50 let starý koncept Hyundai Pony Coupé znovu ožil. Kdysi jej stvořil Giugiaro, teď ho sám zrekonstruoval

Před půlstoletím okouzlil publikum na autosalonu v Turíně, nyní inspiruje retro-futuristické modely a opět září v plné kráse.

Společnost Hyundai začínala s motorismem ve formě licenční verze Fordu Cortina koncem 60. let minulého století, až poté začala připravovat první zcela své auto. Tím se stalo Pony, na jehož vývoj a konstrukci si Korejci najali experty z Velké Británie.

Design vozu dodalo studio Italdesign, tvorby konceptu se chopil samotný Giorgetto Giugiaro, který stvořil nadčasové klínovité kupé s karoserií á la origami. Vůz měl premiéru v roce 1974 na autosalonu v Turíně, leskle stříbrné plochy kombinoval s bohatým prosklením a stylovou useknutou zádí s výklopným segmentem.

Tento veskrze sportovní design se ale bohužel setkal s nepříznivými ekonomickými podmínkami sedmdesátých let. Sériové provedení tak přišlo na trh v roce 1975 s vcelku ordinérními tvary sedanu, liftbacku nebo kombi.

Odkaz Pony Coupé ale žil dál – inspirovalo například DeLorean a v loňském roce i úchvatný koncept Hyundai N Vision 74. Nyní bylo zrekonstruováno za pomoci samotného Giugiara a představilo se na přehlídce elegance Villa d´Este.

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

Diskuze (4) Další článek: Klíčový úsek Pražského okruhu se může začít stavět napřesrok. Jeho odpůrci prohráli u soudu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,