5 výjimečných vozů, které to bohužel nedotáhly do sériové výroby

Od konceptu po sériový produkt je ještě dlouhá cesta. Většina z pěti vozů, které uvádíme v našem přehledu, by však mohla sjíždět z výrobních linek v podstatě bez dalších úprav.

Devadesátá léta minulého a začátek tohoto tisíciletí bylo velmi plodným obdobím pro unikátní koncepty. Automobilky se rády utrhly ze řetězu a výsledkem byly naprosto skvostné vozy. Jako třeba těchto pět, které by si jistě zasloužily být sériově vyráběny už tak nějak z principu. A některým do toho skutečně mnoho nechybělo.

Maserati Birdcage

Ano, Maserati pojmenovalo svůj model „ptačí klec“. Rozhodně tak ale nevypadá. Koncept z roku 2005 se nechal inspirovat slavným modelem Tipo 63 „Birdcage“, který brázdil závodní dráhy v 60. letech minulého století. Pod karoserií z uhlíkových vláken se skrývá motor V12 o objemu 6,0 litru a výkonu 700 koní.

Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo

Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo

Design mělo na starost studio Pininfarina. Pokud máte z obrázku pocit, že zapomnělo na dveře, máte pravdu. Do auta se nastupovalo odklápěcí střechou. Kvůli tomuto a spoustě dalších futuristických prvků nebylo bohužel možné zahájit sériovou výrobu. Dnes už se něčeho takového od Maserati asi nedočkáme, ale v tu dobu to byla reálná možnost.

Maybach Exelero

Opět rok 2005, opět dvanáct válců pod kapotou a opět astronomický výkon. Díky 690 koním se prý z Maybachu Exelero dalo vytáhnout i 452 km/h. Samozřejmě to nikdo nezkoušel. Unikátní design dostala na starost německá univerzita v Pforzheimu. Exelero mělo mít stejný status, jako má dnes třeba Bugatti Chiron. Jeho účel byl ale jiný.

Unikátní kupé Maybach Exelero se prohání i v běžném provozu

Unikátní kupé Maybach Exelero se prohání i v běžném provozu

Vůz byl totiž původně postaven k testování nových širokých vysokorychlostních pneumatik od německého výrobce Fulda. S pneumatikami 315/25 ZR 23 tak německý závodník Klaus Ludwig při testování na italském okruhu Nardó atakoval hranici 350 km/h.

Cadillac Sixteen

Název Sixteen ve světě automobilky Cadillac napovídá to nejluxusnější svezení. Poprvé se objevilo v 30. letech a odkazuje na počet válců, tedy šestnáct. Nejinak je tomu i u oživení tohoto slavného jména z roku 2003. Motor o objemu 13,6 litru, postavený na základech legendární generace LS z produkce GM, produkoval výkon 1014 koní. I přes hmotnost 2268 kg dokázal vůz zrychlit z nuly na stovku do tří vteřin.

Nejlepší koncepty 2003: Cadillac Sixteen, Dodge Avenger a Hummer H3T (3)

Nejlepší koncepty 2003: Cadillac Sixteen, Dodge Avenger a Hummer H3T (3)

A ještě pozoruhodnější je údajná kombinovaná spotřeba 14 litrů na 100 km. James May o tomto voze v televizním pořadu Top Gear řekl, že je přesně takový, jaký by měl Cadillac být. I přes nadšené ohlasy novinářů a publika to však zůstalo u pouze u konceptu. Ve své podstatě to mohl být přímý konkurent Bugatti Veyron.

Bugatti Galibier

Supersportovní schopnosti zabalené v karoserii sedanu. Jakkoli se o to dnes automobilky pokouší, Bugatti šlo na jistotu. Maximální rychlost 380 km/h, zrychlení z nuly na stovku do tří vteřin a pohon všech kol. Galibier se objevil v roce 2009, výroba se plánovala na rok 2013, poté se oddálila na rok 2015, a pak zrušila úplně.

Bugatti Galibier má nakročeno k výrobě, bude stát nejméně 60 milionů

Bugatti Galibier má nakročeno k výrobě, bude stát nejméně 60 milionů

Na vině byl zřejmě emisní skandál Dieselgate. Poté ale Wolfgang Dürheimer, tehdejší předseda představenstva koncernu Volkswagen, prohlásil, že to ještě přehodnotí, a že by mohl Galibier sekundovat Chironu jako druhý model automobilky. Zrovna Galibier by byl dobrý high-class sedan, nemyslíte?

Chrysler Atlantic

Tak takhle vypadá retro v americkém stylu. Koncept pochází z roku 1995 a nechal se volně inspirovat Bugatti Atlantique, což je jedna z verzí vozu, ze kterého vycházel i výše zmíněný Galibier. Nápad na tento vůz dostal Bob Lutz, tehdejší šéf Chrysleru, když si čmáral na ubrousek.

Consumer Reports: Nejnespolehlivější vozy dělá Fiat Chrysler

Consumer Reports: Nejnespolehlivější vozy dělá Fiat Chrysler

Vůz měl být tak autentický, že do něj vedení chtělo dostat řadový osmiválcový motor, jako se to dělalo za starých časů. To se nakonec povedlo spojením dvou čtyřválcových dvoulitrů z Dodge Neon, přičemž výkon činil 360 koní. Atlantic byl a je u veřejnosti natolik populární, že ho ještě dnes občas vytáhnou na nějakou veteránskou akci.

 

TEST Royal Enfield Interceptor 650 Twin: Jednou zkusíš a už musíš!

Royal Enfield Interceptor 650 Twin

Nové twiny od indického Enfieldu jsou pro svoji značku bez diskuse revolucí a po zásluze vzbudily enormní globální zájem. Efektní retro design, legendární znáček, zbrusu nový motor a více než dobrá cena jsou pádné argumenty. Dá se ale věřit radikální průlom značce, která až donedávna sveřepě bušila jediný model, vyráběný s drobnými změnami od poloviny padesátých let?

23.  6.  2019 | Petr Schnagl | 7 příspěvků
TEST Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Dost dobrá i pro Lexus

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Nová Toyota Corolla se přiřítila na český trh hned ve třech karosářských verzích. Pro první test jsme zvolili tu nejpraktičtější, navíc s nejvýkonnějším hybridním pohonem. Dokáže opodstatnit vyšší cenu? A bavíme se vůbec ještě o mainstreamovém modelu?

19.  6.  2019 | Jan Mička | 154 příspěvků
TEST Honda GL1800 Gold Wing DCT: Motorka za mega! Skoro...

Honda GL1800 Gold Wing DCT

Šestiválcový cestovní křižník s unikátní podvozkovou konstrukcí je to nejrozmařilejší, co Honda v jedné stopě nabízí. Gold Wing je ale zároveň také s velkou rezervou tou nejdražší dvoukolovou Hondou. Má vrcholné provedení šesté generace zlatokřídlé legendy čím opodstatnit cenovku zvící bezmála 900.000 Kč?

16.  6.  2019 | Petr Schnagl | 14 příspěvků