5 výjimečných vozů, které to bohužel nedotáhly do sériové výroby

Od konceptu po sériový produkt je ještě dlouhá cesta. Většina z pěti vozů, které uvádíme v našem přehledu, by však mohla sjíždět z výrobních linek v podstatě bez dalších úprav.

Devadesátá léta minulého a začátek tohoto tisíciletí bylo velmi plodným obdobím pro unikátní koncepty. Automobilky se rády utrhly ze řetězu a výsledkem byly naprosto skvostné vozy. Jako třeba těchto pět, které by si jistě zasloužily být sériově vyráběny už tak nějak z principu. A některým do toho skutečně mnoho nechybělo.

Maserati Birdcage

Ano, Maserati pojmenovalo svůj model „ptačí klec“. Rozhodně tak ale nevypadá. Koncept z roku 2005 se nechal inspirovat slavným modelem Tipo 63 „Birdcage“, který brázdil závodní dráhy v 60. letech minulého století. Pod karoserií z uhlíkových vláken se skrývá motor V12 o objemu 6,0 litru a výkonu 700 koní.

Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo

Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo

Design mělo na starost studio Pininfarina. Pokud máte z obrázku pocit, že zapomnělo na dveře, máte pravdu. Do auta se nastupovalo odklápěcí střechou. Kvůli tomuto a spoustě dalších futuristických prvků nebylo bohužel možné zahájit sériovou výrobu. Dnes už se něčeho takového od Maserati asi nedočkáme, ale v tu dobu to byla reálná možnost.

Maybach Exelero

Opět rok 2005, opět dvanáct válců pod kapotou a opět astronomický výkon. Díky 690 koním se prý z Maybachu Exelero dalo vytáhnout i 452 km/h. Samozřejmě to nikdo nezkoušel. Unikátní design dostala na starost německá univerzita v Pforzheimu. Exelero mělo mít stejný status, jako má dnes třeba Bugatti Chiron. Jeho účel byl ale jiný.

Unikátní kupé Maybach Exelero se prohání i v běžném provozu

Unikátní kupé Maybach Exelero se prohání i v běžném provozu

Vůz byl totiž původně postaven k testování nových širokých vysokorychlostních pneumatik od německého výrobce Fulda. S pneumatikami 315/25 ZR 23 tak německý závodník Klaus Ludwig při testování na italském okruhu Nardó atakoval hranici 350 km/h.

Cadillac Sixteen

Název Sixteen ve světě automobilky Cadillac napovídá to nejluxusnější svezení. Poprvé se objevilo v 30. letech a odkazuje na počet válců, tedy šestnáct. Nejinak je tomu i u oživení tohoto slavného jména z roku 2003. Motor o objemu 13,6 litru, postavený na základech legendární generace LS z produkce GM, produkoval výkon 1014 koní. I přes hmotnost 2268 kg dokázal vůz zrychlit z nuly na stovku do tří vteřin.

Nejlepší koncepty 2003: Cadillac Sixteen, Dodge Avenger a Hummer H3T (3)

Nejlepší koncepty 2003: Cadillac Sixteen, Dodge Avenger a Hummer H3T (3)

A ještě pozoruhodnější je údajná kombinovaná spotřeba 14 litrů na 100 km. James May o tomto voze v televizním pořadu Top Gear řekl, že je přesně takový, jaký by měl Cadillac být. I přes nadšené ohlasy novinářů a publika to však zůstalo u pouze u konceptu. Ve své podstatě to mohl být přímý konkurent Bugatti Veyron.

Bugatti Galibier

Supersportovní schopnosti zabalené v karoserii sedanu. Jakkoli se o to dnes automobilky pokouší, Bugatti šlo na jistotu. Maximální rychlost 380 km/h, zrychlení z nuly na stovku do tří vteřin a pohon všech kol. Galibier se objevil v roce 2009, výroba se plánovala na rok 2013, poté se oddálila na rok 2015, a pak zrušila úplně.

Bugatti Galibier má nakročeno k výrobě, bude stát nejméně 60 milionů

Bugatti Galibier má nakročeno k výrobě, bude stát nejméně 60 milionů

Na vině byl zřejmě emisní skandál Dieselgate. Poté ale Wolfgang Dürheimer, tehdejší předseda představenstva koncernu Volkswagen, prohlásil, že to ještě přehodnotí, a že by mohl Galibier sekundovat Chironu jako druhý model automobilky. Zrovna Galibier by byl dobrý high-class sedan, nemyslíte?

Chrysler Atlantic

Tak takhle vypadá retro v americkém stylu. Koncept pochází z roku 1995 a nechal se volně inspirovat Bugatti Atlantique, což je jedna z verzí vozu, ze kterého vycházel i výše zmíněný Galibier. Nápad na tento vůz dostal Bob Lutz, tehdejší šéf Chrysleru, když si čmáral na ubrousek.

Consumer Reports: Nejnespolehlivější vozy dělá Fiat Chrysler

Consumer Reports: Nejnespolehlivější vozy dělá Fiat Chrysler

Vůz měl být tak autentický, že do něj vedení chtělo dostat řadový osmiválcový motor, jako se to dělalo za starých časů. To se nakonec povedlo spojením dvou čtyřválcových dvoulitrů z Dodge Neon, přičemž výkon činil 360 koní. Atlantic byl a je u veřejnosti natolik populární, že ho ještě dnes občas vytáhnou na nějakou veteránskou akci.

 

Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků