50 procent zranění v těhotenství se stane při dopravní nehodě. Riziko sníží správné použití pásu

Následky nehod mohou být pro nastávající matky obzvlášť vážné. Mechanické poškození břicha lze významně omezit prevencí.

Období těhotenství je jedním z nejnáročnějších pro každou ženu, i zdánlivě běžné činnosti při něm vyžadují zvýšenou pozornost a opatrnost. Patří k nim i jízda autem, která je dle statistik zvláště riziková, pokud dojde k dopravní nehodě. Dle statistik webu Portál nehod figurují ženy v 42 procentech nehod na území České republiky a jen za leden letošního roku na tuzemských silnicích došlo ke zranění či úmrtí patnácti žen. Následky nehod jsou o to vážnější, pokud je žena těhotná.

„Dopravní nehody se podílí na více než 50 % všech poranění během těhotenství žen a v 82 % případů při nich bohužel dochází k úmrtí plodu. Zejména období druhého a třetího trimestru patří u těhotné ženy z pohledu fyzických změn k těm nejvíce náročným. Je to dáno rychlým růstem plodu spojeným s větší potřebou zásoby kyslíku pro zdravý vývoj všech jeho orgánů, především pak mozku. Fyzická aktivita je proto v tomto období pro těhotnou ženu stále namáhavější“, vysvětluje Pplk. MUDr. Jana Piskačová, lékařka Letecké záchranné služby Armády České republiky.

Mechanické poranění břicha může mít pro těhotnou ženu i nenarozené dítě ve vyšším stádiu těhotenství fatální následky. K nejzávažnějším zraněním patří ruptura dělohy, k níž může dojít buď nárazem na dělohu nebo jejím stlačením. Náraz do dělohy může také způsobit krvácení pod placentu, její odloučení a tím pádem přerušení dodávky kyslíku pro plod, který je v tomto ohledu na matce zcela závislý.

Proto se doporučuje ženám v pozdějších stádiích těhotenství omezit cesty autem a pokud k nim dojde, zaměřit se především na správné použití bezpečnostních pásů i speciálních pomůcek. Horní část pásu by měla vést od ramene přes horní část břicha, spodní část naopak pod ním – jednoduše aby pás přes břicho vůbec nevedl a tak jej nemělo v případě nárazu co stlačit.

Aby nedošlo k posunu spodní části pásu do nebezpečné polohy, je vhodné použít doplňkový těhotenský pás. Ten se upevní ke spodní části opěradla sedačky, žena pak sedí na podložce, která je jeho součástí a k níž je upevněn další pás, jímž je zajištěna správná pozice klasického bezpečnostního pásu ve vozidle.

Samozřejmě lze jen doporučit cestování takovým způsobem, aby se riziko vzniku případné nehody co nejvíce snížilo. To znamená dbát zvýšené pozornosti při jízdě, dělat si pravidelné přestávky na odpočinek a také vyvarovat se situací, kdy se řidič hůře soustředí, například kvůli dalším dětem v autě. K největšímu počtu nehod s dítětem ve voze dochází v letních měsících.

Spojitost s přesuny na prázdniny a dovolené a dlouhými trasami, které jsou stresující pro děti i rodiče, je zřejmá. Nejvyšší počet nehod, kde je účastníkem dítě jako spolujezdec, je v letních měsících u nejmladší věkové kategorie do pěti let. Nejčastější příčinou nehod je pak nedodržení bezpečné vzdálenosti,“ upozorňuje Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod.

Váš názor Další článek: Omlazené Alfy Romeo Giulia a Stelvio mají české ceny. Naftových 160 koní můžete mít za milion

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,