat změní své řízení a místo toho, aby plynule upravoval převodový poměr, začne sám řadit virtuální rychlostní převody, kterých je celkem sedm.

V praxi tahle jednoduchá finta funguje skvěle. Dojem klasického automatu je velmi slušný a hlavně se tím podařilo odstranit onen skútr-charakter. Takže pokud jedete plynule, o motoru ani převodovce téměř nevíte. Když přitvrdíte, máte (když to přeženu) k dispozici něco jako „DSG“. Samozřejmostí je i režim manuální volby převodů pomocí pádel pod volantem. Podle prvních dojmů to vypadá, že vás převodovka celkem bez odmlouvání poslechne. 

Subaru

Počátky japonského Subaru jsou v roce 1917 ve firmě vyrábějící vojenská letadla. V 50. letech se přejmenovala na současné Fuji Heavy Industries a v roce 1954 vzniklo první auto. V současnosti nese společnost název Subaru Corporation.

Pro Subaru je typické používání motorů typu boxer a pohon všech kol.

Subaru Impreza • Subaru Levorg • Subaru Outback • Subaru Forester • Subaru XV • Subaru BRZ

Doporučujeme

Články odjinud